Skocz do zawartości

Nowy PC czy rozbudowa starego?


Recommended Posts

Witam 

Podobnych tematów na pewno jest multum na tym forum, ale mam nadzieję że pomożecie, bo osobiście nie wiem co wyjdzie w moim przypadku najlepiej. Mam 10-letniego staruszka, który już swoje zrobił i nadszedł czas na zmiany, parametry do aktualnego PC zamieszczam niżej. Ogólnie może zacznę od tego, że nie jestem Bóg wie jakim graczem, nie siedzę godzinami codziennie przed PC i nie gram, wiadomo praca itd. Od dzieciństwa gram w FIFE i w zasadzie najbardziej na niej mi zależy na moim PC fifa sie uruchomi ale online już nie idzie pograć bo są takie opóźnienia, że zawodnicy po prostu stoją w miejscu, gram również w League of Legends i nawet w nim widzę już masakryczne spadki FPSów i problemy z grą, gdzie jeszcze 3 lata temu, grając w ten sam tytuł problemów nie było. I tak się teraz gryzę, czy kupować nowy PC, może rozbudowywać tego który mam o ile jest sens, czy może lepiej kupić sobie konsole PS5 ( chociaż nie przepadam za padami, grywami na klawiaturze ). Zasadniczo fundusze nie są jakimś wielkim ograniczeniem u mnie ale powiedzmy że jeśli miałbym wydać na nowego PC to chciałbym się zmieścić w 4k. Jakieś propozycje? Tak jak mówię głównie gram w FIFE i w LOLa. 

Reklama

 

W zestawieniu które podałem nieaktualna jest karta graficzna i ilość RAMu. 

Aktualnie posiadam:

- Karta graficzna: Radeon RX560 AERO 4GB

- dodatkowy dysk SSD Crucial BX500 240 GB

- Dodatkowa kość RAM PATRIOT 8GB 1600MHz ( w sumie w PC mam 16 GB ) 

Screenshot_20221020-090755_Gallery.jpg

Edytowane przez QuaresmaR7
Dodanie screenu z parametrami PC
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jeżeli wymienisz procka z tego i3-2130 na i7-3770K to przeskok w wydajności będzie na tyle duży, że rozwiąże wszystkie Twoje problemy z obecnym sprzętem. Dodatkowo musiałbyś kupić jakiś cooler, by zastąpić ten BOXowy, taki SPC Spartan 5 wystarczy całkowicie.

Twoja płyta główna (MSI B75MA-P45), zgodnie z specyfikacją:
https://pl.msi.com/Motherboard/B75MAP45/support#cpu

wspiera ten procesor, tylko prawdopodobnie konieczna będzie aktualizacja biosu.

Przeskok z 2 rdzeni / 4 wątków na 4 rdzenie / 8 wątków jest ogromny! Dalej nie jest to poziom wydajności najtańszych nowych procków (np i3 12100f), ale te proste gry, które obecnie mulą, powinny zyskać na tyle kopa, że będzie przyjemnie się w nie grało. OFC, karta graficzna też do potężnych nie należy, ale jak na gry typu LoL, jest więcej niż wystarczająca.

 

Na alledrogo widzę, że ten procek kosztuje ok 370 zł, drogo jak na tak starego procka, ale zdecydowanie mniej niż wymieniać cały komputer. Cały upgrade kosztowałby: 370zł CPU + 69 zł cooler.

 

Za wymianą komputera jednak przemawia ewentualnie "stabilność". Same procki jako tako się nie starzeją, ale 10-letnie płyty główne i zasilacze to już znacząco podwyższone ryzyko awarii mają. 

 

Link to post
Share on other sites

To jeszcze 2 pytania mi się urodziły:

1. Gdybym jednak chciał składać coś nowego do 4k? Jest sens czy to też w tych pieniądzach będzie na 2-3 lata i za chwilę zaś będzie trzeba myśleć nad nowym sprzętem?

2. Karta graficzna pociągnie taką Fife 23 skoro nie mieści się nawet w wymaganiach min.? Nawet jeśli zmienię procka na ten i7? 

Link to post
Share on other sites

Podobnych rezultatów możesz się spodziewać na maszynie po upgrade. Tutaj był użyty zdecydowanie nowszy i mocniejszy procek - i5 10400f, ale tą grę i tak głównie przy tej klasie sprzętu ogranicza karta graficzna.

 

8 minut temu, QuaresmaR7 napisał:

1. Gdybym jednak chciał składać coś nowego do 4k? Jest sens czy to też w tych pieniądzach będzie na 2-3 lata i za chwilę zaś będzie trzeba myśleć nad nowym sprzętem?

Czyli przy jakim budżecie?

Gry są różne, wymagania się zmieniają, ciężko się wróży. Jak złożysz maszynę, na której pokładzie będzie np RTX 3090 (do kupienia na alledrogo, prawie nówka, od ~4000 zł) to prawdopodobnie kilka lat pociągnie wszystko ultra-płynnie, w 4k. Jeżeli chcesz przeznaczyć równowartość ceny ps5, na złożenie / kupno nowego PC, to muszę Cię rozczarować, taka maszyna w 4K pociągnie może fifę w 60 FPS (medium), ale tu ciężko wróżyć co będzie za 2-3 lata, czy EA przypadkiem nie zacznie stosować jakiś fajerwerków graficznych i czy nie zacznie to znów mulić.

 

Link to post
Share on other sites

Wg mnie nie spełnia minimlanych bo rx560 jest połowę słabsza od rx570

 

http://www.krsystem.pl/pc-OtkJFQBhk

 

Taki zestaw byłby za 4k, patrząc na zalecane wymagania tej fify to jest tam są procki z przed 5 lat i grafika z przed 3 lat z niższej półki. Więc taki zestaw 2-4 lata będzie spełaniać zalecane pewnie, 5-8 lat minimalne. Zakładając że jakoś nowe Fify nie będą nagle szalenie bardziej wymagające

@Adames Nie wrzucaj randomowych filmów z YT, nie masz żadnych gwarancji że tam siedzi rx560, minimalne wymagania do 1080p to rx570, rx560 jest połowę słabsza , więc pewnie 30fps można się spodziewać tylko

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, wrobel_krk napisał:

Wg mnie nie spełnia minimlanych bo rx560 jest połowę słabsza od rx570

 

http://www.krsystem.pl/pc-OtkJFQBhk

 

Taki zestaw byłby za 4k, patrząc na zalecane wymagania tej fify to jest tam są procki z przed 5 lat i grafika z przed 3 lat z niższej półki. Więc taki zestaw 2-4 lata będzie spełaniać zalecane pewnie, 5-8 lat minimalne. Zakładając że jakoś nowe Fify nie będą nagle szalenie bardziej wymagające

@Adames Nie wrzucaj randomowych filmów z YT, nie masz żadnych gwarancji że tam siedzi rx560, minimalne wymagania do 1080p to rx570, rx560 jest połowę słabsza , więc pewnie 30fps można się spodziewać tylko

Jak już mam modernizować swój PC to już bym chciał żeby jednak jakaś płynność była w tych grach, jeśli nie będzie to dalej się musze zastanawiać nad PC do 4000zł lub po prostu nauczyć się grać na konsoli a PC sobie podkręcić pod samego lola przykładowo. 

Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk

Zgadza się, jak sam nie przetestujesz, to gwarancji nie ma nigdy. Nie ma też gwarancji, że wymagania gry nie zmienią się z jakimś patchem i nagle bum, rx570 zacznie mulić. Minimalne wymagania to tylko rekomendacja producenta gry, nie oznacza wcale, że gra nie ruszy lub będzie całkowicie niegrywalna na słabszym sprzęcie.

 

Sam nowy sprzęt polecony przez @wrobel_krk wydaje się spoko, tylko uwzględniłbym jeszcze jakikolwiek cooler na CPU inny niż stockowy . Te dodatkowe 69 zł za spartana da znacząco wyższą kulturę pracy.

 

3 minuty temu, QuaresmaR7 napisał:

Jak już mam modernizować swój PC to już bym chciał żeby jednak jakaś płynność była w tych grach, jeśli nie będzie to dalej się musze zastanawiać nad PC do 4000zł lub po prostu nauczyć się grać na konsoli a PC sobie podkręcić pod samego lola przykładowo. 

Nie podkręcisz tego PC, a wydawanie pieniędzy na wymianę płyty głównej, procka, ramu, zasilacza, itd jest już pozbawione sensu. 

Płynność to pojęcie względne, dla jednego 40 FPS jest już ok, dla innego jak nie ma 120 FPS, to potrzebny jest mocniejszy sprzęt. 

Nie jestem zwolennikiem konsol, jak dla mnie sprzęt jednozadaniowy, nie ma uzasadnienia. Z tego co wiem, do konsol też da się podłączyć klawiaturę i myszkę, jak to działa w praktyce, nie wiem. 

 

Link to post
Share on other sites

Twój PC ma 10 lat, a ceny procków są z kosmosu, taki 3770 powinien 150zł lub mniej kosztować, nie 300zł.
Niestety jeśli tylko do gier to konsola będzie lepsza/porównywalna do pc za 4000zł

1 minutę temu, Adames napisał:

tylko uwzględniłbym jeszcze jakikolwiek cooler na CPU inny niż stockowy . Te dodatkowe 69 zł za spartana da znacząco wyższą kulturę pracy.

Tam jest spartan 5 w zestawie:)

 

1 minutę temu, Adames napisał:

że wymagania gry nie zmienią się z jakimś patchem i nagle bum, rx570 zacznie mulić

czyli tym bardziej rx560 nie ma sensu więc ten zestaw autora do wymiany:)

Link to post
Share on other sites

Ehh czyli dalej wiem, że sam muszę podjąć decyzję co zrobić, konsola +/- 3 400zł zestaw PC 4000zł ;):co:

@Adames@wrobel_krk Powiedzmy, że myślę nad tym zestawem który podał wróbel, teraz mam pytanie takie, @Adames Zaproponowałeś procka i5-12400F i okej jestem w stanie do niego dopłacić. Ale teraz się zastanawiam, czy lepiej dać procka tego z zestawienia i3 a kartę graficzną zamiast tego RX6600 dać GeForce RTX3060 Eagle? Czy zostać przy RX6600 i dać ten lepszy procek i tyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...