Skocz do zawartości

Toshiba L500-1Q9 - dobór matrycy


Recommended Posts

Witam,

 

Mam taki problem. Mam laptopa Toshiba L500-1Q9. Uszkodziła mi się matryca jakiś czas temu i chcę ją wymienić. Jakiś czas temu kupiłem na jednym z portali ogłoszeniowych używaną matrycę (jak opisywał sprzedawca do tego modelu). Rozmiar, rozdzielczość wszystko się zgadza, ale inne jest złącze niż w tej matrycy, którą mam od nowości. Gdy przyjrzałem się bardziej moja matryca, która była u mnie od nowości, czyli: Samsung LTN156AT05 ma inne złącze do podłączenia taśmy z sygnałem niż w matrycy, którą kupiłem a ma ona symbol: Samsung LTN156AT01. Ale z tego co zdążyłem się zorientować, moja stara matryca LTN156AT05 ma podświetlenie LED, a ta LTN156AT01 ma zwykłe podświetlenie LCD, czyli świetlówkę. Gdy porównałem jeszcze to moja stara matryca, która była LED, nie miała inwertera matrycy, który za to jest w modelu LTN156AT01. Gdy podłączyłem do laptopa tą matrycę LTN156AT01, czyli bez podświetlenia LED, po uruchomieniu komputera ma ciemność, czarny ekran na laptopie. Prze chwilę mi mignął ekran i zgasł. Co może być przyczyną? Czy to, że mam zainstalowaną nieodpowiednią matrycę do mojego laptopa (bo nie jest LED, tylko zwykła świetlówka), czy po prostu może być uszkodzony inwerter matrycy (świetlówka) lub przewód sygnałowy? Co myślicie, czy lepiej poszukać matrycy kompatybilnej do tej która była oryginalnie, czyli typu LED, czy ta "zwykła matryca TN LCD" ze świetlówką będzie współpracować na moim laptopie? Gdzieś też przeczytałem, że na zwykłej matrycy TN LCD z podświetleniem świetlówkowym nie ma możliwości ściemnienia lub rozjaśnienia ekranu, że taka możliwość jest tylko na matrycach z podświetleniem typu LED.

 

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No ja się na tym nie znam ale tak na chłopski rozum jak masz inną matrycę z innym podświetleniem i z innym złączem to jak to ma działać. Tam pewnie wymagane są inne napięcia do ledów inne do świetlówki i pewnie inna elektronika tym zarządza. Jeżeli przez podłączanie złej matrycy niczego nie uszkodziłeś to kup taką jak powinna być to pewnie zadziała.

Ja jak wymieniałem matrycę w swoim lenovo korzystałem ze strony panelook.com 

Po wpisaniu symbolu twojej matrycy wychodzi to

LCD Panel Selection (25 models) - Panelook.com

także podaj dokładnie którą masz wersję (końcówka po myślniku na końcu). Domyślam się z tego co napisałeś że to któraś z Backlight WLED, tylko która i tu sobie poszukaj zamiennika, są oznaczone złącza, podświetlenie i parametry.

 

Teraz jak wejdziesz sobie np.: w 

LTN156AT05-001

to na dole masz inne modele o takich parametrach 

 

a jak na wejdziesz w 

LTN156AT05-H01

to masz 64 modele kompatybilne

 

Jak jak wybierałem matrycę do swojego lenovo to właśnie w taki sposób i zwróć uwagę na takie parametry matryc jak max jasność i kontrast im wyższe są te parametry tym ogólnie lepiej, lepszy kontrast to lepsza czerń, a lepsza jasność to lepsze widzenie w jasnych pomieszczeniach (w słońcu lub przy świetle) - to tak bardzo ogólne swoimi słowami.

 

Z tego co widzę to siększość tych matryc jest ciemna (200-220) ale w zamiennikach trafiają się rodzynki z jasnością (300-400 i kontrastem 400-500). Wszystko zależy od ceny i dostępności.

Link to post
Share on other sites

W załączeniu dołączam zdjęcia co posiadam. Oryginalna matryca, którą mam od nowości to: LTN156AT05 (LED), a tą którą kupiłem używaną to jest: LTN156AT01 (CCFL).

 

20221112-185804.jpg 20221112-185753.jpg

 

 

 

Czyli jeśli miałem od początku zainstalowaną matrycę z podświetleniem LED i bym chciał zamontować inną matrycę (tą którą podałem wyżej) z podświetleniem CCFL, to ona nie będzie działać po podłączeniu jej do laptopa? Bo w tej CCFL jest inne złącze, jest taśma matrycy z szerszą wtyczką no i ma inwerter matrycy, którego w LED-ie nie ma.

Edytowane przez kamissov
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.12.2022 o 20:34, kamissov napisał:

Czyli jeśli miałem od początku zainstalowaną matrycę z podświetleniem LED i bym chciał zamontować inną matrycę (tą którą podałem wyżej) z podświetleniem CCFL, to ona nie będzie działać po podłączeniu jej do laptopa? Bo w tej CCFL jest inne złącze, jest taśma matrycy z szerszą wtyczką no i ma inwerter matrycy, którego w LED-ie nie ma.

Złącz matryc stosowanych w laptopach jest kilka, nie będę ich wymieniał, bo nie ma sensu. Ogólnie są 40-sto pinowe (2 rodzaje niekompatybilne ze sobą), 30-sto pinowe, a z podświetleniem CCFL wymagają dodatkowej wtyczki zasilającej inwerter. A więc montaż matrycy CCFL do laptopa, gdzie było podświetlenie LED nie jest możliwe.

 

Sama wymiana matrycy nie jest trudna.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...