Skocz do zawartości

Recommended Posts

cześć,

posiadam taki, leciwy już zestaw:

płyta główna MSI Z97 PC Mate

Procesor Intel i5 4570

karta graficzna GeForce 1050

ram 4x 4GB

ssd crucial mx500 240 gb i jakiś zewnętrzy ssd pod usb3.0

 

Brakuje mi miejsca na dyskach ssd, a potrzebuję usprawnić sobie pracę przy obróbce zdjęć. Pomyślałem że może dałoby się podłączyć szybki dysk NVME poprzez adapter i wpiąć w port PCI-E. Czy z tym sprzętem jest to wykonalne i będzie działać? czy sobie odpuścić takie rozwiązanie i iść cruciala mx500 1/2tb?

 

z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Chomik Tomek napisał:

z adapterami bywa różnie

Adaptery, to proste konstrukcje w zasadzie bez elektroniki. Po prostu prowadzone ścieżki na płytce, tak więc nie ma się czego obawiać.

 

Spokojnie można do tej płyty dokupić adapter i dysk m.2

Link to post
Share on other sites

Mimo wszystko warto sprawdzić o ile ma być na dysku M.2 wgrany system bo czasami są z tym jednak problemy, że nie chce bootować. 

Druga sprawa, że wydajność NVMe i tak chyba zostanie ścięta przez  PCIe x4 gen2 ale i tak będzie szybko

 

Rozwiązanie proste - zamów wszystko przez neta, sprawdź i albo zostaw, albo odsyłaj na zwrot. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tu masz raport z jakimi dyskami współpracuje z ta płyta główna https://pl.msi.com/Motherboard/Z97-PC-Mate/support#testReport

tylko musisz kupić odpowiedni dysk na PCI bo ten z strony producenta płyty 1200zł poszukaj tańszej wersji.

Link to post
Share on other sites

dzięki wszystkim za porady.

prawdę mówiąc wolałbym, aby nowy dysk był głównym. jeśli jednak nie uda się go ustawić w boot menu jako pierwszy do odczytu, to będę kombinować aby służył jako magazyn do obróbki :)

wrócę do tematu za tydzień lub dwa jak ogarnę temat :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Wik-Mar napisał:

Tu masz raport z jakimi dyskami współpracuje z ta płyta główna

Szkoda nawet tam zaglądać. Lista zupełnie nieprzydatna.

 

18 godzin temu, BRYN0L2 napisał:

prawdę mówiąc wolałbym, aby nowy dysk był głównym

Ja zupełnie nie widzę potrzeby (bo co zyskasz?), ale jak się uprzesz, to chipsety Z97 wspierają już bootowanie z PCIe, tak więc będzie działać.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Chciałem wrócić do tematu, podziękować raz jeszcze za wszystkie porady, ale nie wykonałem zakupu dysku.

Ze względu na aktualizacje oprogramowania fotograficznego adobe, jestem trochę zmuszony do zmodernizowania a właściwie wymiany całej jednostki, aktualna w moim trybie pracy już nie domaga.

Myślę o zestawie w stylu:

i5 13600K lub KF (nie wiem w czym tkwi różnica poza oznaczeniem, jak nie znajdę różnic to wezmę tańszy)

2x 16 GB DDR5 6000 MHz cl 40 (w przyszłości jeśli będzie potrzeba dokupić dwie kolejne kości)

GeForce 3060 12 GB (nie jestem pewien czy tak mocna karta jest potrzebna do obróbki zdjęć, to jest miejsce gdzie mógłbym szukać oszczędności na rzecz np. GTX 1660)

Crucial P5 plus 1TB

MSI MAG B660M Mortar

 

Obudowę potrzebuje jak najmniejszą, zgrabną, nowy PC będzie docelowo stać w salonie i ma nie rzucać się w oczy - wstępnie pomysł padł na Jonsbo C2 Black.  myślę również nad dodatkowym dyskiem nvme na "cache" bo czytałem gdzieś że warto nawet 500 GB postawić i się sprawdzi, są płyty w które da się zamontować 2 dyski nvme? czy jak się to robi? . Chłodzenia procesora nie analizowałem jeszcze, nie wiem czy będę podkręcać od razu ani czy w ogóle, bo się nie znam :) 

 

Może ktoś z was zechciałby się wypowiedzieć czy składanie takiej maszyny ma sens czy lepiej złożyć coś słabszego i później robić upgrade? bije się z myślami czy nie lepiej coś za 4k złożyć zamiast wykładać 6k.

 

Pozdrawiam was i mam nadzieję że miło spędziliście święta

Dawid

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...