Skocz do zawartości

Nowy RX6600 i dziwne dropy fps


Recommended Posts

Cześć, niedawno kupiłem RX 6600. Jestem z niej bardzo zadowolony, bo w 1440p daje radę. Jednak jak zaczynam w coś grać doświadczam dropów fps tzn. gra chodzi przykładowo stałe 70-80fps, ale na 1/10 sekundy jest ścinka. Po pewnym czasie dropy już tak często nie występują albo ich nie zauważam, ale denerwuje mnie to, nie powinno tak być. Reszta mojego PC to: Ryzen 5 1600 AF, 16 GB RAM, SSD, GIGABYTE B450M DS3H, zasilacz SILENTIUM PC 500W (ma już z 6/7 lat). Myślałem nad ustawieniami w BIOSIE, może włączone jest oszczędzanie energii albo trzeba go zaktualizować? Może ten zasilacz już nie daje rady? A może sam procesor jest wąskim gardłem choć nie wydaje mi się bo nie jest wykorzystywany w 100%, dziwne... Aha jeszcze dodam że jak jest ścinka to wtedy taktowanie na grafice spada na tą 1/10 sekundy, a potem wraca do normy. I co do sterowników, to mam zainstalowane czyste bez tego śmiesznego oprogramowania od AMD.

Edytowane przez pszot
Link to post
Share on other sites

Widać, że dysk ma za sobą dużą liczbę operacji zapisu/odczytu, są już błędy odczytu (parametr 01), są realokowane blocki (parametr 05) i przez to są operacje realokacji (parametr C4), występują też błędy przy komunikacji dysk - płyta główna. Dysk zaczyna powoli się kończyć, zrób kopie danych póki możesz. Dodatkowo zmień gniazdo SATA na inne, a jak nadal będzie się zmieniać wartość przy C7 to zmień kabel SATA.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

System na tym dysku może chodzić niestabilnie gdy jakieś pliki systemowe znajdą się na uszkodzonym fragmencie dysku. A żeby sprawdzić czy to nie wina zasilacza też to by było najlepiej jakbyś od kogoś pożyczył jego zasilacz do testów.

Link to post
Share on other sites

Mam nowy dysk M.2. Mam nadzieję że chociaż problem Kernel Powera się rozwiąże. Jeśli nie to stawiam na zasilacz. Wracając do FPS to dropy dalej są. Najczęściej występują na samym początku rozgrywki, po pewnym czasie jest ok. Znalazłem filmik na którym osoba ma podobny problem. 

 

 

Gość ma to samo co ja w obudowie. Napisał że niedługo wymieni procka i doda filmik. Dziwne że to przez procesor, myślałem że nie jest taki zły. Co o tym myślisz? :)

Link to post
Share on other sites

Plus jest taki że mam nowy pojemny dysk i drugi dodatkowy ssd, a minus taki, że Kernel Power 41 dalej występuje. Mam wszystko zaktualizowane. RAM sprawdzałem narzędziem Windowsowym, a także programem i nie pokazało błędów. Na jednej grafice 6600 i 1030 problem występuje. Więc bardzo prawdopodobne że to zasilacz, ale może być też płyta i procesor. Nie chcę kupować zasilacza bo jeśli okaże się że dalej będzie mi restartować kompa to znowu coś wymienię na darmo.

Edytowane przez pszot
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Problemem jest procesor, jeszcze w Odyssey po prostu jest za słaby mam taki bootleneck z Ryzen 7 1700X i RX 6700XT w Assasinie jak są typowe Cpu miejsca to się robią dropki :)

W dniu 26.11.2022 o 09:15, pszot napisał:

Mam nowy dysk M.2. Mam nadzieję że chociaż problem Kernel Powera się rozwiąże. Jeśli nie to stawiam na zasilacz. Wracając do FPS to dropy dalej są. Najczęściej występują na samym początku rozgrywki, po pewnym czasie jest ok. Znalazłem filmik na którym osoba ma podobny problem. 

 

 

Gość ma to samo co ja w obudowie. Napisał że niedługo wymieni procka i doda filmik. Dziwne że to przez procesor, myślałem że nie jest taki zły. Co o tym myślisz? :)

No nie jest zły ale nie zrobi tyle klatek co karta. i karta musi czekac na procesor i są ścinki.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

naprawiłem Kernela zmieniając coś w BIOSIE...

 

a co do chrupnięć to dalej mam ten sam problem, ale do tego czasu nic z tym nie robiłem, widziałem że gość z powyższego filmu zmienił ryzena 5 1600AF na 5600 i jakby chrupnięcia były mniej widoczne przez framerate https://www.youtube.com/watch?v=asLna-XFXxo&ab_channel=Marcinas83

Link to post
Share on other sites

te przycinki są spowodowane 1% low fps, więc czy jest bardzo duża szansa że przyczyną jest procek?

przykładowo wrzucam screena do gry Conan Exiles, tak to wygląda na 1% fps, bardzo mnie to irytuje

Bez tytułu.png

przykładowo wrzucam screena do gry Conan Exiles, tak to wygląda na 1% fps, bardzo mnie to irytuje

 

Bez tytułu2.png

Bez tytułu.png

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, pszot napisał:

więc czy jest bardzo duża szansa że przyczyną jest procek?

I procek i radeon i pcie 3.0.Tutaj jest wszystko żle i same problemy

Ryzeny 1000 i 2000 sa znane z dropów .Te cpu tak maja i nie chodzi o nizsza wydajność.Dopiero 3000 jest tego pozbawione

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, janek20 napisał:

I procek i radeon i pcie 3.0.Tutaj jest wszystko żle i same problemy

Ryzeny 1000 i 2000 sa znane z dropów .Te cpu tak maja i nie chodzi o nizsza wydajność.Dopiero 3000 jest tego pozbawione

naprawdę pcie 4.0 robi taką różnicę? hmm, rx6600 to na pewno moja ostatnia grafika od radeona, zawsze z nimi było coś nie tak. Teraz już nie wiem czy ulepszyć procka do 5600x czy po prostu wymienić całą jednostkę :P 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...