Skocz do zawartości

Nowy komp do gier - potrzebna porada


Recommended Posts

Hej,

 

Planuje w najbliższym czasie zastąpić mojego leciwego już i7-4790 i wymyśliłem sobie coś takiego, a że nie składałem kompa od prawie 10 lat to nie jestem pewien czy wszystko będzie do siebie pasowało i przy okazji czy może są lepsze opcje w podobnym przedziale cenowym.
 

  • Fractal Design Meshify 2 Compact (zależy mi na dobrym stosunku niewielkiego rozmiaru do wyciszenia i wymiany termicznej)
  • Corsair RM850x (to już mam bo trafiłem na fajną promkę)
  • i9-13900K (wolę mieć wersje z układem graficznym)
  • Arctic Liquid Freezer II 280 (chłodnica na przedzie obudowy jest wymogiem)
  • Gigabyte Z690 AORUS ELITE AX (w przypadku płyty zależy mi na 3 slotach PCI-E bo mam spoko dyski NVMe)
  • Pamięć G.Skill Trident Z5 DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36
  • Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 256bit (już mam ze starego kompa)
  • Dysk NVMe 1TB pod system etc. jakiś 5gen (co tam polecacie?)
  • Dysk HDD 6TB+ na dane niewymagające prędkości (tu chyba obojętnie co)

 

Mam wątpliwość co do tego AIO czy ten wiatraczek do chłodzenia wersji zasilania nie będzie nachodził na radiator z płyty głównej.

No i kwestia pamięci bo jest jakaś wersja Neo i po prostu RGB, potrafi być spora różnica cenowa i nie wiem z czego wynika (nie zależy mi na RGB).
Co do budżetu to mniej więcej taki jak zaproponowane przeze mnie podzespoły, dodatkowe kilka stówek +- nie robi różnicy więc jeśli macie lepsze propozycje to śmiało :)

 

Link to post
Share on other sites

13700K jest dużo tańszy a w Cinebench wymiata wszystkie dostępne do tej pory na rynku.

To co zaoszczędzisz na CPU dołożył bym do jakiegoś 3080Ti. 

To masz 1300zł różnicy.

13700K totalnie sie nudzi w grach. Wykorzystanie 20% 

Poza tym reszta sprzętu zacna.

I te DDR5 mrrrrr :lol:

Ja mam podobnie tyle że DDR4

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ogólnie zestaw ma po prostu służyć do codziennego użytku na przestrzeni kilku lat (4790 popracował przez 8 lat i fajnie żeby nowy zestaw wytrzymał podobnie). Nie gram w jakieś super wymagające gry (jakieś Hack&Slash'e typu Diablo itp), więc uznałem że przełożenie karty ze starego kompa, która w sumie nie jest taka zła nie jest czymś strasznym bo i tak za 2 lata ją wymienie :)

Widzę też że wszyscy zfocusowali się na procku i grafice, a nikt nie zauważył że popełniłem błąd przy dysku NVMe ;) Na wszelki wypadek nakreśle jeszcze raz moje pytania i wątpliwości:

  1. Czy wybrane chłodzenie AIO będzie fizycznie pasowało do wybranej płyty głównej (lub jakiejkolwiek innej z radiatorami w okolicy procesora), chodzi o ten dodatkowy wentylatorek?
  2. Czym różnią się te G.Skill Z5 Neo od np Z5 RGB że potrafią kosztować o 30-50% więcej? W żadnym wypadku nie zależy mi na RGB bo jeśli coś będzie je miało to i tak wyłączę :)
  3. Jaki dysk NVMe obecnie najlepiej wybrać?
  4. Czy może jest lepsza płyta główna w podobnej cenie do tej co wybrałem z założeniem, że musi mieć 3 sloty PCIe? Nie jestem też pewien czy chipset jest optymalny.

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Murdoc84 napisał:

Widzę też że wszyscy zfocusowali się na procku

 

2 godziny temu, Murdoc84 napisał:

Nie gram w jakieś super wymagające gry (jakieś Hack&Slash'e typu Diablo itp)

To zdecydowanie nie potrzebujesz i9 13900K. Tutaj naprawdę i5 13600F z 14 rdzeniami i 20 wątkami to nadal kilkukrotnie więcej niż to czego faktycznie potrzebujesz

 

2 godziny temu, Murdoc84 napisał:
  • Czy wybrane chłodzenie AIO będzie fizycznie pasowało do wybranej płyty głównej (lub jakiejkolwiek innej z radiatorami w okolicy procesora), chodzi o ten dodatkowy wentylatorek?

Tak będzie pasowało, to z niczym nie koliduje. 

2 godziny temu, Murdoc84 napisał:
  • Czym różnią się te G.Skill Z5 Neo od np Z5 RGB że potrafią kosztować o 30-50% więcej? W żadnym wypadku nie zależy mi na RGB bo jeśli coś będzie je miało to i tak wyłączę :)

Odpowiedź masz chyba w pytaniu - podświetleniem ARGB, może jakieś dalsze taimingi też inne ale to kompletnie nie ma znaczenia i nie warto dopłacać do ARGB jeżeli Ci na tym nie zależy

 

2 godziny temu, Murdoc84 napisał:
  • Jaki dysk NVMe obecnie najlepiej wybrać?

W dobrej cenie masz KC3000 Gen4

 

2 godziny temu, Murdoc84 napisał:
  1. Czy może jest lepsza płyta główna w podobnej cenie do tej co wybrałem z założeniem, że musi mieć 3 sloty PCIe? Nie jestem też pewien czy chipset jest optymalny.

Nic więcej nie potrzebujesz od płyty głównej

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dorzucę swoje 3 grosze w temacie obudowy:

Jeżeli celujesz w Meshify 2 Compact to rozważ Corsair 4000D Airflow – bardzo podobny typ obudowy, ale Corsair jest lepiej wykonany i wygodniejszy w montażu zestawu. Mam obie obudowy i jestem rozczarowany jakością Fractala – spasowanie elementów pozostawia wiele do życzenia (może też miałem po prostu pecha ze swoim egzemplarzem). Poza tym rozkład przepustów na przewody i minimalna ilość przestrzeni przy zasilaczu powoduje, że montaż systemu jest dość frustrujący.

A jeżeli bardzo zależy Ci na wyciszeniu, to odpuść powyższe, bo nie mają mat wygłuszających i rozejrzyj się za czymś od beQuiet.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Z wyciszaną obudową też nie ma co szaleć, szczególnie przy i9.

To co wytłumią maty, to o tyle samo wzrośnie RPM wentylatorów (o ile nie będą ręcznie ustawione) przez gorszy obieg powietrza i tak koło się zapętla. 

Już lepiej wziąć przewiewną obudowę, dobre chłodzenia i mieć niskie RPM wszystkich wentylatorów. 

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, kajtek. napisał:

Z wyciszaną obudową też nie ma co szaleć, szczególnie przy i9.

To co wytłumią maty, to o tyle samo wzrośnie RPM wentylatorów (o ile nie będą ręcznie ustawione) przez gorszy obieg powietrza i tak koło się zapętla. 

Już lepiej wziąć przewiewną obudowę, dobre chłodzenia i mieć niskie RPM wszystkich wentylatorów. 

 

Dlatego jest na rynku taka marka jak be Quiet. Ich wentylatory i przewiew w obudowie są na bardzo wysokim poziomie. Ja mam dwie maty po obu stronach, wszystko zamknięte z i7 12700k po OC, blok wodny 360 wisi na górze i z temperaturami grafy albo mobo nie ma najmniejszych problemów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...