Skocz do zawartości

Recommended Posts

Siemanko, 

poszukuje optymalnego wyboru pod RTX 3090 i monitor 4k , użytkowanie to głównie gry/yt no i praca ale tutaj za bardzo parametry nie mają znaczenia. Fajnie też by było gdybym nie musiał wymieniać mojego PSU, które jest dosyć nowe i posiada 850w. 
Generalnie mam dylemat między
1. z690/z790 oraz 13600kf (chyba wybór optymalny?) 

2. z690/z790 oraz 13700kf (powinno starczyć na dłużej? Nie planuje modernizacji kompa przez następne 4/5 lat) 
3. Coś na AM5? Tylko aktualnie chyba brak konkurencji względem 13th geny intela 

Zależy mi na jak najlepszej wydajności względem wydanych pieniędzy, odnośnie ramu skłaniam się też raczej ku DDR5, gdyż jak wspominałem wcześniej nie planuje modernizacji przez najbliższe kilka lat. 
 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 11.02.2023 o 22:00, joker5513 napisał:

Poczekaj do końca miesiąca na premierę zen 4 3d.

Dołącz do czekających® na Zen4X3D :D Mnie najbardziej ciakawi, czy premiera tych procków faktycznie zmusi intela do walki cenami... 

 

Moim zdaniem 13600kf + Z690 DDR5 + Patriot Viper Venom tj spokojnie zestaw na 4-5 i @4K to dużo wcześniej zacznie Ci brakować mocy po stronie GPU. Zobacz, że już teraz przykładowo w takim Hogwarcie jeśli grasz w 4K oraz BEZ RT to Twój prawie topowy Amper kręci 45 fps średnio...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No niestety, od premiery tych cholernych lovelasów we wszystkie gry jakby diabeł strzelił :( Wszyscy co grają w 4k zmuszeni do wydania "jedynie" 10k zł na 4090 bo 4080 jest raptem 25% szybsza od 3090ti i tez nie ogarnia w 4k nowości na pełnych ustawieniach (chyba że w mydlanym dlss3 frejm dżenerejszyn). 

 

Na szczęście w 1440p i 3440x1440 jeszcze jako tako topowe Amperki dają radę...

Edytowane przez joker5513
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ale to myślę @joker5513, że lepiej nie będzie. Żeby pograć ze spokojnym i stabilnym 60 FPS to trzeba brać 4090 za 10.000+ PLN lub czekać na 4080 Ti (który moim zdaniem będzie kosztował ~8000 PLN :/).

 

W każdym razie myślę, że te dodatkowe pieniądze które by autor musiał dołożyć gdyby się zdecydował brać i7 Raptor zamiast i5 to już lepiej odkładać na GPU. 

Link to post
Share on other sites

Na razie stoję na twardym stanowisku że na 3090ti przejadę tą generację, a czy wytrzymam to się okaże. Pomaga w tym fakt że karta cicha i chłodna, ale swoje emituje ciepła do otoczenia. Jak gram to przykręcam kaloryfer w salonie :D 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Rebelmind napisał:

Dołącz do czekających® na Zen4X3D :D Mnie najbardziej ciakawi, czy premiera tych procków faktycznie zmusi intela do walki cenami... 

 

Moim zdaniem 13600kf + Z690 DDR5 + Patriot Viper Venom tj spokojnie zestaw na 4-5 i @4K to dużo wcześniej zacznie Ci brakować mocy po stronie GPU. Zobacz, że już teraz przykładowo w takim Hogwarcie jeśli grasz w 4K oraz BEZ RT to Twój prawie topowy Amper kręci 45 fps średnio...

Spokojnie w większość tytułów AAA gram na konsoli bo zwyczajnie jest mi wygodniej na kanapie z padem w ręce, na kompie ogrywam mniej wymagające tytuły lub te wymagające ale myszki i klawiatury :D 
Patrząc na prognozowane ceny nowych Ryzenów jest sens czekać? Z tego co widziałem konkurent dla I5 ma kosztować w granicy 1950 zł, wątpię w sumie by ten procek osiągnął ~25% większą wydajność. 
Odnośnie GPU zdaję sobie sprawę, że 3090 nie wytrzyma na odpowiednim poziomie tyle czasu ile mogło by się wydawać, kiedy ta karta wychodziła na rynek. No ale dołożenie grafiki za jakiś czas jest już mniejszym problemem biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie łączę 3090 z I7 6700k :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Gdyby na radarze był taki 7600X3D i miał kosztować 3-4 stówki więcej niż najtańszy odblokowany i5 z 13. gen to można by było czekać™. A tak to najtańszy 7800X3D będzie kosztował grubo powyżej 2000 PLN. Imho ot ciekawostka. 

Link to post
Share on other sites
45 minut temu, joker5513 napisał:

https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/ryzen-7000x3d-premiera-specyfikacja-cena/

 

Niepotwierdzone jeszcze ceny w złotówkach:

 

7950X3D - 3799zł

7900X3D - 3199zł

7800X3D - 2499zł

 

 

Bardzo słabo to wypada według mnie. Raczej wątpię by za tymi cenami szedł też aż tak duży skok wydajności. Zapominam więc raczej o AMD i teraz pytanie 13600kf czy 13700kf ? 500 zł różnicy dużo/niedużo zależy, na razie nie potrafię znaleźć sobie argumentów żeby dopłacać, macie do polecenia jakąś płytę do 2k ? 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, JorgesLSM napisał:

Zapominam więc raczej o AMD i teraz pytanie 13600kf czy 13700kf ? 500 zł różnicy dużo/niedużo zależy, na razie nie potrafię znaleźć sobie argumentów żeby dopłacać, macie do polecenia jakąś płytę do 2k ? 

Do grania głównie? Nie zobaczysz różnicy między 13700k a 13600k.

 

Plyta pod Oc CPU czy tylko Ram ruszysz? 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Głównie do grania aczkolwiek jestem z tych ludzi, którzy lubią mieć coś "lepszego" niżeli ich potrzeby, jakoś tak mi lżej na duszy wtedy, szczególnie jeżeli mówimy o różnego rodzaju sprzęcie, którego w domu już i tak chyba mam za dużo :P
Aktualnie mam Krakena x62 do którego jest możliwość domówienia bracketu pod lga 1700 więc chciałbym go wykorzystać, jeżeli pozwoli to nie wykluczam OC procka, ram planuje kupić ten

Kingston Fury Renegade DDR5 32GB 6400MHz CL32

więc fajnie jakby płyta miała lekki zapas pod OC lub ewentualnie dołożenie w przyszłości czegoś o wyższym taktowaniu. 

Link to post
Share on other sites

Powiedziałbym zatem, że i5-13500 też by tu już robił robotę, ale jak wolisz mieć coś extra, to faktycznie 13600k. Płyta praktycznie każda Z690 da radę, tylko update biosa trzeba ogarnąć - do Z790 nie widzę sensu dopłaty. 

Link to post
Share on other sites

ASUS Rog Strix Z690-F Gaming WiFi - 1700 zł / MSI MPG Z690 Force WiFi - 1800 zł 
i5 13600kf - 1380 zł 
RAM CORSAIR Vengeance 32GB 5600MHz - 700 zł 

Worth? Przy płycie raczej skłaniam się w stronę Asusa, może mylnie? 

Edytowane przez JorgesLSM
Link to post
Share on other sites
ASUS Rog Strix Z690-F Gaming WiFi - 1700 zł / MSI MPG Z690 Force WiFi - 1800 zł 
i5 13600kf - 1380 zł 
RAM CORSAIR Vengeance 32GB 5600MHz - 700 zł 

Worth? Przy płycie raczej skłaniam się w stronę Asusa, może mylnie? 
Czy płyta na b660 nie była by wystarczająca przy tym procesorze? Toż to olbrzymia różnica w cenie
Link to post
Share on other sites

Ja specjalnie na okoliczność kupowania nowej płyty głównej kupiłem dedykowana dźwiękowke pod pciex, żeby temat zintegrowanego dźwięku mieć w poważaniu... I tobie tez to polecam. Ile to tańszych płyt przez to odpada ... Dałem 400zl za Sound blaster z Creative bstock. I masz na lata spokój. 

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, joker5513 napisał:

Mam nadzieję że nie z tego sklepu co?? Znani januszkiewicze oszuści.... 

 

Kurła ale cena . Masakra jakaś...

 Nie nie, to pierwszy z brzegu link po prostu z googla :D
płyta kupiona tutaj : https://pl-store.msi.com/collections/plyty-glowne-intel-z790/products/mpg-z790-edge-wifi
razem z kuponem na 1 zakupy wyszła za 1700 zł :)

Edytowane przez JorgesLSM
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...