Skocz do zawartości

RTX 3060 TI ASUS TUF - Problem z własną krzywą wentylatorów!


Recommended Posts

ASUS GeForce RTX 3060 Ti TUF Gaming OC 8GB GDDR6X  parę słów wstępu:

 

1. Tak cewki grają (nie przeszkadza mi to jakoś, a limit FPS niweluje problem) 

2. Karta chłodna i wydajna jak na moje potrzeby w FHD 75 Hz.

3. System półpasywny jest ok, ale wolałbym żeby wentyle kręciły się cały czas. 

 

Do rzeczy:

Po zakupie okazało się, że jest problem z ustawieniem własnej krzywej obrotów wentylatorów w MSI Afterburner. 

Wygląda, to tak jakby wentylatory nie mogły poradzić sobie z bardzo niskimi obrotami.  Na wykresie w MSI Afterburner linią przerywaną oznaczona jest linia odcięcia na 30%. Efekt jest taki, że gdy dam własną krzywą od zera, to wentylatory krótko mówiąc "dostają świra". Wkręcają się po czym zwalniają i zatrzymują się. Po chwili znowu start wkręcenie na niskie obroty i znowu stop. Sytuacja ma miejsce tylko podczas niskiej temperatury karty. W wyższych temperaturach niby jest ok, a to właśnie dlatego, że pokrywa się to z wyższymi obrotami wentyli. Z tego co wiem, to ta przypadłość jest też w 3070 od Asusa. 

 

Dodam tylko, że karta w trybie półpasywnym działa poprawnie, wkręca się łagodnie, jest cisza. Dociśnięta na 100% nie przekracza 62-63 st.

Czy ktoś z Was rozwiązał ten problem i może podzielić się customową krzywą oraz ustawianiami MSI Afterburner? 

 

Link to post
Share on other sites

Witam w klubie :)

Od 3 tygodni jestem posiadaczem 3080Ti strix'a i mam dokładnie to samo dodam, że sytuacja ma miejsce w Win7 (474.11) i Win10 (528.24) i to z Afterburner 4.6.5 (Beta 4) i 4.6.4 dałem sobie spokój zostawiłem automatyczne ustawienia bo nie zdołałem ogarnąć zauważyłem za to, że wentylatory włączają się czy to mam 38 czy 41 stopni ale jak obciążenie karty wynosi bodajże 30%  w Asusie 1080ti nigdy takiego czegoś nie miałem a siedział w budzie 4 lata.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o mnie, to Win 11 i najnowszy Afterburner, ale to kwestia sprzętowa ewidentnie. Poprzednio przez 8 lat miałem MSI 970 100ME i tam działało, to bez najmniejszego problemu. Tutaj widocznie wentylatory nie są stworzone do niskich prędkości obrotowych. Być może ASUS uznał, iż skoro karta działa w trybie półpasywnym, to nie potrzebuje niskich obrotów. Teoretycznie karta ma ogromny radiator i ma gdzie rozprowadzać ciepło pasywnie. Nie mniej jednak byłem przyzwyczajony, że wentyle kręciły się i chłodziły GPU przy niższych temperaturach. Być może dlatego 970-tka po 8 latach eksploatacji nadal jest sprawna i radzi sobie całkiem nieźle jak na swój wiek. 

 

Jest chyba jeszcze opcja zastąpienia opcji "0 fan speed", ale to też nic nie daje. 

Poniżej wątek z oficjalnego forum MSI, generalnie chyba trzeba przywyknąć  :cry:

Forum MSI.com

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...