Skocz do zawartości

Nowy monitor 1440p czy 1080p?


Recommended Posts

Witajcie, 

Stoję przed dylematem kupić 27' qhd czy 24/27 fhd. Obecnie używam BenQ gw2255, który jest dla mnie za mały i za ciemny. 

 

Mam wielką chrapkę na 27' qhd, mój gtx 1060 będzie się przy niej pocił, ale raczej gram w mało wymagające gry. Mam kilka pytań które mnie nurtują. 

 

1. Czy różnica w obrazie między fhd a qhd jest wyraźnie widoczna i warta swoich większych wymagań? 

Może ja mam wadę wzroku ale w sklepie elektrycznym na puszczanych demach nie widzę praktycznie żadnych różnic między monitorami czy telewizorami, jedynie OLED świeci inaczej niż wszystkie. 

2. Matryca VA czy IPS, upatrzylem sobie LG 27gp850-b (w sklepie wyglądał jak zwykły monitor a nie tak wszędzie zachwalany), który jest tym drugim. Czy przy IPSie zacznę w końcu dostrzegać cokolwiek w ciemnych pomieszczeniach w grach? Czy to może mój wzrok, matryca VA, która ma mój BenQ, czy kwestia ustawień? 

 

Podsumowując, chciałbym monitor 1440p 27' zdaje sobie sprawę ze mam za słaba kartę, ale gry w które gram dadzą radę. Mam wątpliwości  czy iść w 1440p, czy obraz mnie zachwyci, czy po prostu wziąć 24/25 fhd ale to chyba bez sensu kupować monitor o 2/3 cale większy niż obecnie. 

Link to post
Share on other sites

QHD dla 1060 może być troche za dużo (jak by 1060 obsługiwał dlss to było by ok) ale przy 27 calach obraz jest znacznie ostrzejszy i czytelniejszy od 27 FHD (FHD 27 to też nie jest tragedia). Najlepiej różnice widać przy czytelności tekstu i w grach gdzie czasami większa rozdzielczość może skompensować zmiejszone ulepszenia obrazu.

Najważniejsza wada IPS w porównaniu do VA to kontrast. Jeżeli na matrycy VA ciemne sceny są mało widoczne to na IPS będzie jeszcze gorzej taka jedna wielka czarna plama (tylko blackequalizer pomoże ale wszystko rozjaśni i będzie szary zamiast czarnego). Za to wadą matrycy VA jest to, że ma mniejsza szybkość co powoduje smużenie ale dla mnie tą wadę rekompensuje konstrast. Jedyne monitory które to poprawiły to Samsung G7 do góry ale one mają inne problemy i najważniejsze zakrzywienie 1000R przez które je całkowicie skreślam (cały czas czekam na szybkie płaskie VA Samsunga albo chociaż max 1500R). Dla mnie 1800R jest ok, 1500R jeszcze może da się używać ale 1000R przy 27 lub nawet 32 nie dziękuję. Najlepszy jeżeli chodzi o szybkość i konstrast jest OLED ale narazie troche drogi.

Kilka miesięcy temu kupiłem Gigabyte M27QX, świetny IPS QHD, szybka matryca, słaby kontrast jak to w IPSach, niestety zwróciłem. Jak zwykle zaczeła mnie boleć głowa i oczy z patrzenia na IPSa i rozszyfrowałem dlaczego, patrząc na przybliżenie pikseli w testach od patrzenia na krzywe piksele IPSa zaczynały mnie boleć oczy a przy prostych pikselach VA nic mi nie było.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Termomix napisał:

2. Matryca VA czy IPS, upatrzylem sobie LG 27gp850-b (w sklepie wyglądał jak zwykły monitor a nie tak wszędzie zachwalany), który jest tym drugim.

Spokojnie mogę Ci polecić ten monitor. Sam go kupiłem kilka miesięcy temu i nie żałuję. Jest naprawdę dobry i posiada odświeżanie w OC na poziomie 180 co fajnie działa. Z minusów może to że w nocy przy zgaszonym oświetleniu czerń nie jest dobra podczas oglądania filmów ( nie grzebalem w ustawieniach może bym coś naprawił ale nie bardzo chce mi się to robić ). Ale to jest niczym przy pracy tego monitora w nasłonecznionym pokoju gdzie sprawuje się idealnie. Jeśli miałbym zmieniać teraz na inny monitor kupił bym taki sam tylko większy model. Na moim pc z sygnatury gry działają wzorowo na ultra detalach a obraz to kosa. Ostatnio będąc w Mediamark oglądałem wszystki monitory jakie tam mieli i o dziwo ten LG obok jakiegoś innego samsunga grały najładniej.

Edytowane przez majster klepka
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Sam zastanawiałem się nad zmianą monitora i nie wiedziałem czy przesiąść się z fhd na 2k. Zacząłem o tym czytać i wg mnie 2k ma tylko i wyłącznie sens przy monitaorach minimum 27 cali. Mając monitor 24 wg mnie nie ma żadnej różnicy miedzy 1080p a 1440p. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...