Skocz do zawartości

Naprawa AiO Enermax Liqmax II 120S


Recommended Posts

Witajcie,

 

Próbuję zreanimować powyższe AiO, ale już kończy mi się entuzjazm związany z tym projektem.

 

Za każdym razem jak płuczę radiator wodą pod ciśnieniem to wypływają czarne paprochy. Płukałem układ wielokrotnie i dzieje się to samo. Dodam, że na noc zostawiłem radiator zalany mieszanką wody demineralizowanej i octu do czyszczenia 8% w proporcjach tak na oko 60:40. Ta noc będzie już II z rzędu.

 

Może ktoś z doświadczeniem będzie mógł potwierdzić moje domysły, że jest to spowodowane tym, że guma węży łuszczy się od środka?

 

Dodam też, że przy potrząsaniu radiatorem (wytrzepywaniu resztek płynu z układu) można usłyszeć lekkie grzechotanie (opiłki metalu?)

 

 

image.png.1b2e685b52f7fb48e074c5313a900165.png

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Witajcie,
 
Próbuję zreanimować powyższe AiO, ale już kończy mi się entuzjazm związany z tym projektem.
 
Za każdym razem jak płuczę radiator wodą pod ciśnieniem to wypływają czarne paprochy. Płukałem układ wielokrotnie i dzieje się to samo. Dodam, że na noc zostawiłem radiator zalany mieszanką wody demineralizowanej i octu do czyszczenia 8% w proporcjach tak na oko 60:40. Ta noc będzie już II z rzędu.
 
Może ktoś z doświadczeniem będzie mógł potwierdzić moje domysły, że jest to spowodowane tym, że guma węży łuszczy się od środka?
 
Dodam też, że przy potrząsaniu radiatorem (wytrzepywaniu resztek płynu z układu) można usłyszeć lekkie grzechotanie (opiłki metalu?)
 
 

 

Sorki coś mi się Tapatalk zawiesił , nie wiem czy dokładnie twój model ale w sieci natknąłem się na artykuł odnośnie problemów z aio Enermax to był wadliwy płyn który tworzył „galaretkę” na Finach blokopompki i jak już słusznie zauważyłeś opiłki metalu . Nie wiem czy VTB nie omawiał tego na swoim kanale . Co ja bym zrobił , piszesz o obawach związanych z wężami , zaświecić do wnętrza latarką (da się ) i przeginać w różne strony , zobaczysz czy nic się z nimi nie dzieje , co do czyszczenia układu woda plus kwasek (sposób zaczerpnięty z akwarystyki ) tak czyściłem silent loop (litr wody i paczka kwasku , nie wiem ile jest tam gram ) zalewałem na noc następnie woda demoralizowana i płukanka pod lekkim ciśnieniem (mam akwa wiec pompka do wymian wody idealnie się sprawdziła) tak płukałam około 15 minut , delikatne przedmuchanie sprężonym powietrzem i zalewanie nowym płynem . Rozebrałbym blokopompke i sprawdził finy /żeberka zwał jak zwał czy tam nie ma właśnie wspomnianego czarnego dziadostwa może się coś poosadzało .

Pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz i za rady. To AiO od Enermaxa przez 3 dni zalewalem (woda demineralizowana z octem) i plukalem (woda z kranu z weza prysznicowego z odkrecona sluchawka) z 50 razy i zawsze jakies paproszki wypadly, ale przestalo juz grzechotac przy wytrzepywaniu cieczy. Mam przeczucie, ze srodek chlodnicy jest zardzewialy/zasyfialy, ale nie mam juz do tego cierpliwosci. Blokopompe oczywiscie rozkrecilem na czesci pierwsze i wyczyscilem. Tak jak mowisz ten miedziany odbiornik ciepla z finami byl zatkany od czarnego syfu -- wszystko ladnie zeszlo po moczeniu w occie 8%. AiO zlozylem i zalalem mieszanka plynu do chlodnic samochodowych i demineralki w proporcji na oko 40:60. Pozostalo tylko przetestowac na procesorze czy to w ogole cos dalo.

 

Zabralem sie takze za inne AiO z tym samym problemem (pompa o blizniaczej konstrukcji) -- LEPA AquaChanger 240. Tu juz mialem doswiadczenie a i syf podczas plukania przestal wyplywac na drugi dzien po calonocnym zalaniu demineralka z octem. Wyczyscilem i zalalem uklad w taki sam sposob.

 

Tez zaczolem myslec o pompce akwariumowej bo waz od prysznica tak srednio sie sprawdza w tym sensie, ze nie pasuje na zlaczki te miedzy obudowa blokopompy a gumowymi wezami od chlodnicy.

 

Wykonalem kilkugodzinny test na 'sucho' (podlaczone pod 5V) i nic nie cieknie. Jedynie AiO od LEPA wydaje dzwieki przelewajacej sie wody w blokopompie podczas gdy to od Enermaxa jedynie lekko buczy gdy juz plyn sie 'ulozy' w swojej pozycji.

 

Zostalo juz tylko przetestowanie na procesorze. Fajnie gdyby chociaz jedno z tych AiO zostalo naprawione i podzialalo tak z rok co najmniej.

 

Metode na kwasek moze sprobuje w przyszlosci, puki co ocet robi dobra robote. Widzialem, ze sa tez plyny do oczyszczania chlodnic samochodowych.

 

Mozesz powiedziec ile czasu miales spokoj po czynnosciach konserwacyjnych tego silent loopa?

 

Dzieki !

 

 

 

image.thumb.png.d4358562f013a8111cbe39bc9fb7c372.png

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Operacja o dziwo sie udala pomimo sceptycyzmu i zerwanego lba jednej ze srubek trzymajacych miedziana podstawe blokopompy.

Narazie przetestowalem tylko jedno z tych chlodzen a dokladnie LEPA AquaChanger 240 i chlodzi elegancko Xeona E5 1650 V2 @4GHz

 

image.thumb.png.3cf87dd302a32d119ae852ba67e5f623.png

 

 

stress test.JPG

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...