Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Kupiłem drugiego nvme 2tb vp 4100 i jest on w 1 slocie od góry(najbliżej procesora).

Drugi starszy pny cs3030 1tb dałem na dół omijając slot pod kartą graficzną. 

Tutaj następuje problem. 

Bardzo często nie widzi dysku w biosie ani w windowsie. Jeśli zaś się włączy to zero blędów, zero bad sektorów, nie wyłącza sie a predkości sa takie jak powinny być.

Zauważyłem że najczęściej nie widzi go w biosie i w windosie wtedy jak wyłącze na zasilaczu włącznik i go od razu wlącze(zanim fm2 zdaży sie w pełni wylączyć czyli tak pyknie) co powoduje natychmiastowy restart. Oczywiście nie robię  tak prawie nigdy ale poprostu testowałem kiedy ten błąd występuje. Praktycznie zawsze włączy się poprawnie dysk jeśli wyłącze komputer i poczekam aż pyknie w zasilaczu. 50/50 ze się włączy albo nie jeśli dam uruchom ponownie. 

Sterowniki z chipsetu i bios aktualny.
Posiadam 7900x3d w x670e steel legend.

Bios był przywracany do ustawień fabrycznych i nic to nie dało. Dysk dałem do slotu obok i to samo. Dysk w slocie 1 działa normalnie. Formatowałem nie raz dysk różnymi sposobami i nic.

mam pare podejrzanych
1 dysk

2 płyta i piny chociaż przy wkładaniu procka były perfekt

3 Procesor

4 sterowniki do am5 i bios

5 ewentualnie jakies ustawienia w biosie?

Co myślicie?

Edit

Zmieniłem teraz miejscami czyli vp4100 dalem na dół  a cs3030 na góre. Teraz wszystko działa czy daje restart czy nacisne reset czy wylacze i wlacze od razu albo po chwili. Jedynie jesli wylacze na zasilaczu i od razu wlacze(czyli np jak prąd na sekunde się wyłączy) to komputer sie nie włącza i swieci sie dioda cpu. Na podkreconym i na default biosie to samo.
Nie wiem juz o co chodzi ale chyba to wina sterowników

 

Edit 2
 

Jest jeszcze jedna poszlaka a mianowicie formatowałem ten starszy dysk na którym był windows. Mogło sie coś wysypać?

Formatowałem przez klikniecie prawym przyciskiem myszki na dysk i szybkie formatowanie potem przez instalator windowsa a na koncu przez zarzadzanie komputerem i tam zasoby. Wszystko to samo.

Teraz juz z 30taz resetuje kompa na różne sposoby i działa ale jak mówiłem gdy na chwile mignie prądem albo na zasilaczu wył i wlącze na szybkości to nie bootuje nawet do biosu.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

pierwsze co bym zrobił, to wyłączył fast boot i zobaczył co się stanie. 

22 godziny temu, danieloslaw1 napisał:

Jedynie jesli wylacze na zasilaczu i od razu wlacze(czyli np jak prąd na sekunde się wyłączy) to komputer sie nie włącza i swieci sie dioda cpu. Na podkreconym i na default biosie to samo.

no to może nie wyłączaj zasilaczem? Bateria na 100% dobra na płycie? może ci się CMOS restartuje jak wyłączasz zasilaczem...  

To jest dość specyficzna płyta, ona ma dwa chipsety połączone szeregowo, ja bym użył M.2_4 (pierwszy chipset) i M.2_1 (CPU), obojętne który gdzie.    

Link to post
Share on other sites

cmos czyli bios tak? Nie, nie restartuje się, chyba że masz na myśli, że źle się włączą czy cos bo bios nie jest wtedy na default. 
m.2_1 to najbliżej cpu a 2.4 to  który? Ten 2 od procka czyli pod gpu?

 

Edit:

 

Okay. 2.4 to ten pod gpu. Nie chce dawać tam dysku bo nie ma tam chłodzenia. To chłodzenie oryginalne jest beznadziejne. Średnio z 10-15stopni więcej niż na chłodzeniu dolnym z płyty. Tym dla 2.3 i 2.2. Jeśli mam problem tylko przy rozruchu gdy mignie Światło albo jak wyłącze i szybko wlącze zasilacz to raczej nic nie powinno się zepsuć?

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz fm2. Powiem tak.

Po 1 to jeśli mam tylko jeden nvme na najbliżej cpu to  zawsze działa git. Zawsze sie włączy i nigdy nie ma boot loopa.

Po 2 z tego co wyczytałem na necie to drugi dysk powinien być w 2.4 czyli pod kartą graficzną ale ja tak nie dam bo bedzie sie grzał bo nie ma tam chłodzenia. Dziś zaraz sprawdzę czy jak bedzie w 2.1 i 2.4 to czy działa wszystko cacy.

 

Z tym długim bootowaniem to miałem problem ale przed przeinstalowaniem windowsa, przed zmiana 7900x na 7900x3d. Teraz faktycznie czy po resecie czy przy całkowitym włączeniu bootuje sie szybciej. O co chodzi z tą hibernacją?

Edit:

 

Dałem pny z 2.3 na 2.4 i dalen identycznie to samo. Nieskończony boot loop po szybkim wył i włączeniu  zasilacza albo gdy mignie prądem. Zasilacz uwalony czy może sterowniki jeszcze niedopracowane?

 

Edit:

 

Sprawa wyglada tak. Ten vp4100 powoduje te boot loopy bo gdy dałemsamego  pny do wszystkich pokolei to działa wszystko dobrze. Sam vp4100 w wszystkich slotach albo z pny w  3 różnych powoduje dalej ten boot loop. Czyli co sterowniki? zasilacz? Dysk?
No i nie można zapomnieć ze jeśli  vp4100 jest w slocie 2.1(pci 5.0) to dalej w opisanych sytuacjach wyzej system i bios nie widzi  pny.

Teraz mam pny w 2.1 a vp4100 w 2.3

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

ogólnie sam nie mam pojęcia co takie zachowanie może powodować. Jeśli się dzieje tylko z VP4100 to można się zastanowić, czy później innych problemów nie będzie.   
600zł za 2TB vp4100 to bardzo dobra cena, ale 110-140zł można do topowej konstrukcji jak KC3000 dołożyć, jeśli na wydajności ci zależy.     

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kokosnh napisał:

ogólnie sam nie mam pojęcia co takie zachowanie może powodować. Jeśli się dzieje tylko z VP4100 to można się zastanowić, czy później innych problemów nie będzie.   
600zł za 2TB vp4100 to bardzo dobra cena, ale 110-140zł można do topowej konstrukcji jak KC3000 dołożyć, jeśli na wydajności ci zależy.     

 

Gwarancja ponad 3lata wiec spoko a narazie dziala dobrze. Oprócz tego co wyzej napisałem. Czekam na sterowniki do amd :)

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...