Skocz do zawartości

Wi-Fi 6/AX a WPA3 i prędkość w 2.4 GHz


Recommended Posts

Witam,

mam dwa pytania dotyczących Wi-Fi 6/AX. Wprowadzono w nim szyfrowanie WPA3. Jeśli dany sprzęt nie obsługuje Wi-Fi AX, a na routerze z Wi-Fi AX będzie ustawione szyfrowanie WPA3, to urządzenie w ogóle będzie mogło połączyć się z taką siecią Wi-Fi?

 

Druga rzecz, która mnie zastanawia - w AX1800 wprowadzono lepszą prędkość dla Wi-Fi 2.4 GHz, tj. powiększono ją z 300 Mbps na 574 Mbps. Jeśli urządzenia nie obsługują Wi-Fi AX i będą pracować w Wi-Fi N, to mimo wszystko ta prędkość zostanie wykorzystana? Przykładowo, jest 5 urządzeń, które w sumie wykorzystują 500 Mbps w danej chwili (przykładowo, każde po 100 Mbps). W standardzie N prędkość każdego urządzenia spadłaby do ok. 60 Mbps, a w standardzie AX jest przepustowość 574 Mbps, więc teoretycznie każde urządzenie powinno wykorzystywać po 100 Mbps, ale w praktyce, jeśli te urządzenia nie obsługują standardu AX, to dostaną taki przydział?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania z pierwszego posta. ;) Pytam o całkiem co innego. W tym sęk, że nie mam takiego routera i zastanawiam się nad kupnem, ale zanim zdecyduję się na standard AX, chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce.

 

Chodzi mi o to pytanie:

Cytat

Druga rzecz, która mnie zastanawia - w AX1800 wprowadzono lepszą prędkość dla Wi-Fi 2.4 GHz, tj. powiększono ją z 300 Mbps na 574 Mbps. Jeśli urządzenia nie obsługują Wi-Fi AX i będą pracować w Wi-Fi N, to mimo wszystko ta prędkość zostanie wykorzystana? Przykładowo, jest 5 urządzeń, które w sumie wykorzystują 500 Mbps w danej chwili (przykładowo, każde po 100 Mbps). W standardzie N prędkość każdego urządzenia spadłaby do ok. 60 Mbps, a w standardzie AX jest przepustowość 574 Mbps, więc teoretycznie każde urządzenie powinno wykorzystywać po 100 Mbps, ale w praktyce, jeśli te urządzenia nie obsługują standardu AX, to dostaną taki przydział?

 

Link to post
Share on other sites

AX 1800 podobnie jak AC działa z maks szerokością pasma 80 Mhz. Dopiero 3000, potem 5400 i więcej działa z szerokością pasma 160Mhz. Oczywiście musi to obsługiwać nie tylko router, ale też karta wifi w laptopie czy smartfonie. To daje największy efekt dopiero. Tylko pamiętaj, że te 1800, 3000, 5400 to bełkot marketingowy. Po prostu suma maks prędkości w 2.4 i 5Ghz. Jeszcze jedno nie wszystkie routery obsługują WiFi 6 AX zarówno w 2.4 jak i 5 Gaz, ale nawet mając włączone przy wifi 6 Smart Wifi czy jak tam sobie dany producent routera nazwie, że sam dopiero, w jakim paśmie ma działać to nie sumuje prędkości. 

Mój z sygnaturki Ubiquiti ma opcję, że o tym w jakim paśmie ma działać nie decyduje smardom czy laptop, czy TV tylko router i mimo odległości wszystko co ma wifi 5Ghz czyli wiFi 5 lub WiFi 6 daje na 5Ghz. Testowałem i TP-Linka za ponad 1000 zł, asusa, Xiaomi i żaden tej opcji nie miał.

 

Panie waż ja mieszkam w domku jednorodzinnym mam na sztywno kanał i szerokość kanału na maksa ustawione. W blokach trzeba sprawdzać kto jak ma te kanały bo mogą się z sąsiadami zakłócać nawzajem.

 

Nie zrobiłem zrzutu z iPhone se 2022, ale pokaże ci podaje router, na żółto zaznaczyłem wspomnianego iPhone Se 2022 i na końcu masz prędkości połączenia z routerem w tym samym pokoju 32 m kwadratowych pokój. Po tym widać już, że będą w speedtescie zbliżone prędkości do tego co pokablu. Upload może być niższy trochę przy symetryku 600Mb/s.

 

Zrzut-ekranu-2022-10-27-o-15-42-28.png

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...