Skocz do zawartości

Upgrade z I9 9900K - mobo, cpu, ram ddr5 do 5k zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez 3ndurek,

Recommended Posts

Witajcie 

 

Zamierzam wymienić w końcu 4 letnia platformę w której skład wchodzi I9 9900K, MSI Z390 Gaming Edge AC i 16GB DDR4 4000MHz cl 18. Zastosowanie to wyłącznie gry w 3440x1440 144HZ. Nie używam komputera do pracy czy innych profesjonalnych zastosowań, oprócz gier tylko przeglądarka, spotify, multimedia i czasem jakiś pakiet office. 

 

Do wydania mam 5tys cebulionów polskich i chciałbym się w tych pieniądzach zmieścić, lub jeżeli się da przyoszczędzić ofc. :) Po sprzedaży starych podzespołów liczę że cofnie mi się około 1500 zł. Zmarnowałem dużo czasu czekając na AMD aż wyda Zen 4 z 3d cache'm ale chyba nie ma sensu dalej czekać w nieskończoność, tym bardziej że ceny będą z kosmosu - https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/ryzen-7000x3d-premiera-specyfikacja-cena/

 

7800X3D którego chciałem nabyć nie dość że dostępny dopiero od kwietnia to za 2500zł mam go w nosie. 7900X3d z kolei za drogi i budżet mi się nie zepnie, a i dla gracza 12 rdzeni raczej nie jest potrzebne. Niechętnie (polityka rdzeni P i E mi wybitnie nie odpowiada) ale chyba muszę jednak kupić Intela. Chciałbym nabyć:

 

  • I5 13600K i go podkręcić. K nie KF - lubie miec integrę gdy zmieniam GPU, na kilka dni zawsze ma człowiek wyświetlacz pulpitu, te 100-150zł różnicy w cenie przeboleję. Do samego grania dopłata do 13700K chyba nie ma sensu prawda?
  • Płytę główną Z690 lub Z790 z obsługą ddr5 - tu kompletnie nie wiem na co się decydować, ale chciałbym przy okazji wymiany sprzętu przejść na DDR5. Dzwiękówka bez znaczenia (mam wewnętrzna na pciex), chciałbym (patrz niżej) móc zainstalować 2x dysk m2 i podłączyć obecne 2 x sata ssd i 2x hdd. Co do portów nie mam specjalnych wymagań - kilka USB z tyłu i usb 3.0 i jakieś c na przód mi wystarczy. WIFI i BT być nie musi. No i oczywiście żeby sekcja zasilania się nie gotowała obecnie + jakbym kiedys chciał jakiegoś I9 Raptor lake refresh zamontować. 
  • Pamięci - 32GB DDR5 jak najszybszego - ogranicza mnie jednak wysokość kostek do 35mm - z obecną buda i AIO 420mm wyższe nie wejdą - pewnie te: https://www.x-kom.pl/p/1072089-pamiec-ram-ddr5-kingston-fury-32gb-2x16gb-6000mhz-cl36-beast-black-expo-amd.html
  • Jakby zmieścił się w budżecie to jakiś dysk M2 pciex 4.0 1 TB. Miło by było jakby płyta główna umożliwiła jego montaż razem z obecnym m2 256gb Samsung 970EVO bez ucinania linii pciex dla grafiki itp. 

 

Będę wdzięczny za porady. Reszta sprzętu w sygnaturce zostaje (jakby ktoś korzystał z mobilnej wersji forum to 3090ti, zasilacz Corsair HX 1000, AIO 420mm, Fractal Meshify s2 z obsadzonymi wszystkimi slotami na wentylatory 140mm). 

 

Chyba o niczym nie zapomniałem :D 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Może coś takiego

 i5-13600K

Corsair 32GB (2x16GB) 7200MHz CL34 Vengeance RGB

MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI

Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000

Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Wik-Mar napisał:

Corsair 32GB (2x16GB) 7200MHz CL34 Vengeance RGB

Przeczytaj co napisałem o ramie jakiego potrzebuje. Ten nie dość że kosztuje więc ej niż procesor, jest 2x za wysoki, to jeszcze świeci jak żydowskie klejnoty w kleszczach.

Link to post
Share on other sites

To tylko propozycja możesz dać te co proponujesz 

Może taka 

ASRock Z790 PG Riptide

Intel Core i5-13400F

Kingston Fury Beast Black 16GB [2x8GB 5600MHz DDR5 CL40 DIMM]

Kingston KC3000 M.2 Pcie 4.0 NVMe 1TB

 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Głownie chodzi mi o wybór mobasa. Nie mam pojęcia jakiego wybrać. A pamięci MUSZĄ być niskie. Może ktoś zna jakieś szybsze low profile niż te które napisałem w 1 poscie? 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Mobas pod 13600K to w zasadzie najtansze Gigahyte jak Z790 UD spokojnie ogarnie ten CPU, ba tu nawet B760 Gaming X da radę z sekcją ale nie masz tu opcji UV ani OC.

 

Chcesz coś lepszego to Z790 Aorus Elite ale wątpię byś tam wkładał jakaś i9 do gier.

Pamięci tu masz model z niskim radiatorem ale brak na stanie https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjaws-s5-ddr5-32gb-2x16gb-6000mhz-cl32-38-f5-6000j3238f16gx2-rs5k-p8114453

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...