Skocz do zawartości

Komputer do +/- 2500zł


Recommended Posts

Cześć,
 

Składam komputer dla starszej osoby na prezent. Komputer będzie służył głównie do przeglądania poczty oraz do obróbki graficznej zdjęć.
Na czym mi zależy:
- szybkość włączania systemu
- szybkość przesyłania plików (zdjęcia/filmy)
- spora ilość miejsca na dysku
- sprawna obsługa programów do edycji zdjęć (na 90% będzie to Adobe, Photoshop - nie znam się :D 

Ma być widoczna różnica w użytkowaniu
Stary zestaw funkcjonował na ddr2 4gb ram, procesorze intel e5200, dysk hdd 256gb firma nieznana, płyta główna też nie wiem jaka.

Mój pomysł na zestaw:

CPUIntel Core i3-10100
Płyta Główna: MSI B560M-A PRO
GPU: brak (mam starego geforce 9800 GT ale nie wiem czy jest sens wkładać)
RAM: G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis
Dysk: Pod system: WD 500GB M.2 PCIe NVMe Blue SN570

Dysk 2: Pod miejsce: Crucial 1TB 2,5" SATA SSD BX500
Chłodzenie: boxowe
Zasilacz: Thermaltake Toughpower GF 550W 80 Plus Gold
Obudowa: SilentiumPC Armis AR1
no i musi koniecznie być napęd optyczny:  ASUS SDRW-08D2S-U Slim USB czarny BOX

Proszę o propozycje zmian co można zastąpić, zmienić tak żeby nie przekroczyć tego budżetu (może AMD będzie lepszym pomysłem?). Im taniej wyjdzie tym lepiej :) ale żeby miało to sens.
 

Link to post
Share on other sites

Bazę zbuduj na procesor i3-12100f, płyta główna Gigabyte B660M DS3H DDR4 (z outlet na allegro masz za 409zł), psu może zostać, ram daj szybszy, 3600mhz albo 4000mhz. Dyski jak chcesz mieć szybkie transfery to tylko kup jeden większy na m2, gpu możesz wrzucić uzywkę, np. gtx 1060 6gb/gtx 1070, w zależności na co zostanie kasy.

Link to post
Share on other sites

GTX 1060 jest wciąż fatalnie wyceniony na rynku wtórnym. Cena tej karty to max 400-500zł jaki powinna kosztować, a ceny nawet 1k dobijają. 

Karty na szczęście lecą ładnie w dół. 

 

Czy Intel jest w stanie skorzystać z dobrodziejstw ramu szybszego niż 3200, w sensie na tyle by warte to było jakiejś znacznej dopłaty?

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Zaraz się okaże, że winda to była 32 bitowa siódemka albo i jeszcze XP... "Ma być widoczna różnica w użytkowaniu..." He he. Jak do tej pory człowiek na tym "zdjęcia obrabiał", to WSZYSTKO będzie potworem vs E5200 na hdd. Pewnie jeszcze osobna karta FW była do tego w ramach starej kamery...

Grafikę za pieniądz będziecie panowie polecać kupować? Jakieś stare używane trupy z szafy? Pełen szacun dla jasności, ale kurcze mam deja vu. Polecanie nie wiada jakich zestawów w tej sytuacji to lekka przesada. Najprostsze 2400G/3400G - o 5600G to już nie wspomnę - będzie tu kilerem.

Nie wiem co ma znaczyć szybki transfer plików - że niby USB 3.x? No wiem że epoka c2d i takie tam no ale chyba 3.x ma obecnie największe badziewie na rynku? Tbolta nagle potrzeba? Może tak info jakim sprzętem video się user posługuje?

Buda jest, zasilacz jest. Zwykła płyta AM4 za 3 stówy, ww. APU używane od AMD (nawet nowe 5600G jest poniżej 8 stów), 2x8 ramu nawet 3200 za grosze i na upartego 2 dyski typu m.2 na system i mielenie plus zwykły HDD na pliki bo jest bezpieczniejszy niż SSD... przecież to nawet 2k nie ma prawa kosztować. Rozumiem, że o W nie ma co rozmawiać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...