Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Potrzebuje waszej pomocy odnośnie upgrade'u.

 

Aktualnie:

Płyta główna - Gigabyte GA-Z97-HD3

Procesor - Intel(R) Core(TM) i5-4690K CPU @ 3.50GHz, 3501 MHz, Rdzenie: 4, Procesory logiczne: 4

Karta graficzna - AMD RX 580 6GB

 

W zeszłym roku wymieniłem grafikę na powyższą. Dodatkowo jest 16GB ram. Teraz chciałbym zrobić update procesora. Myślałem nad Ryzenem 5600, ale moja płyta pod Intela wymusiłaby też jej wymianę. Sędziwa jak sam procesor (około 6/7 lat). Komputer głównie pod gierki, nie potrzebuje najwyższych ustawień grafy, ale lubię jak wszystko jest płynne. Procesor zaczął w ostatnim czasie trochę przymulać. Nie chciałbym się pchać w większe koszty, bo wymieniam wszystko powoli. Czy jest sens trzymania tej płyty jeszcze w kompie i szukania pod nią procesora?

 

Z góry dziękuje za pomoc :) Jak widać nie jestem szczególnie biegły w te klocki, większość czasu miałem dobrą duszę od pomocy z takimi tematami, jednak teraz jej zabrakło.

Link to post
Share on other sites

Cześć.
Inwestowanie w tę platformę nie ma najmniejszego sensu. Myślałeś kiedyś nad konsolą ? Ostatnio któryś z użytkowników wystawił tutaj Xboxa Series X za 1600 zł, co było w moim mniemaniu bardzo dobrą ofertą.

Jeśli będziesz jednak stał przy PC, to siłą rzeczy trzeba będzie zainwestować w inną platformę.
Pozostaje oczywiście kwestia jaką kwotę byłbyś gotów na to przeznaczyć.

Edytowane przez Fikuzi
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcą że nie warto inwestować w coś co nie przełożysz do nowej platformy (CPU/Mobo). Też całkiem niedawno miałem tego procka, całkiem niepozorny, a dawał radę. 

Co znaczy że ostatnio zaczął przymulać? W nowych tytułach nie daje rady, czy te które grałeś do tej pory zaczęły gorzej pracować? Bo też należy mieć na względzie że coś może się dziać ogólnie z kompem jeżeli wydajność spadła, a zadania/gry te same. 

Z innej beczki - masz tam już dysk SSD zainstalowany? 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Opcja rozbudowy "po taniości" czyli bez wymiany płyty głównej i ramu:

Za 230zł jest Xeon 1245 v3 czyli odpowiednik i7 4770

https://allegro.pl/oferta/intel-xeon-e3-1245v3-3-40ghz-sr14t-s1150-i7-4770-12196217649

Ten procesor za 230zł ma całkiem dobry stosunek cena/wydajność, ponadto jest w pełni wystarczający dla kart graficznych pokroju RX580.

8 wątków w Xeonie zrobi różnicę na tle 4 wątków w i5, szczególnie w nowych grach.

Gdybyś miał jakiegoś RTX'a 3060Ti czy RX'a 6700 to wymiana na R5 5600 byłaby wskazana, ale przy obecnym RX580 równie dobrze możesz postawić na Xeona.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Różnica między 4R/8W a gołymi 4R jest zazwyczaj symboliczna. Poza tym jemu nawet R5 3600 zrobiłby robotę. 

 

Rozumiem @gajuszek, że tylko używki wchodzą w grę, bo budżet napięty? 

 

Np taki secik:

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-5-3600-6x3-6ghz-am4-35mb-pasta-12944188476

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-ii7

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/patriot-viper-4-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16

 

 

 

Wychodzi mi 870 PLN w tej chwili. Za swój obecny zestaw (płyta, proc, ram) powinieneś dostać ~400 pln więc w budżecie i można jeszcze poszukać chłodzenia na CPU. 

Link to post
Share on other sites

na jak jest na naszym forum to niech gada po naszemu :D

@Vemorion Jak już kupować xeona to nie e3 v3 tylko v4 . Kiedyś były po 400zł i zamiast tanieć to zdrożały :D 

Dla autora , nie masz co zmieniać samego proca z płytą bo masz dalej słabą kartę graficzną . Tu masz wszystko do zmiany . Zmiana proca pomoże w niewielu przypadkach .

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Polska dla Polaków!!! :peace:

 

:D

Przecie to bot jakiś ewidentnie. 

 

Autorze nie inwestuj w dawno martwą platformę i technologie. 4 rdzenie nawet z HT to za mało żeby dziś komfortowo grać. 

 

Dozbieraj pieniędzy, obecnie R5 5600 jest za grosze, do tego płyta na B450 i jakieś DDR4 chociażby przyzwoite. A potem wypada zbierać na jakieś GPU. Polaris lata świetności ma już dawno za sobą i nawet w 1080p nie pozwala komfortowo grać, do tego pewnie prędzej czy później czeka go śmierć ze starości. 

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim serdecznie za pomoc, po przemyśleniu rzeczywiście nie będę inwestować w trupa. Pójdę chyba w Ryzena 5600 + nowa płyta główna i ram. Potem pomyśle o GPU, chociaż wymieniamy rok temu to zdaje sobie sprawę, że nie najwyższych lotów :) 


Jestem w stanie dołożyć coś jeszcze, ale kupić nową płyta i nowy/używany RAM.

W tym wypadku pod Ryzena i aktualną kartę graficzną iść w poniższe?

 

Gigabyte B450 AORUS ELITE V2

RAM DDR4 2x 8GB 

 

Edytowane przez gajuszek
Link to post
Share on other sites

Kolego Autorze... Było wcześniej pytanie o SSD i dopiero po kilku postach wyszło, że wciąż na twardzielu cały komp trzymasz?

To bym tak z ciekawości pożyczył od kogoś nawet najprostszy SSD i postawił na nim migiem nówka system - bo to możesz czuć się zaskoczony :-)

 

Natomiast dobrze ludzie mówią o braku sensu inwestowania w tę generację intela, to trzeba komuś sprze/dać - i będzie dobrze służyć komuś.

Bo nawet nowe i3 efy za grosze są lepsze od i7 sprzed lat :-)

Co do grafiki - no Panowie - pod fhd to skreślanie sprawnej 580 jest chyba nadal przedwczesne... I wersji z 6gb nie kojarzę? Literówka?

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Barszczu napisał:

Kolego Autorze... Było wcześniej pytanie o SSD i dopiero po kilku postach wyszło, że wciąż na twardzielu cały komp trzymasz?

To bym tak z ciekawości pożyczył od kogoś nawet najprostszy SSD i postawił na nim migiem nówka system - bo to możesz czuć się zaskoczony :-)

 

Natomiast dobrze ludzie mówią o braku sensu inwestowania w tę generację intela, to trzeba komuś sprze/dać - i będzie dobrze służyć komuś.

Bo nawet nowe i3 efy za grosze są lepsze od i7 sprzed lat :-)

Co do grafiki - no Panowie - pod fhd to skreślanie sprawnej 580 jest chyba nadal przedwczesne... I wersji z 6gb nie kojarzę? Literówka?


Tak, 8GB pomyłka :)

Rzeczywiście przeoczyłem cześć o SSD, dzięki za sugestie, zacznę od tego :)

Jeżeli będzie to wina dysku dołożę jakiegoś nowego SATA 3, bo mam tylko jednie wejście PCIe 3, pod którym mam grafę i narazie rozwiąże się problem.

Link to post
Share on other sites

Odpal @BarszczuCyberpunk nawet i w tym 1080p na średnich detalach i jest 40 fps. Grywalne? Może. Ale pojedź do Chinatown i tam Haswell klęknie zanim Pascal się zmęczy. RX 580 8GB to była przyzwoita karta na przeczekanie kryzysu... tyle że dwa lata temu. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, gajuszek napisał:

Rzeczywiście przeoczyłem cześć o SSD, dzięki za sugestie, zacznę od tego :)

 

7 godzin temu, Barszczu napisał:

Kolego Autorze... Było wcześniej pytanie o SSD i dopiero po kilku postach wyszło, że wciąż na twardzielu cały komp trzymasz?

 

Kurcze w 2022 już nawet nie myślałem że trzeba pytać o SSD .  To podstawa podstaw . Kup cokolwiek , nawet używkę na sam system za kilkadziesiąt zł .

4 godziny temu, Rebelmind napisał:

RX 580

Miałem 570 i ona ledwo dawała radę w WOT na fhd i czasem były denerwujące dropy , gdzie ta gra nie jest  wymagająca , 580 niewiele szybsza .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...