Skocz do zawartości

Zmiana monitora z 24" na większy.


Recommended Posts

Po małych zmianach w skrzynce noszę się z wymianą obecnego AOC 24" 1080 na coś większego.

I tutaj prośba o poradę. Interesowałoby mnie 31.5 czy tam 32" w jak najniższej cenie. 75Hz spokojnie mi starczy.

Natomiast pytanie bo tak ogólne w 31.5 są 1080 i 2k. Pytanie co lepiej i ewentualnie jakiś dobry model w przystępnej cenie bo jak tak przeglądałem to widzę LG w najniższych cenach:

https://www.x-kom.pl/p/639939-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32gn600-b.html

https://www.x-kom.pl/p/639938-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32mp60g-b.html

Link to post
Share on other sites

Kiedyś dużo czytałem. Nie zależy mi na HZ tylko, żeby pikselozy na ekranie nie było.

A jednocześnie nie chcę zażynać karty rozdzielczością. Tj. teraz karta jest "mocna" za 3 lata już może nie być i się dławić w 1440, a w 1080 np. by ciągnęła dalej. Takie tam dylematy bo nie chciałbym żeby znowu zmiana monitora i granie od święta wymagały za chwilę zmiany karty. A zakładam, że jak w monitorze 2k obniżymy na 1080 to może wyglądać gorzej niż gdyby było domyślnie 1080.

Link to post
Share on other sites

Na Podlasie się nie wybieram :D

Może to zależy od matrycy albo siedzisz 0,5m przed monitorem. Najlepiej przejść się do marketu i samemu zobaczyć co będzie odpowiadało. Ja korzystam z Samsunga S27D590 z matrycą PLS i nie narzekam. Wydaje mi się że gdyby obraz był nieostry to producenci nie pakowali by takiej rozdzielczości do takiego monitora. Dlatego moim zdaniem kolega z Podlasia jest lekko przewrażliwiony.

Link to post
Share on other sites

@Verbatov albo kolega nie miał ostrego monitora albo twój Samsung jest wyjątkowy  .

 

Też mam 27 cali 1080 i to nie jest ostre  , do grania i filmów tak , ale nie do czytania . Po prostu widać piksele .  Omijać szerokim łukiem , a tym bardziej jeszcze większą ilość cali . Nie zmieniam bo się przyzwyczaiłem , także można z tym żyć  . Ale teraz się już znowu wpatruje w te kwadraciki :D

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ok, zakładając 1440p i 31.5" te LG jakoś ujdzie czy szukać lepszego?

W miarę możliwości postaram się podjechać do jakiegoś sklepu i pogapić w ekrany. Ale poważnie wzrok mam ogólnie dobry ale to jak z kolorami.
Ja widzę szary. A kobieta widzi szary, stalowy, pastelowo szary, grafitowy, jasno czarny, itd.

Link to post
Share on other sites

1080 na 27 to nie jest taka tragedia jak opisują, napewno 1440 wygląda lepiej i tekst jest ostrzejszy ale bez przesady. Do 32 1440 to minimum, ale niektórzy już tutaj "widzą"  pojedyncze piksele.

Podany 32GN600-B nie ma regulowanej podstawy (ma VESA100 wiec można zamontować na ramieniu), nie jest zły, troche jak dla mnie miał "wyblakły" kolor i jedna sztuka piszczała. Niestety dużego wyboru z płaskich 2k VA nie ma. Jeżeli nie jesteś zafiksowany na 32 to raczej polecał bym 27 2k tutaj płaski VA jest tylko AOC Q27G2U, a jeżeli może być zakrzywiony to wybór jest znacznie większy i jest bardzo ciekawy Gigabyte G27QC.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, LordAnpu napisał:

1080 na 27 to nie jest taka tragedia jak opisują, napewno 1440 wygląda lepiej i tekst jest ostrzejszy ale bez przesady. Do 32 1440 to minimum, ale niektórzy już tutaj "widzą"  pojedyncze piksele.

Podany 32GN600-B nie ma regulowanej podstawy (ma VESA100 wiec można zamontować na ramieniu), nie jest zły, troche jak dla mnie miał "wyblakły" kolor i jedna sztuka piszczała. Niestety dużego wyboru z płaskich 2k VA nie ma. Jeżeli nie jesteś zafiksowany na 32 to raczej polecał bym 27 2k tutaj płaski VA jest tylko AOC Q27G2U, a jeżeli może być zakrzywiony to wybór jest znacznie większy i jest bardzo ciekawy Gigabyte G27QC.


Wolałbym prosty bo to nie tylko do grania ale i jakieś filmy ponieważ tv nie używam. I z tego samego względu chciałbym jednak te 32.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, HegemoN napisał:

Wolałbym prosty bo to nie tylko do grania ale i jakieś filmy ponieważ tv nie używam. I z tego samego względu chciałbym jednak te 32.

Jeżeli ma być płaski 32 VA 2K to jest tylko jeden LG 32GN600-B lub wersja z regulowaną podstawą 32GN650-B, nic innego nie ma i patrząc w jakim kierunku idą monitory to pewnie nie będzie. Najlepiej kup przez internet sprawdź w domu, jak by co to można odesłać do 14 dni jak nie będzie ci pasował.

 

3 minuty temu, AudiAWX napisał:

AOC smuży, Gigabyte sobie jakoś z tym lepiej poradziło.

One wszystkie lekko smużą, tylko Samsung G7 w góre jakoś sobie z tym radzi.

Link to post
Share on other sites

1080 na 27 - to się nie nadaje. 

 

To jest dla ludzi którzy siedzą co najmniej 75cm, może nawet metr od monitora i nadal są gotowi na kompromisy. 

 

Dostają tani sprzęt ale wyraźnie większy, bo względem 24cali, mimo że to "tylko" 3 cale więcej przekątnej - wielkość jest bardzo przyjemna.

 

Niestety jak 27" to 1440p to wręcz konieczność, nie wiem czy pod takie 32" to znów już nie będzie za mało jak w przypadku 27 FHD. 

 

Nie widziałem, nie wiem, natomiast miałem 27 1080p, i 1080p (CSGO wyglądało kapitalnie, wszystko takie ostre I duuuże :D) ale tak rzadkie PPI jest nie do przetrawienia niestety, żeby z czystym sumieniem w to wejść. 

 

Do grania w ładne gry, efekciarskie - 27@1080 nie daje takiego efektu WOW! Jak przy 1440.

 

Ja miałem mega duże wewnętrzne opory, aczkolwiek jakby to przyjąć na klatę, szło by się do tego pewnie przyzwyczaić jakby było trzeba (chyba :D) 

 

Edytowane przez wid3l3c
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to wstępnie zostaje te LG  31.5 i 1440 aczkolwiek jeśli ktoś jeszcze się wypowie z doświadczeń to się nie obrażę.
Np. czy na krzywionym filmy z większej odległości bardzo głupio wyglądają?

Bo w najtańszych jest LG. I teraz oni mają program, że do 45dni jak masz problem z pixelami to wymienią. Tylko to mi sugeruje, że ich matryce są strasznie ujowe.

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, HegemoN napisał:

Bo w najtańszych jest LG. I teraz oni mają program, że do 45dni jak masz problem z pixelami to wymienią. Tylko to mi sugeruje, że ich matryce są strasznie ujowe.

Jak bym się tym nie sugerował, chyba dobrze, że jest 45 dni na piksele, a nie piksel sie wypali po kilku dniach, albo już taki będzie prosto z pudełka i problem (oczywiście można zrobić zwrot jeżeli był kupiony przez internet). Martwy piksel mi się tylko kilka razy tafił w monitorze prosto z pudełka, częściej coś piszczało albo miało marne podświetlenie i nie mówie tylko o LG bo miałem tak z Gigabyte, Samsung, AOC, Iiyama - to jest loteria.

 

42 minuty temu, HegemoN napisał:

czy na krzywionym filmy z większej odległości bardzo głupio wyglądają?

Producenci przewidzieli z zakrzywionymi ekranami, że będziesz siedział w pewnej odległości centralnie przed ekranem. Najlepiej podejdź do jakiegoś sklepu zapewne będzie ich tam stało kilka z zakrzywieniem 1500R i zobacz czy obraz jest akceptowalny z odległości z jakiej chcesz oglądać. Z takich 1500R całkiem ok sa Gigabyte G27QC i G32QC.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, LordAnpu napisał:

Jak bym się tym nie sugerował, chyba dobrze, że jest 45 dni na piksele, a nie piksel sie wypali po kilku dniach, albo już taki będzie prosto z pudełka i problem (oczywiście można zrobić zwrot jeżeli był kupiony przez internet). Martwy piksel mi się tylko kilka razy tafił w monitorze prosto z pudełka, częściej coś piszczało albo miało marne podświetlenie i nie mówie tylko o LG bo miałem tak z Gigabyte, Samsung, AOC, Iiyama - to jest loteria.

 

Producenci przewidzieli z zakrzywionymi ekranami, że będziesz siedział w pewnej odległości centralnie przed ekranem. Najlepiej podejdź do jakiegoś sklepu zapewne będzie ich tam stało kilka z zakrzywieniem 1500R i zobacz czy obraz jest akceptowalny z odległości z jakiej chcesz oglądać. Z takich 1500R całkiem ok sa Gigabyte G27QC i G32QC.

Dotychczas żadnego problemu z martwymi albo świecącymi pikselami nie miałem stąd wątpliwość. Obecny AOC nie jest pewnie nadzwyczajny ale jest ok.

Z tymi filmami tu chodzi o to, żeby się walnąć na wyrko i oglądać. Monitor obrócić zawsze można ale to nigdy nie będzie centralnie i tym bardziej w poziomie oczu, stąd pacie na płaski raczej. Jak pisałem wcześnie, jak będę miał chwilę to skoczę gdzieś coś w sklepie obejrzeć ale wskazówki mile widziane.

Link to post
Share on other sites

Podbijając byłem w sklepie w sumie 2ch. I tak patrzę w te monitory i różnicy nie widziałem. Niestety w RTV na wystawie mieli LG ale odpalać nie chcieli.
Natomiast albo nie da się różnicy zobaczyć jeśli nie puści się porządnie z kompa albo ja jestem na tyle ślepy(okularów nie noszę) vel mało wymagający, że mi to rybka.

Link to post
Share on other sites

Jeśli siedzisz 60-80cm od monitora bierz 27. Idealny do oglądania filmów, grania w gry i codziennej pracy. Nie za mały i nie za duży, najbardziej optymalny i ergonomiczny przy tej odległości. Dodam że nie miałem 32. Miałem za to mniejsze monitory niż 27 i dało się odczuć że nie są optymalnej wielkości o oglądaniu filmów nie wspominając. Przy 27 nie ma tego problemu. Żebyś zaoszczędził czas polecam Ci najlepszą i najpopularniejszą 27 na rynku:
https://www.x-kom.pl/p/657027-monitor-led-27-lg-ultragear-27gp850-nanoips-hdr.html
 


Bierz póki jest w dobrej cenie bo wcześniej kosztował ponad 2k i nie wiadomo czy w najbliższej przyszłości nie zdrożeje. Wczoraj zamówiłem ten monitor w RTV a dzisiaj patrzyłem i już nie jest dostępny dlatego na twoim miejscu bym się spieszył :)

Link to post
Share on other sites

No właśnie żałuję, że od razu nie brałem 27". Ale jak składałem od 0 to wszystko drogie było. Za 2 kości RAM dałem wtedy ponad 600zł. No, teraz tak trochę Januszowe zmieniać z 24 na 27  potem znowu, tak jakoś chce się jednak te 32. A niestety w sklepie nie potrafię tego ogarnąć. I tak jak zawsze przez neta, jak 32 będzie duży to oddam. 

Taki paradoks te LG ma małą ramkę nie licząc wielkiego dołu co mnie zirytowało jak w sklepie patrzyłem. Bo mój AOC ma 1cm. Ale to przyzwyczajenie na pewno.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...