Skocz do zawartości

Ku przestrodze - nie kupujcie Intel Core i7 13700 ani i9 13900


Recommended Posts

A jak pisałem kiedyś, że przy nowych procesorach i kartach graficznych potrzebny będzie mały reaktor atomowy w ogródku to się śmiali.

Wydajność a zużycie energij nie idzie w parze, a unia czepia się telewizorów 8k i 4k to jest chore.

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Matko uRwał bossAka i córko, co ja paczam :o Że ile niby to szamie?! I nie zrobisz UV? To przecież jest niemalże DoA i powinno podlegać pod RMA z racji już samej specyfikacji :o

 

Z moim byłym 12700f nie było najmniejszych problemów (poza tym, że Imc przy stockowym System Agent kończył się poniżej 3400 Mhz w Gear1). 

 

Czo ten Intel odJaniePawlił? 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Rebelmind napisał:

Że ile niby to szamie?!

Ciekawe ile to będzie szamać w Prime95. Mają dziś sprawdzić i podrzucić tam komuś w komentarzach 

Obstawiam że w okolicach 500W? 

8 godzin temu, adivxv napisał:

No jestem bardzo teraz ciekaw jaka będzie realna odpowiedz AMD. Zaczyna się robić ciekawie i nieciekawie.

Ryzen 7000X3D zapewne będzie miał inny problem - temperatury. 

Patrząc na to jak w grach potrafi się grzać 5800X3D, to nie zdziwię się jak 7000X3D będzie dobijać do "zupełnie normalnych dla AMD" 95 stopni 

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, kajtek. napisał:

Ryzen 7000X3D zapewne będzie miał inny problem - temperatury. 

Patrząc na to jak w grach potrafi się grzać 5800X3D, to nie zdziwię się jak 7000X3D będzie dobijać do "zupełnie normalnych dla AMD" 95 stopni 

Ja tam się cały czas łudzę że będzie inaczej. Mam nadzieję że im pobór (i automatycznie zegary) zetną jak w ZEN 4 bez "X", a wydajnośc i tak będzie niezła przez vcache. W końcu 5800X3D tez tylko do 4,45GHz się kręci. Zobaczymy na testach co będzie. Taki @MiK ma w końcu 5800X3d postawione pod Ferą 3 i jakoś jedzie :D 

 

A te zablokowane Intele to faktycznie porażka. Jak można coś takiego wypuścić? 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Nie miał problemów z UV odblokowanego CPU. 

 

2 godziny temu, kajtek. napisał:

Ciekawe ile to będzie szamać w Prime95. Mają dziś sprawdzić i podrzucić tam komuś w komentarzach 

Obstawiam że w okolicach 500W? 

Ale to nie pisałeś @kajtek.że do 13900/f dorzucają 1.5 kW PSU w zestawie. Jest to coś może z polecanych zestawów? :p

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, r1023 napisał:

Kwestia zablokowanego UV, sami sobie strzelili w kolano, nie ogarniam tylko z tego filmiki jaki on miał problem z UV procesora z K na końcu.

Opcja UV pewnie wróci w następnej serii procesorów ale pewnie będą dodatkowo sobie za to życzyć dodatkowe $$$ jak to Yntel :rotfl:

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, adivxv napisał:

Opcja UV pewnie wróci w następnej serii procesorów ale pewnie będą dodatkowo sobie za to życzyć dodatkowe $$$ jak to Yntel :rotfl:

Ty weź Adi nie podpowiadaj może im tekstem jawnym, co? Od zawsze* była główna różnica między mobo na chipsecie 'Z' a 'B' polegająca na dostępie do łatwego OC odblokowanego procka. Od jakiegoś czasu zaś na płytach 'B' można też było robić OC pamięci -> tyle że już przy B600 & B700 żeby zrobić OC pamięci musisz kupić dodatkowo... odblokowany CPU. A jeszcze w Raptorach zablokowali UV na prockach z fabrycznie zjednanym, przestrzelonym VCore. To przecież jest żart, serio. 

 

Składam znajomemu PC. Człowiek trochę coś tam wie, gdzie indziej coś zasłyszał ale woli poznać więcej opcji - i jest teraz totalne bujanie się pomiędzy możliwymi z jego perspektywy konfiguracjami, sensem dopłaty do czegoś oraz ofertą... konkurencji. 

 

(...)

R: Bedzie OC Cpu?

x: Nie

R: No to B660 + 12400f, bo na razie wiency nie potrzeba do obecnego GPU

x: Ale to nie lepiej dolozyc do 13400f / 13500? 

R: mozna, ale wiecej zyskasz zazwyczaj robiac OC pamieci

x: OK, to jaka pamiec? 

R: Viper Steel 3733 DDR4, tyle ze zablokowany proc Ci tego nie obsluzy

x: to ile obsluzy bez problemow?

R: okolice 3400, niektore plyty nie sa stabilne nawet przy takim zegarze

x: dobra, bo widze te Vipery niewiele drozsze od kostek 3400 -> jaki proc obsluzy 3733 poprawnie?

R: 12600kf / 13600kf

x: ale tj ten odblokowany do OC, a pisales ze na plycie B660 nie zrobie OC CPU

R: tak, ale zrobisz OC pamieci

x: to juz nie lepiej dolozyc do plyty Z690? 

R: jasne, ale tutaj doplacasz relatywnie sporo do czegos, z czego i tak nie skorzystasz (~OC)

x: dobra, to powiedzmy ze zrobie to OC (pomozesz mi, rzecz jasna?) - tyle ze gdzies czytalem, ze nie oplaca sie krecic tych nowych inteli

R: prawda, one sa fabrycznie mocno juz wyzylowane, a odblokowane modele z 13. gen juz totalnie 

x: to po co ludzie biora odblokowane CPU i drogie plyty Z690 jesli nie robia OC???

R: bo Intel tak skomponowal swoja oferte, ze nie biorac TOP idziesz na daleko idace ustepsta (czytaj powyzej jeszcze raz cala rozmowe), przez co metoda eliminacji tychze ustepstw i tak ladujesz z drozszymi kompnentami

x: To moze jednak DDR5? 

R: zobacz ceny najtanszej plyty DDR5 oraz najtanszego, sensownego ramu 2x8 (Viper Venom 5600 cl40) i zastanow sie, czy chcesz tyle doplacac

x: nie, raczej nie - a byloby cos moze ciekawszego na AMD w takim razie?

 

Skonczylo sie na Asusie B660M-A, Viperach 3733 oraz uzywanym 12600kf (kupil w swietniej cenie w pakiecie z Fortisem 3); Vipery lataja 4000 cl16 G1, ma tez wichure w obudowie wiec zostawilem odblokowany TDP dla procka. Oferta Intela jest obecnie TAK nieczytelna, ze szok. A juz za cyrki z zablokowanym Raptorami to im nalezy sie w JuEsEj pozew zbiorowy, bo jestem w stanie bez problemu wyobrazic sobie kogos skladajacego kompa z 13900f i lepszym B660 i gotujaca sie plyta... :(  

 

*) gwiazdka na @Artok'a zeby mi zaraz jakims P67 nie wyskakiwal, czy innymi egzotykami, ktore nie wpasowuja sie w ta klasyfikacje

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ktoś kto nigdy nie podkręca/podkręcał i nie będzie podkręcał?? A za zaoszczędzone 200zł chce kupić 10 kg podwawelskiej na grilla. Blokowanie regulacji napięć  powinno być karane. Politykę od zawsze Intel miał zjednaną. Teraz do tego dołożył architekturę procesorów.  

 

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@joker5513no dobrze ja też nie podkręcam tego procesora a jednak mam z K. 

I nigdy bym nie kupił czegokolwiek bez K. Wolałbym nie mieć niż kupić a potem z zazdrością patrzeć że kupiłem jakiegoś gniota.

 

Podwawelską zjesz, a potem procesor będzie drażnił przez lata. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

@joker5513no dobrze ja też nie podkręcam tego procesora a jednak mam z K. 

I nigdy bym nie kupił czegokolwiek bez K. Wolałbym nie mieć niż kupić a potem z zazdrością patrzeć że kupiłem jakiegoś gniota.

 

Podwawelską zjesz, a potem procesor będzie drażnił przez lata. 

Co w dzisiejszych czasach daje OC, oprócz cyferek w benchmarkach i fejmu w piaskownicy?

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Kafaros11 napisał:

Co w dzisiejszych czasach daje OC, oprócz cyferek w benchmarkach i fejmu w piaskownicy?

W moim przypadku kompletnie nic bo i tak karta nie wydala.

Ale UV możesz zrobić a w tym bez K nie :lol:

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, adivxv napisał:

Opcja UV pewnie wróci w następnej serii procesorów ale pewnie będą dodatkowo sobie za to życzyć dodatkowe $$$ jak to Yntel :rotfl:

 


Ja to jestem szczerze zaskoczony, że Intel robi jeszcze podział na zablokowane/odblokowane. A nie uwalił wszystkiego na jedno kopyto i programowo zablokował z opcją 10$ co miesiąc jeśli chcesz funkcje OC.

Co do faktu ilości W przejadanych przez procesor to trochę mnie zawsze bawi. Bo o ile problem gorącej czapki rozumiem i to jest problem. O tyle energooszczędność przy prockach za 2k lub więcej? Serio komuś takiemu zrobi różnicę czy zje 65 czy 125W? Po za tym jeśli nie jest to stacja robocza tylko jak w większości komputer domowy z opcją gierek to najmniej 3/4 czasu spędzi w idle. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, HegemoN napisał:

 Serio komuś takiemu zrobi różnicę czy zje 65 czy 125W?

Jak w mordę strzelił. Przeczytaj ich komentarz pod filmem, bo właśnie na temat tam napisali dokładnie o czym piszesz tutaj

 

"Gdyby było podane 80W, procesor brałby 150W - no dobra, wielu z nas by się na to zgodziło. Ale czy zgodzicie się na blisko 400W? "

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...