Skocz do zawartości

Zestaw do oceny i zmiany


Recommended Posts

Witam Wszystkich

Zastanawiam się nad zakupem poniższego zestawu (cena: 4000-4600 PLN w zależności od sklepów):

 

Intel Core i7 2600 3,40 GHz BOX

GeForce with CUDA GTX 580 EVGA 1536MB 2xDVI&mHDMI (PCI-E) SuperClocked

Asus P8P67 LE Rev.3.0

WD Caviar Green 2TB WD20EARX 64MB cache SATA-III

Thermaltake V9 BlacX Edition USB 3.0 Window

Corsair DDR3 4x 2GB 1600MHz CL9 XMS3

+ zasilacz

 

Obecnie posiadam następujący zestaw:

 

Intel Core 2 Duo E6400 2.13 GHz 2MB

Nvidia GeForce 7600GT

Gigabyte GA-965P-DS3

A-Data 2 x 2GB DDR2 800 MHZ

WDC WD2500KS-00MJB0 SATA oraz Dysk ATA 200GB

+ zasilacz

 

Moje pytania są następujące:

1. Czy proponowany (pierwszy) zestaw jest OK czy lepiej coś w nim zmienić by np. obniżyć koszty / nie przepłacić (niewielka różnica w wydajności) / podnieść wydajność ?

2.Czy w obecnym (drugim) zestawie wymienić kartę graficzną na proponowaną?

3. Alternatywny zestaw o podobnych parametrach.

 

Obecny komputer zakupiłem jakieś 5+ lat temu i sprawuje się dobrze. Programy z jakimi współpracuje chodzą nie uciążliwie (grafika (spontanicznie projektowanie okładek książek itp) / obliczenia i symulacje komputerowe w Matlab, Simulink, Maple (uczelnia) / edytowanie tekstów i kompilacja (TeX) do PDF). Jednakże od czasu do czasu chciałbym w coś zagrać a uruchomienie nowych i nadchodzących tytułów na obecnym zestawie graniczy z cudem a przynajmniej z brakiem komfortu gry. Dlatego się zastanawiam czy wymiana samej karty graficznej nie wyeliminuje problemu i wskazane jest wymienienie zestawu. W niedługim okresie będę pracował również nad programowaniem obliczeń w środowisku CUDA wiec na pewno Nvidia.

 

Pozdrawiam i Dziękuje za opinie

 

Edit 1: Dyski SSD z tego co wiem mają krótszą żywotność przy wykonywaniu długotrwałych obliczeń z zapisem i odczytem danych z dysku (mielenia danych na dysku) dlatego go nie wybrałem. Przynajmniej nie są zalecane do tego celu.

Edit 2: Rozważam również podłączenie 2xGTX 580 w SLI dlatego płyta z 2xPCI-E x16 ... tylko nie wiem czy to nie będzie zbędny wydatek jak na początek bo kartę będę mógł dokupić za kilka miesięcy bądź całkowicie zrezygnować z SLI przy spontanicznym graniu. Odnośnie Płyty głównej to nie jestem fanem osiągnięć i nie chciał bym kupować drogiej płyty by być może w przyszłości (4-5 lat) umożliwiła mi podkręcenie zestawu.

Edytowane przez CZYrO
Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę to 4GB RAMu w twoim przypadku to będzie trochę za mało więc się nie wypowiadam. Ja bym za to wybrał Geforca GTX 570. Mała różnica w wydajności a spora różnica w cenie. Możesz na przykład wybrać Gigabyte GTX 570 SO, który często jest tak samo szybki jak GTX 580.

 

Co do pytania numer 2 to wymiana karty graficznej z 7600GT na GTX 580 jest nie możliwa ponieważ procesor jest o wiele za słaby i ograniczał by kartę i to bardzo.

Edytowane przez kima2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

wg mnie i5 2500k będzzie lepszy niż i7 2600 bo ma odblokowany mnożnik a różnica jest znacząca

RAM wg mnie 4gb - mało przynajmiej 6gbbale wtedy dual chanel odpada - więc najlepiej odrazu 8gb :menda:

dysk nie znam się grafa GTX tańszy

płyta: jest OK

ja bym nie przepłacał bo po zakupie i5 - i7 otrzymasz porządny kop obliczeniowy :jupi:

nie ma sensu przepłacać kup i5 :menda:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinie ;)

Reasumując :

1. Intel i5 2500K lub i7 2600K

2. GTX 570 lub GTX 580

 

Sprawdzę jeszcze wyniki testów tych kart i procesorów. Różnica na pewno jakaś będzie ale czy zauważalna. Różnica cenowa na pewno i przy wybraniu tańszej opcji nawet w granicach 800-1000 PLN.

 

RAM to minimum 4 GB wiec od razu skusze się ku 8 GB.

 

Obecnie mnie nurtuje następujące pytanie (poprzednie również aktualne):

 

Pomijając dwie opcje :

a) i5 2500K i GTX 570

oraz

b) i7 2600K i GTX 580

jako opcje kolejną wybrali byście

C1) i5 2500K i GTX 580

czy

C2) i7 2600K i GTX 570 ?

 

Czy może już tak tego nie komplikować ? ;) Chodzi głównie o budżet i w przypadku wolnych funduszy na co je lepiej przeznaczyć.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

niewiele wolniejszy, tanszy i z elementow dobrej jakosci:

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=42285

bardzo dobra obudowa, swietny zasilacz, szybki dysk, wydajne i ciche chlodzenie na procka.

drugi dysk na backup i duperele.]

gtx 580 sie nie oplaca- niewiele szybszy od 570, a znaczaco drozszy.

i5 2500k Ci spokojnie wystarczy, zwlaszcza, ze ma duzy potencjal OC (Tez niewiele wolniejszy a znaczaco tanszy)

jak za 2 latka grafa bedzie za slaba, to sprzedasz i kupisz nowa- zadne tam SLI...

Edytowane przez wujashek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam Ponownie wszystkich.

Dziękuję Wszystkim za opinie i rady ;)

Ostatecznie skłaniam się ku następującemu zestawowi

 

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=42372

 

Zastanawiam się jeszcze czy warto inwestować w SATA III czy może jednak poczekać i wybrać SATA II (100 PLN różnicy bądź 2TB zamiast 1TB). Oczywiście zasilacz .. na tym się kompletnie nie znam więc wybrałem polecany przez kolegę kilka postów wyżej.

 

Karta grafiki z oznaczeniem "OC" i chyba ta z "SOC" nie wiele wpłynie na wydajność.

 

Co sądzicie?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez CZYrO
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, nie słuchaj wałów co Ci wciskają że i5-2500K jest równy wydajnościowo i7-2600K. Opinia ta jest wyciągana na podstawie wyników osiąganych tylko i wyłącznie w grach. W zadaniach takich jak rendering, wszelkiego rodzaju obliczenia, etc. (czyli to, co podałeś za priorytet) 8 wątków w i7 MIAŻDŻY 4 wątki i5-tki i tutaj nikt niech nie wciska, że jest inaczej. A że 95% użytkowników tego forum komputer traktuje jako taką droższą konsolę, co to dodatkowo może Gadu-Gadu uruchomić, to pojawiają się takie farmazony.

 

Po drugie, GTX 570 i GTX 580 rzeczywiście niewiele się różnią wydajnością W GRACH. W aplikacjach użytkowych opartych o jednostki wykonawcze CUDA wynik jest zgoła inny. Głównie ze względu na szerszą szynę pamięci i większą jej ilość.

 

Po trzecie, różnicę pomiędzy SATA II a SATA III odczujesz tylko i wyłącznie w przypadku szybkich dysków półprzewodnikowych (SSD). No, a przy sprzyjających warunkach budżetowych warto się zastanowić właśnie nad dyskiem tego typu (pod system), skoro to maszyna do pracy. Znacznie przyśpieszy szybkość, a co za tym idzie i komfort pracy.

 

Po czwarte, OC i SOC to jeden kij... na Twoim miejscu nie brał bym żadnej wersji fabrycznie podkręcanej, bo to tylko zawyża cenę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

SSD odpada ze względu na budżet. Jak na razie cena dysków ~100GB trochę mnie przerasta. Może za parę miesięcy dokupię taki dysk. Co za tym idzie obecny otrzyma status drugoplanowego a skoro nie ma odczuwalnej różnicy SATA II vs. SATA III po za przypadkiem wspomnianym przez kolegę gtxxor (dyski SSD) to SATA III to chyba zbędny wydatek.

 

W kwestii GTX 570 vs GTX 580 czy znacie linki do testów w aplikacjach, CUDA? Testy które przeglądałem nie wykazują znaczących różnic a różnica w cenie to ~600 PLN.

 

Podobnie wygląda sprawa z i5 vs i7. Rzeczywiście w grach wyniki są podobne ale w aplikacjach drastycznych różnic też nie wyłapałem.

Link to post
Share on other sites

jak liczy sie tylko wydajnosc kosztem kasy to wiadomo co brac. mi sie wydaje, ze jakos ekstremalnej wydajnosci nie potrzebujesz, a kasa zaoszczedzona sie zawsze przyda dlatego dalem co dalem.

i7 jeszcze nie jest jakos duzo drozszy, wiec jak nie szkoda kasy to mozna dac, ale gtx 580 jest za drogi

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

Ja popieram gtxxor, i7 do pracy w różnych wymagających aplikacjach jest wydajniejszy od i5, róznica w cenie wynosi 300 zł, a kupując i7 2600k też masz odblokowany mnożnik, co za tym idzie, będziesz mógł podkręcić proca, szczególnie jeśli kupisz wydajne chłodzenie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W innym temacie kolega poleca sklep Camino.pl i oszczędności w porównaniu z esc.pl to ponad 300 PLN.

Obecny zestaw to:

 

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40 GHz LGA1155 1 059,00 zł

Płyta Socket LGA1155 ASRock P67 PRO3 (B3) 349,00 zł

Wentylator CPU Scythe Mugen 2 159,00 zł

HDD Serial ATA 300 1 TB Samsung SpinPoint F3 179,00 zł

DIMM PC-1600 DDR3 8GB Corsair Vengeance XMP CL9 219,00 zł

GeForce GTX 570 1280MB Twin Frozr III OC Power Edition MSI 1 259,00 zł

Obudowa Cooler Master Elite 430 Czarna 159,00 zł

DVD R/RW Lite-On iHAS124 Serial ATA Black 61,00 zł

Zasilacz ATX 700W OCZ StealthXStream 2 252,00 zł

 

Koszt transportu DHL 22 zł (37 za pobraniem) RAZEM: 3 718,00 zł

 

Zmianie uległa karta grafiki oraz zasilacz więc prosił bym o opinie czy MSI bedzie porównywalne z Gigabyte GTX 570 OC oraz tych zasilaczy OCZ z Seasonic M12II-620 620W 80 Plus Bronze.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2j
Link to post
Share on other sites

Wiele osób odradza inwestycje w SLI. Ten model płyty widziałem u kolegi i ma fajną opcje dotyczącą taktowania procesora (spoczynek / praca / stres np gry). Automatycznie jest zmieniany zegar i w jego przypadku na i5 może ustawić max 4.8 GHz w stresie. Nie planuje za bardzo inwestować w ten komputer w ciągu 3-4 lat a było by dobrze by się sprawował na przestrzeni 5-6 lat.

 

Wracając do SLI. Możesz polecić jakąś płytę w tej kwestii?

 

Oczywiście jeszcze pozostaje kwestia zasilacza bo może ten co obecnie wybrałem nie dać rady przy SLI.

Edytowane przez CZYrO
Link to post
Share on other sites

700W raczej da radę z dwoma GTXami.

Jeśli komputer ma dawać radę przed najbliższe 5 lat to może być z tym ciężko z jedną taką grafą.

Co do płyty głównej pod SLI - http://www.camino.pl/plyta-socket-lga1155-asrock-z68-extreme4,twr,53605.html

Może takie coś? Świetna płyta pod Z68 z rozbudowaną sekcją zasilania i świetnym jej chłodzeniem. Pozwoli ona na bardzo wysokie OC itd... Ale to +150zł względem AsRocka P67 PRO3.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info o zasilaczach. Pojawił się być może problem kompatybilności pamięci ram Corsair z płytą główna. Na liście kompatybilnych pamięci nie ma ich. Możliwe że nie będą działać ?? Po rozmowie telefonicznej z sprzedawcą w sklepie doradzili mi Kingstony HyperX Grey Series. Ale ich kodu też nie widzę na liście.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...