Skocz do zawartości

Wymiana Płyty Głównej pod i5 13600kf


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Witam, przymierzam się do wymiany płyty głównej. Skończyły mi się miejsca pod dyski m2. Kontroler pod PCIe odpada, - brak miejsca. 
Aktualnie: 
Gigabyte B660M DS3H DDR4
Fortis 5
Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 (systemowy)
GOODRAM PX500 512GB 

TP-Link Archer TX55E 
ASUS Radeon RX 6600 Dual (Planowana wymiana na RTX 4070/Ti) 

Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel
Składałem komputer pół roku temu, zaczynając od I3 12100f docelowo miał się znaleźć I5 13400f, a płytę wyrwałem wtedy stówkę taniej. 
Celuję w płytę z chipsetem Z690/Z790 z 4 gniazdami M2. ATX/MATX -bez różnicy  Budżet do 1500zł (Mniej - lepiej). Na ledach, karcie dźwiękowej, wifi/bt mi nie zależy. Jedynie stabilność i wytrzymałość. Planuje na tej platformie posiedzieć minimum 6 lat. Aktualnie nie będę podkręcać, ale pewnie się to zmieni z upływem czasu.
Pytanie:|1. Czy brać DDR5 - czy odczuje różnice w grach (gram w QHD) i w responsywności podczas wielu otwartych aplikacji. Brałbym wtedy 6400MHz CL32
2. Czy dyski w RAID muszą być takie same - czy lepiej nie łączyć tych 2 dysków pod raid, pod system?
Sklepy Morele  & Proshop - odpadają. Najlepiej gdyby było z Xkomu ale inne sklepy też będą ok 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie odczujesz różnicy w grach pomiędzy DDR5 a dobrze dokręconym DDR4 (Twoje Vipery kręcą się na 4000-4200 przy tych samych opóźnieniach co masz teraz) zatem przesiadka wyjdzie Cię taniej. 

 

Płyta Z690, akurat w promocji https://www.x-kom.pl/p/691357-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z690-aorus-elite-ddr4.html

 

W Krs jest jeszcze 40 PLN taniej (miałbyś na aktualizacje Biosa, chyba że masz jeszcze Aldera to ogarniesz update we własnym zakresie). 

 

Co zaś się dysków tyczy, jeśli mowa o Raid 0 pod system to nie muszą być takie same, tyle że wtedy ograniczasz się do końcowej pojemności mniejszego z nich; jeśli mają dodatkowo różne szybkości odczytu / zapisu to końcowy zysk w tychże będzie niewiele większy niż szybszy dysk only - za to kosztem czasu dostępu. 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...