Skocz do zawartości

5600x vs 12400F jako nowa platforma


Recommended Posts

Hej.

 

Potrzebuję konsultacji i małego uporządkowania rozrzuconych myśli, miałem poczekać, ale trochę sprawy się komplikują więc zacząłem myśleć - i głowa już boli :D

 

Biorąc pod uwagę premiery nowych AMDków (kiszka imo), to co Intel wypuszcza jako 13 generacja i ogólną "problematykę" trawiącą DDR5, a do tego obawy że jednak po 01.01.2023 będzie tylko gorzej - zarówno dolarowo jak i inflacyjnie, rozważam przyspieszenie decyzji zakupowych, ale też nic na siłę.

 

Stawiam przed siebie 2 platformy oparte

1. na 12400F + RAM 3200 + Gigabyte B660 GAMING X lub MSI MAG B660M MORTAR DDR4

2. używkę 5600x + RAM 3600+ + np używkę MSI X570 Tomahawk - bo zestaw na cpu i mobo wisi sobie na OLX - AMD jeszcze nie rozgryzałem, bo tak w sumie to patrzyłem na Intela tylko.

 

GPU to Strix 1080Ti na bloku wodnym, więc kaganiec można zdjąć i dorzucić do pieca.

 

Kręcimy się w budżecie powiedzmy 2000-2500.

 

Jakoś tak mi się w głowie utarło, że płyty nicniemające odrzucam, m-atx to taka totalna ostateczność - lubię mieć opcję do rozszerzeń.

12600 i procki z K  również odrzucam, bo obecnie OC w moim odczuciu to nie to co kiedyś, no i różnica w wydajności na chwilę obecną nie jest warta dopłaty.

 

Ogólnie jak patrzę na benchmarki, AMD lubi szybki RAM, każde dodatkowe XXX mhz to "łatwy" boost w FPSach - ale sweet spot "dopiero" na @ 3600.

Test od Gamers Nexus (https://www.youtube.com/watch?v=ifI9nnmW5sg) z dużym zestawieniem procków i wydajność na poziomie 5600x względem 12400f gdzie różnice są marginalne, ale na starych silnikach jak np. CSGO różnica jest kolosalna - jest dla mnie na spoko poziomie.

 

Ogólnie o 5600X myślę w kontekście używki, bo to po prostu jest na rynku.

 

1 - nie wiązałbym się przyszłościowo pod względem przesiadki np. na 13 gen, bo to jest mało sensowny upgrade - a kasy na topkę i9 czy i7, biorąc pod uwagę jak procki ceny trzymają i jak nowe będzie mi szkoda wyciągnąć.

2 - AMD MOŻE byłbym bardziej skłonny przeskoczyć na 5800X3D aniżeli punkt 1.

 

Do tego kolejna zmiana to raczej całkowita wymiana platformy na DDR5 i zważywszy jak nisko są wycenione np. takie i3 nowych generacji a procesory i5/i7 2 gen wcześniej i jednak spora różnica wydajności - nie widzę bardzo sensu konieczności upgrade bez wymiany platformy, a zapewne DDR4 stanie się już dość obsolete względem 5tek.

 

A tak ogólnie to siedzę sobie na 4790k podkręcony i tak w sumie to ogarnia kuwetę, tylko jak nie teraz, to może tak być że "nie warto" będzie się ruszać z niego przez kolejne 1-2-3(?) lata.

 

Dzięki za jakiekolwiek sugestie.

 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wid3l3c napisał:

z dużym zestawieniem procków i wydajność na poziomie 5600x względem 12400f gdzie różnice są marginalne, ale na starych silnikach jak np. CSGO różnica jest kolosalna - jest dla mnie na spoko poziomie.

Te wyniki z CS:GO to oni mają z premiery 5600X. Silnik zdecydowanie się zmienił i zobacz na świeżych testach jak to wygląda. Intel mocno przejął CS:GO. i5 12400F to taka sama wydajność co 5600X a i5 12600K już odjeżdża obydwóm. 

 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

Dopłata do takiego ramu jest mało sensowna. 

Na platformie intel gen 12 gdzie będzie wykonywał sporo operacji cpu-ram plus będzie grał w rozdzielce fhd? Jest jak najbardziej sensowna, wrzucanie 3200mhz na b660 jest mało sensowne.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Artok napisał:

Tam można dać nawet 5000Mhz od Cruciala (są takie DDR4), ale z zablokowanym Intelem 12. generacji zbytnio się nie pohula. Ta pamięć się zmarnuje. 

Ty tak serio? 3600mhz w gear1 lub 4000-4400mhz w trybie gear2.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Artok napisał:

Nie, na niby. Gear 2 ucina wydajność, a 3600 w gear 1 nie jest gwarantowane. 

Ale 3500mhz w gear1 zrobi bez problemu, ew. zjedzie z timingami w dół wtedy. Nie wiem czy wiesz ale jakby kupił pamięci które mu poleciłem wyżej mógłby zejść dużo niżej z timingami, kostki na b-die, ale nie no, po co, wrzucić syfiaste 3200mhz, bez różnicy prędkość ramu, śmiechłem.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, mati23 napisał:

Na platformie intel gen 12 gdzie będzie wykonywał sporo operacji cpu-ram plus będzie grał w rozdzielce fhd? Jest jak najbardziej sensowna, wrzucanie 3200mhz na b660 jest mało sensowne.

Ale kto pisze o 3200 MHz. Dopłata do 4000 - 4400 MHz w Gear 2 nie ma sensu względem 3600 MHz w Gear 1.

Oczywiście można wbić to na 3600 na niższych opóźnieniach - ale nie zawsze to pójdzie, kości kością nie równe, nawet B-Die.

 

Wydajnościowo zysk wydajności i tak jest kompletnie nieopłacalny względem wydanych pieniędzy a nawet zachodu z ustawieniem tego. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.10.2022 o 09:09, kajtek. napisał:

Ale kto pisze o 3200 MHz. Dopłata do 4000 - 4400 MHz w Gear 2 nie ma sensu względem 3600 MHz w Gear 1.

Oczywiście można wbić to na 3600 na niższych opóźnieniach - ale nie zawsze to pójdzie, kości kością nie równe, nawet B-Die.

 

Wydajnościowo zysk wydajności i tak jest kompletnie nieopłacalny względem wydanych pieniędzy a nawet zachodu z ustawieniem tego. 

Po tym co tutaj piszecie mam wrażenie że cofamy się komputerowo wstecz :E To ja przejdę na ddr1 :E Bez urazy ale większość płyt na b660 wbija 3500mhz gear1, przerobiłem różnych producentów, kilka zestawów viper steel 4000-4400mhz też przerobiłem, 3500mhz 13-13-13 bez problemów full stable, były sztuki które robiły 12-12-12 full stable, uwierz mi, samo działanie systemu jest szybsze, jeśli chodzi o gry są czasami wyjątki rzędu nawet 10 fps, cybershit np :D Nie musi dokładać 150zł do tych kości ale fajnie jakby tam wylądowało 3600mhz a nie tak jak zaproponował autor 3200mhz.

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, mati23 napisał:

Bez urazy ale większość płyt na b660 wbija 3500mhz gear1, przerobiłem różnych producentów, kilka zestawów viper steel 4000-4400mhz też przerobiłem, 3500mhz 13-13-13 bez problemów full stable, były sztuki które robiły 12-12-12 full stable

 

Wbija wbija, tak wiem ale zdarzają się wyjątki. Dodatkowo zostaje jeszcze kwestia samego kontrolera pamięci w CPU, a jak wiadomo te najlepsze są w wyższych modelach. 

 

23 godziny temu, mati23 napisał:

uwierz mi, samo działanie systemu jest szybsze

No tutaj chyba trochę raczej ciężko będzie to odczuć, tym bardziej przy dyskach NVMe

 

23 godziny temu, mati23 napisał:

Nie musi dokładać 150zł do tych kości ale fajnie jakby tam wylądowało 3600mhz a nie tak jak zaproponował autor 3200mhz.

Z 3200 MHz na pewno stąd nie wyjdzie :D

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, lukasz272015 napisał:

r5 5600x ma dużo więcej fps w cs go jak i5 12400f widać na różnych testach.

Miał, już nie ma. W dniu premiery 5600X w CS:GO miał przewagę.

Obecnie CS:GO zdecydowanie bardziej lubi Intele

Sprawdź po prostu jakieś świeże testy a nie odgrzewane kotlety. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@kajtek. @mati23 koledzy, powiedzcie proszę mi jeszcze taką rzecz.

Jak to jest "teraz" z RAMami chcąc zapełnić 4 sloty - docelowo 4x8, takie wyjście awaryjne.

 

Obecnie mam 4x8, 2 różne komplety DDR3, Geila i Kingstona 1600tki.

Bez problemu puściłem je na 1.65@2000MHz 10-11-11-11-31.

Fabrycznie z XMP  1.5V @ CL 9 i 10 @1600MHz.

 

W grach (a raczej CSGO) dało mi to kilka dodatkowych % do FPSów.

Mój Z87 nie ma kompletnie problemu z tym i nie ma żadnych spadków wydajności RAM (AIDA64) w porównaniu z 2x8 z takimi samymi nastawami.

 

Duży obecnie o problem zgrać stabilnie platformę z setem 4 kości?

 

Jak z pamięciami:

Pamięć RAM ADATA XPG Spectrix D60 RGB 16GB 3600MHz - 3600 CL18 1.2V - 400

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamiec-ram-adata-xpg-spectrix-d60-rgb-16gb-3600mhz-ddr4-cl18-dimm-2x8

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamiec-ram-adata-spectrix-d60g-rgb-16gb-3600mhz-ddr4-cl18-dimm-2x8

strony takie same, cena 90 zł różna - niby jest w linku XPG D60G ale reszta to samo

 

Pamięć RAM LEXAR Ares RGB 16GB 3866MHz Biały - 3866 CL18 1.2V - 409 - WTF is LEXAR? :D

Pamięć RAM KINGSTON Fury Renegade 16GB 3600MHz - 3600 CL16 1.35V - 445

Pamięć RAM G.SKILL Ripjaws V 16GB 3600Mhz - 3600 CL16 1.35V - 439

Pamięć RAM PATRIOT Viper Steel 16GB 4000MHz - 4000 CL18 1.45 - 539

 

I tu rysuje się obraz taki, napięcia, prędkość, CL - ja to widzę tak, że wsio to samo tylko producent domyślnie sobie tak ustawił XMP i tyle.

Na chłopski rozum, lepiej chyba brać niskie napięcia i niskie CL i podkręcać mając do dyspozycji możliwość zmiany V, timingów.

Bo jakoś tak jak widzę polecane wyżej patrioty, to mam wrażenie że producent robi konsumenta w wałka dając coś co można zrobić samemu kupując np. LEXARa cokolwiek to za firma jest :D

 

Gdzie tu złoty środek?

Czy jest coś, np. ograniczenia na czipie B660 o których nie wiem?

 

Na CPU będzie blok wodny, więc konfiguracja 4x4 nawet wyższych modułów nie będzie problemem.

 

Czy poza MSI MAG B660 Mortar WiFi  jakieś alternatywy?

GIGABYTE B660 Gaming X

ASUS TUF Gaming B660M-E D4

Bo mnie się wydaje że do 900 zeta nie znajdę nic ciekawszego.

 

Sorka że tak męczę, bo cały czas jeszcze przekonuję sam siebie na odstawienie już niby wiekowego zestawu, chociaż niby wciąż daje radę :D

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...