Skocz do zawartości

dołożenie pamięci ram


Recommended Posts

Witam, mój komp to: i5 10400f, msi z490 a pro, G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V Black, gigabyte gtx 1060 3gb, spc vero l3 600, sys: Win 11 Home 22H2, chciałbym dołożyć kolejne 16gb kupie ten sam ramo co już mam czyli gskille 16gb 2X8 3200 cl16, czy to będzie działać poprawnie, czy sprzedać ram i kupić 2X16gb? musze mieć 32 bo potrzebuj do fl studio; i czy jak dołożę ram to czy będe musiał ponownie ustawiać profil xmp w biosie ?

 

 

ram.jpg

Edytowane przez Sholan
Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz dołożyć do swojego komputera kolejne 16GB pamięci RAM, to najlepiej będzie kupić dwie kości o pojemności 16GB, aby mieć pamięć w parzystej ilości (32GB). To pozwoli Ci na skorzystanie z tzw. Dual Channel, który umożliwi lepszą wydajność systemu.

Jeśli już posiadasz dwie kości pamięci RAM o pojemności 8GB i chcesz dołożyć kolejne dwie takie same kości, to powinieneś mieć poprawnie działającą pamięć. Ważne, aby obie nowe kości były tego samego typu, takie samej pojemności i taktowania (częstotliwości pracy) jak te, które już posiadasz. Jeśli wszystko to będzie spełnione, to pamięć powinna działać poprawnie.

Jeśli chodzi o ustawienia pamięci w BIOSie, to jeśli dołożysz takie same kości jak te, które już posiadasz, to nie powinieneś mieć konieczności ponownego ustawiania profilu XMP. Pamięć powinna działać z tymi samymi ustawieniami, które obecnie są ustawione w BIOSie. Jeśli jednak po dołożeniu nowych kości pamięci będziesz mieć jakieś problemy z jej działaniem, to warto sprawdzić ustawienia BIOSu i upewnić się, że pamięć jest poprawnie skonfigurowana.

Link to post
Share on other sites

Kup dokładnie ten sam model pamięci, żeby uniknąć niespodzianek (prawdopodobnie masz F4-3200C16D-16GVKB).

Godzinę temu, Sholan napisał:

czy jak dołożę ram to czy będe musiał ponownie ustawiać profil xmp w biosie ?

Zmieni się konfiguracja sprzętowa, więc będziesz musiał wejść do BIOSu i potwierdzić ustawienia ewentualnie wybierając jeszcze raz XMP.

Link to post
Share on other sites

Obsadzenie wszystkich banków pamięci znacznie bardziej obciąża kontroler pamięci.
Może się zdarzyć że nie będziesz w stanie ich ustabilizować na profilu XMP jak i na ustawieniach ręcznych.

Jak chcesz zwiększyć szanse na to że to wszytko będzie poprawnie działać to kup zestaw 2x16GB, dla zwiększenia wydajności 3600MHz CL16/17

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Obsadzenie wszystkich banków pamięci znacznie bardziej obciąża kontroler pamięci.

Nie przejmowałbym się tym przy 3200CL16.

 

Sam regularnie używam 4x8GB na platformie AM4. Podkręcałem trzy takie zestawy na kościach B-Die i jeden Micron E-Die, z czego B-Die są uważane za najbardziej obciążające dla kontrolera. Na przynajmniej sześciu procesorach Ryzen od 3600 do 5950x. 3600CL16 było absolutnie minimalnym punktem wyjścia do podkręcania pamięci. W tej chwili mam 4x8GB Viper Blackout (B-Die) ustawione na 3733-14-14-14-30(1T)@1,47V z Ryzenem 5950x.

Nie mam co prawda aktualnego doświadczenia z platformą Intel, ale do niedawna mieli w procesorach mocniejsze kontrolery pamięci niż AMD.

5 godzin temu, Sholan napisał:

czy jak będą 4 banki obsadzone to strace na wydajności ?

Rożnice są marginalne na korzyść 2x16GB - nie warte zawracania sobie głowy.

17 godzin temu, Wik-Mar napisał:

Jeśli chcesz dołożyć do swojego komputera kolejne 16GB pamięci RAM, to najlepiej będzie kupić dwie kości o pojemności 16GB, aby mieć pamięć w parzystej ilości (32GB). To pozwoli Ci na skorzystanie z tzw. Dual Channel, który umożliwi lepszą wydajność systemu.

Nie do końca rozumiem intencję tej porady :co:

OP ma zainstalowane dwa moduły pamięci, więc o ile są we właściwych slotach, to już ma dual channel. Planuje dokupić zestaw kolejnych dwóch, więc będzie miał dual channel, nawet jakby bardzo tego nie chciał ;)

 

EDIT: Ok, po fakcie zrozumiałem intencję, sorry :)

Edytowane przez gvarez
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...