Skocz do zawartości

PUBG - chwilowe spadki FPS, delikatne ścinki, niewykorzystany potencjał GPU?


Recommended Posts

Cześć,

 

kupiłem do komputera krótko używaną kartę graficzną GeForce 1660 SUPER. Myślałem, że wszystko będzie działać sprawnie ale nie...
Na początku pojawił się problem w grze - bardzo lagowało. Zainstalowałem oprogramowanie NVDIA Geforce Experience, pobrałem najnowsze sterowniki i było lepiej, ale nie aż tak. Jednak w dalszym ciągu widzę spadki FPS, gra zamiast chodzić płynnie na około 60 fps'ach, spada czasem do 40 lub 30 i wówczas są lekkie przycięcia (ustawienia ULTRA ALBO BARDZO NISKIE - między nimi minimalnie zauważalna różnica). Mam wrażenie, że dzieje się to w sytuacjach, gdy musi załadować nowych graczy lub za dużo nowej mapy, podczas jazdy, biegu, czy obracając się w grze.

Może za mało RAMU, może za słaby procesor? Ja rozumiem, że komputer nie jest pierwszej świeżości, ale żeby gra płynie nie chodziła na bardzo niskich ustawieniach i miała czasem lekkie ścinki, i po 30-40 fps, mi tu kompletnie nie pasuje.

Proszę o pomoc, jeżeli to faktycznie za mało RAMu i wina procesora, rozumiem, że będzie trzeba wymienić, ale może Wy znajdziecie jakieś rozwiązanie.

 

*Gra zainstalowana na HDD

*Skład kompa w sygnaturze

 

Załączam screeny ustawień, które mogą przydać się w diagnozie.

 

 

USTAWIENIA W GeForce Experience:

 

NVIDIA_GeForce_Experience_8Fe2fqHnNO.thumb.png.3a012dd51c2d6c930df8f0c3606c2bf8.png

 

 

LOGI Z GRY PODCZAS TYCH USTAWIEŃ (NISKIE) Z MSIAFTERBURNER:

 

06-02-2023, 01:22:11 TslGame.exe benchmark completed, 40200 frames rendered in 799.312 s
                     Average framerate  :   50.2 FPS
                     Minimum framerate  :   17.3 FPS
                     Maximum framerate  :   62.2 FPS
                     1% low framerate   :   10.8 FPS
                     0.1% low framerate :    6.1 FPS

 

 

ANALOGICZNIE ZMIENIŁEM USTAWIENIA W PROGRAMIE NA TEN ZIELONY NAPIS "OPTYMALNA" - Wszystkie ustawienia na ULTRA/WYSOKIE:

 

06-02-2023, 01:01:02 TslGame.exe benchmark completed, 73695 frames rendered in 1610.594 s
                     Average framerate  :   45.7 FPS
                     Minimum framerate  :    1.5 FPS
                     Maximum framerate  :   62.1 FPS
                     1% low framerate   :    8.2 FPS
                     0.1% low framerate :    1.1 FPS

 

 

 

USTAWIENIA W PANELU STEROWANIA 3D:

 

nvcplui_GDifi7iXkg.thumb.png.503709bb0d519b8152e07784d86347bd.png

 

 

nvcplui_3RiUrLhRyP.png.d59943fc66392dbf8c1d7ddeddb11aa4.png

 

nvcplui_I4qC9G6TBa.png.9baf358c049ba0b5ddb3d1a317fce32f.png

 

 

 

USTAWIENIA SYSTEMOWE GRAFIKI:

 

ApplicationFrameHost_9fpBUJH54y.thumb.png.3417265b043ef9e4654671d9bd01a105.png

 

 

PARE SCREENÓW Z GRY (ULTRA):

 

TslGame_ap77FBoUPY.thumb.jpg.402cc6ae7bcac24238eef8afedd5b32c.jpg

 

 

TslGame_HQk4GGlTnV.thumb.jpg.c28dcaaffdc5a47fd6da6f6e4c5e3275.jpg

 

 

PARE SCREENÓW Z GRY (BARDZO NISKIE):

 

1663297641_Zrzutekranu(4).thumb.png.624ec04f86689ca26580234a5d87c7a4.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez karolk693
Link to post
Share on other sites

Ten ram masz w jednej czy w dwóch kościach? Jak w jednej to pierwszy winny to będzie ram, drugie stary cpu na screenach widać że GPU  wykorzystane w 50%.

Gra na hdd tez może przycina jak się coś doczytuje z dysku, nie znam tej gry wiec nie wiem czy to sie dzieje w trakcie gry.

 

Jaką miałeś wcześniej kartę, odinstalowałeś sterowniki DDU?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Pewnie CPU się przytyka pod korek. To by wyjaśniało niezbyt wysokie użycie GPU i zbliżoną ilość klatek na najniższych i najwyższych ustawieniach w grze. Zawsze autorze możesz włączyć wyświetlanie na OSD użycia CPU (rdzeni) .

Edytowane przez toska78
Link to post
Share on other sites

To jest twój komputer z sygnaturki

Płyta główna: MSI H110M PRO-VD /intel H110, DDR4,                                    Pamięć: Crucial 8GB 2400MHz CL16 Ballistix Sport 

Grafika: Zotac GeForce 1660 Super 6 GB                                                             Procesor:  Intel Core i5-6500 /3.2GHz, 6MB, 

Zasilacz: Thermaltake TR2 450W 120mm 80+ bronze                                 Obudowa: Zalman Z1 USB3.0 black (b/z)

HDD: Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda               SSD: GoodRam Iridium Pro 240 GB   

Myszka: 4tech bloody v7                     Klawiatura: Volcano Modecom 2 RGB (mechaniczna)           Monitor: Benq GW2270

Zaproponowałbym zmianę procesora, ale jak widzę ceny za stare trupy to aż się nuż w kieszeni otwiera.

Weź to sprzedaj i kup taki zestaw

Link to post
Share on other sites
W dniu 7.02.2023 o 09:01, wrobel_krk napisał:

Ten ram masz w jednej czy w dwóch kościach? Jak w jednej to pierwszy winny to będzie ram, drugie stary cpu na screenach widać że GPU  wykorzystane w 50%.

Gra na hdd tez może przycina jak się coś doczytuje z dysku, nie znam tej gry wiec nie wiem czy to sie dzieje w trakcie gry.

 

Jaką miałeś wcześniej kartę, odinstalowałeś sterowniki DDU?

 

W jednej kości z tego co kojarzę. 
 

Wszystko mam wyłączone podczas grania (przeglądarkę etc.)

 

Wcześniej nie miałem żadnej karty graficznej, więc grałem sobie w wolnej chwili w jakieś stare tytuły lub mało wymagające gry online.

 

 

W dniu 7.02.2023 o 10:16, olo163 napisał:

Jak system i gra na HDD to koniecznie dokup SSD teraz są dość tanie. No i napisz jak kolega wyżej zasugerował czy ram single channel czy dual channel?

 

Mam Dysk SSD - SSD: GoodRam Iridium Pro 240 GB  

 

Jednak to chyba całego Steama bym musiał tam zainstalować. Czy jak to zrobić? Bo jeśli mogę tylko tą jedną grę, to chętnie to spróbuję zrobić :)

 

W dniu 7.02.2023 o 16:58, toska78 napisał:

Pewnie CPU się przytyka pod korek. To by wyjaśniało niezbyt wysokie użycie GPU i zbliżoną ilość klatek na najniższych i najwyższych ustawieniach w grze. Zawsze autorze możesz włączyć wyświetlanie na OSD użycia CPU (rdzeni) .

 

Na to by wychodziło, bo zużycie CPU mam na poziomie 99-100% ale to jednak procek nie najnowszej daty. A inni z gorszym GPU radzą sobie lepiej, opisałem niżej.

 

 

W dniu 7.02.2023 o 17:58, Wik-Mar napisał:

To jest twój komputer z sygnaturki

Płyta główna: MSI H110M PRO-VD /intel H110, DDR4,                                    Pamięć: Crucial 8GB 2400MHz CL16 Ballistix Sport 

Grafika: Zotac GeForce 1660 Super 6 GB                                                             Procesor:  Intel Core i5-6500 /3.2GHz, 6MB, 

Zasilacz: Thermaltake TR2 450W 120mm 80+ bronze                                 Obudowa: Zalman Z1 USB3.0 black (b/z)

HDD: Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda               SSD: GoodRam Iridium Pro 240 GB   

Myszka: 4tech bloody v7                     Klawiatura: Volcano Modecom 2 RGB (mechaniczna)           Monitor: Benq GW2270

Zaproponowałbym zmianę procesora, ale jak widzę ceny za stare trupy to aż się nuż w kieszeni otwiera.

Weź to sprzedaj i kup taki zestaw

 

Bardzo dziękuję za taką propozycję jednak narazie nie dysponuje żadnym budżetem żeby go stuningować. Karty graficznej zmieniać nie będę bo dopiero niedawno tą kupiłem. Z kolei wiem, że wiele w kompie trzeba byłoby wymienić, także zestaw sobie zapiszę, dziękuję. Myślałem, że dokupując w miarę dobrą kartę, lepszą ponad przeciętne do tej gry, to kwestia ustawień i kompatybilności, żeby znośnie chodziło. Karta porównywalna do RX 580, a na 570 4GB nawet ta gra płynnie chodzi.

 

Zobaczcie, jak RX 570 4GB sobie z tym radzi. Dlatego mnie to tak bardzo zastanawiało, ale gość ma znacznie więcej ramu, a procesor to nie wiem. Ale ma minimalne FPS aż 75 !!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=skA7iGYWzkE&ab_channel=SCORPIOGAMES

 

OS: WINDOWS 10

CPU: RYZEN 3 3300x

GPU : ASUS ROG STRIX RX 570 4GB OC

MOTHERBOARD: ASUS A320

RAM: COESIRE VENGENCE LPX 4GB DDR4 2400MHZ

          HYPERX FURY 8GB DDR4 2400MHZ

PSU: XPG CORE REACTOR 850WATT

MONITOR: SAMSUNG SYNC MASTER S19B150 60Hz

HDD: 500 GB SEAGATE

SSD: 250 GB KINGSTONE

 

 

Może najpierw dokupię RAMU a potem wymienię procka, zobaczę jak to się ułoży finansowo.

Narazie doraźnie wykonałem taki zabieg, zmieniłem ustawienia w panelu sterowania NVIDIA, udało mi się coś nowego znaleźć w necie, chociaż wcześniej wykonałem 20 różnych innych konfiguracji. Póki co jest znośnie na LOW ustawieniach, czasem są małe przycinki, ale na pewno mniejsze niż były. (Zostawiam może komuś na przyszłość też trochę pomoże)

 

nvcplui_5fsx15fVIq.png.128fb93f9cd285523fc7c3565519cbe6.png

 

 

nvcplui_6qDqa2Foo0.png.9b8eb80ff98ccdd98ed5a8e2a6d39ca9.png

 

 

nvcplui_FBUtvz0Txm.png.255dbce3dc140238b497b6fe0fa3d4ef.png

 

 

 

Link to post
Share on other sites

I nie będzie lepiej taki efekt daje goły 4 rdzeniowy proc w tego typu grach.  Do tego single channel i tylko 8GB RAM.

 

Tu nie maco gdybać zmieniaj to, albo żyj ze spadkami. Dołożenie samej pamięci tylko nieco zniweluje problem, ale i tak będzie występować.

 

I co tu porównujesz jakieś stare i5 6500 do ryzena 3300x, który nie dość, że ma lepszą wydajność na rdzeń to jeszcze 4 dodatkowe wątki.

Edytowane przez CrisPell
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

* Swoją drogą czytałem też, że gra jest bardzo słabo zoptymalizowana i nie ma co liczyć na płynność, nawet przy dobrym sprzęcie. Widzę to głównie po nowych mapach co zoptymalizowane są mega słabo.

 

 

Dziękuje wszystkim za rady. Tak zrobię - wymienię procka i na pewno dorzucę RAM, ale tematem modyfikacji kompa zajmę się innym razem. Mam już wizję mniej więcej jakie to koszta. Więc jak odłożę trochę i znajdę czas, przerobimy co nie co. Dzięki jeszcze raz za pomoc i zaangażowanie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...