Skocz do zawartości

Wymiana procesora (i7-9700KF) i płyty głównej (MSI B365M PRO-VH)


Recommended Posts

Witam, parę dni temu wymieniłem moją starą kartę graficzną Palit RTX 2060 StormX na  ZOTAC RTX 3070 Twin Edge OC.

Wczoraj wieczorem zacząłem myśleć nad wymianą procesora i płyty głównej za jednym razem. Szukałem na allegro i znalazłem parę procesorów, które chciałbym kupić ale nie wiem jaką (dobrą ale też żeby nie była za droga) płytę główną dać do tego zestawu i właśnie z tym potrzebuję pomocy.

 

Obecne podzespoły komputerowe:

Procesor - Intel Core i7-9700KF - Chcę zamienić
Karta Graficzna - ZOTAC RTX 3070 Twin Edge OC. -
Płyta główna - MSI B365M PRO-VH - Chcę zamienić [PRIORYTET]
RAM - 24GB HyperX Fury (1x16GB + 1x8GB) 2666MHz (DDR4)
Dysk główny - SSD.M2 ADATA XPG SX8200 512GB
Drugi dysk SSD GOODRAM CX400 GEN.2 512GB
Zasilacz - SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80 Plus

Edytowane przez BlackAndWhite
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, BlackAndWhite napisał:

A może najpierw samą płytę główną wymienić a procka później? Co o tym sądzicie?

Hę? :roll: Niby jak chcesz to zrobić. Jak kupisz nową płytę będzie inny socket i obecny procesor nie będzie pasował. Musisz kupić komplet. Na obecnej płycie głównej jedyny upgrade jaki możesz zrobić to zmienić na I9 9900K ale zysk wydajności nie będzie za wysoki. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, joker5513 napisał:

Hę? :roll: Niby jak chcesz to zrobić. Jak kupisz nową płytę będzie inny socket i obecny procesor nie będzie pasował. Musisz kupić komplet.

Wybacz, mój błąd.

Jeżeli chce wymienić płytę i procka jednocześnie to co polecasz? Procka chciałem wymienić na:  i9-10900KF/i9-11900K/F /i7-11700K.

A co do płyty głównej to właśnie nie wiem jaką... coś dobrego w miarę ale też tańszego.

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja poniżej. Pamięci które masz obecne sprzedałbym - 2666MHz juz troche nie przystoi.

 

https://www.x-kom.pl/p/668087-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-renegade-black.html

https://www.x-kom.pl/p/1101195-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-13400f.html

https://www.x-kom.pl/p/709205-plyta-glowna-socket-1700-msi-mag-b660m-bazooka-ddr4.html

 

Mieści sie w 2k zł. Do tego odzyskach ze 100 ze sprzedaży starego ramu, 600zł za stary procesor i ze 250 za stare mobo. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, joker5513 napisał:

Moja propozycja poniżej. Pamięci które masz obecne sprzedałbym - 2666MHz juz troche nie przystoi.

 

https://www.x-kom.pl/p/668087-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-renegade-black.html

https://www.x-kom.pl/p/1101195-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-13400f.html

https://www.x-kom.pl/p/709205-plyta-glowna-socket-1700-msi-mag-b660m-bazooka-ddr4.html

 

Mieści sie w 2k zł. Do tego odzyskach ze 100 ze sprzedaży starego ramu, 600zł za stary procesor i ze 250 za stare mobo. 

 

Dziękuję :)

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Rebelmind napisał:

Również dziękuję :)

Zapomniałem napisać, że ten upgrade to głównie pod gry i posiadam monitor 2K 1440P. Te połączenie z moim obecnym RTX 3070 będzie dobre? Czy może lepiej dopłacić do tej np. i7-12700K ?

Nie znam się na tym zbytnio więc proszę nie krzyczcie na mnie :(

Edytowane przez BlackAndWhite
Link to post
Share on other sites

Intel tak sobie architekturę procesorów wymyślił w 12 i 13 gen. W procesorze masz "duże" rdzenie P które są wyżej taktowane i dwuwątkowe; i "małe" rdzenie E nisko taktowane, energooszczędne i jednowątkowe. Windows scheduller przydziela np. programy pracujące w tle do małych rdzeni a duże obsługują grę (w dużym uproszczeniu). Też bym wolał żeby rdzeni E nie było i np. I5 miały 8 rdzeni dużych, I7 10, a I9 12 .... ale co zrobisz jak nic nie zrobisz. 

 

To że ten osobnik "by wolał" nie zmieni faktu że graczowi dopłata do I7 ponad 500zł niewiele przyniesie. Lepiej zainwestować w DDR5 np. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W 2K oraz przy Rtx 3070 nie zobaczysz różnicy między 13500 a 13700k/12700k w praktyce. Dodatkowo, jeśli miałbyś szukać oszczędności to najwięcej byś zyskał w Twojej rozdzielczości biorąc nawet 12400f oraz takiego 3080 lub RX 6800/XT zamiast 3070 i mocniejszego CPU. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, gustine napisał:

duet i5 13600 + płyta b660 nie będzie dobrym wyborem?

Jeśli znajdziesz go taniej niż 13500 to będzie wręcz świetnym wyborem. W przeciwnym wypadku jakakolwiek dopłata do 13600 non-k nie ma żadnego sensu, bo poza symbolicznie wyższym taktowanie te procesory nic nie różni. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 16.02.2023 o 11:02, BlackAndWhite napisał:

Witam, parę dni temu wymieniłem moją starą kartę graficzną Palit RTX 2060 StormX na  ZOTAC RTX 3070 Twin Edge OC.

Wczoraj wieczorem zacząłem myśleć nad wymianą procesora i płyty głównej za jednym razem. Szukałem na allegro i znalazłem parę procesorów, które chciałbym kupić ale nie wiem jaką (dobrą ale też żeby nie była za droga) płytę główną dać do tego zestawu i właśnie z tym potrzebuję pomocy.


Zasilacz - SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80 Plus

A ten zasilacz nie będzie za słaby do RTX 3070?

Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Tomi29 napisał:

A ten zasilacz nie będzie za słaby do RTX 3070?

Będzie miód malina, Zotac Twin Edge może pobrać maksymalnie 240 W mocy z gniazdka. A bez podniesienia power limitu będzie to 220 W. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...