Skocz do zawartości

Problem z Dual Chanel Pentium 4


Recommended Posts

Witam szanownych Retro fanów      

 

Mam problem z odpaleniem dual Chanel po zmianie procesora. Przed wymianą było wszystko w porządku. 

Specyfikacja:

Pentium 4 3.0E jest wymieniany na Pentium 4 3.2E 

Cooler: Zalman CNPS7700-Cu

Płyta: Abit ic7

GPU: 7800gs evga

Ram: 4x512 Corsair xms LED 

Dysk SSD 128gb

Power: Antec 500W

Obudowa: Thermaltake Soprano 

 

Dodam że z Pentium 4 3.0E pracowały pamięci 2x512 Patriot i normalnie dual Chanel działało. Gdy zmieniłem procesor i pamięci na Corsair i zobaczyłem brak dual Chanel wróciłem do pamięci Patriot ale to już nic nie dało.

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Na 3.0E wszystko było dobrze Dual Chanel działał 

@BlackCoffe Na 3.0E wszystko było dobrze Dual Chanel działał 

1 godzinę temu, Krzysko napisał:

@BlackCoffe

 

@Damian Retro a na P4 3.0 też już przestało działać dual channel? 

Przepraszam że tak dziwnie odpisuję ale jestem na tym forum pierwszy raz.

Na 3.0E dual Chanel działał bez problemu

Link to post
Share on other sites
Teraz, Krzysko napisał:

Ale czy teraz nadal działa? Jeśli masz ten procesor jeszcze to zamontuj go ponownie i sprawdź.

Gdy wrócę z pracy to tak zrobię i dam znać 

Godzinę temu, Krzysko napisał:

Ale czy teraz nadal działa? Jeśli masz ten procesor jeszcze to zamontuj go ponownie i sprawdź.

Właśnie sprawdziłem na poprzednim procesorze 3.0E i nie ma dual Chanel. Uruchomiłem go 2x512 ramu i bez skutku, ale co ciekawe gdy wyciągnąłem jedną kość ram i odpaliłem z jedną w cpuz było napisane Dual Chanel 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Damian Retro napisał:

gdy wyciągnąłem jedną kość ram i odpaliłem z jedną w cpuz było napisane Dual Chanel 

no to dziwne, ale problem jest raczej trywialny

 

1: Syf na stykach pamięci, syf na stykach w płycie - przeczyścić i przeszorować gorzołą.

2: Spróbować na innych kościach, chociaż gdybyś je miał to pewnie byś tak zrobił

3: Kilkukrotnie poruszać jedną i drugą kością w sockecie - u mnie często muszę tak robić

4: Resztki pasty na nóżkach procesora.

 

Osobiście obstawiam opcję 4 - jak nie zadziała punkt 1-3 to na wyłączonym kompie obficie zalewasz ipą socket, wkładasz i wykładasz procesor i kilkanaście razy ruszasz wajchą od zamykania gniazda. Przed włączeniem dla pewności dosusz socket suszarką żeby cała ipa ze środka odparowała.

 

 

Edytowane przez dulu1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, dulu1 napisał:

no to dziwne, ale problem jest raczej trywialny

 

1: Syf na stykach pamięci, syf na stykach w płycie - przeczyścić i przeszorować gorzołą.

2: Spróbować na innych kościach, chociaż gdybyś je miał to pewnie byś tak zrobił

3: Kilkukrotnie poruszać jedną i drugą kością w sockecie - u mnie często muszę tak robić

4: Resztki pasty na nóżkach procesora.

 

Osobiście obstawiam opcję 4 - jak nie zadziała punkt 1-3 to na wyłączonym kompie obficie zalewasz ipą socket, wkładasz i wykładasz procesor i kilkanaście razy ruszasz wajchą od zamykania gniazda. Przed włączeniem dla pewności dosusz socket suszarką żeby cała ipa ze środka odparowała.

 

 

Wyczyściłem solidnie banki pamięci i socket i dalej to samo. Pastę z pinów raczej bym wykluczył gdyż zawsze sprawdzam dokładnie procesor przed włożeniem. Już brak mi pomysłów dlaczego tak się stało 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, dulu1 napisał:

no to teraz wykluczaj kolejne elementy przez testowanie

- dasz inne pamięci i będzie to samo to wiesz że to nie przez nie

- dasz inną płytę to i będzie to samo to wiesz że to nie przez nią

itd..

 

No dobrze dzięki za podpowiedź

Będę przekładał i próbował z innymi częściami. 

Jeszcze takie pytanie, myślisz że dużo tracę przy braku Dual Chanel na Pentium 4? Chodzi o wydajność gier z tamtej epoki Doom 3, Far cry 

Link to post
Share on other sites

Do kilku procent.

Możesz poszukać testów i848 vs i875 i porównać. Jednak weź pod uwagę, że i875 ma PAT, a na i848 może tego nie być (niektóre płyty miały odpowiedniki PAT), więc różnice mogą być nawet o 1-2 punkty proc. mniejsze.

 

Jeśli jeszcze nie sprawdzałeś, to spróbuj włożyć moduły w drugą parę slotów.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, luk1999 napisał:

Do kilku procent.

Możesz poszukać testów i848 vs i875 i porównać. Jednak weź pod uwagę, że i875 ma PAT, a na i848 może tego nie być (niektóre płyty miały odpowiedniki PAT), więc różnice mogą być nawet o 1-2 punkty proc. mniejsze.

 

Jeśli jeszcze nie sprawdzałeś, to spróbuj włożyć moduły w drugą parę slotów.

Ciekawe z tym Pat, napewno doczytam.

Tak wsadziłem w drugą parę slotów i to samo bez zmian 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...