Skocz do zawartości

Karta graficzna nie przechodzi w P8 state (idle) = wysokie zużycie energii. (na przykładzie Asus ROG Strix 1080 Ti Gaming OC)


Recommended Posts

Siemanko.

 

Piszę w sprawie która dla wielu może nie być w ogóle istotna, bo ich to nie dotyczy, a inni mogą nie wiedzieć że ich komp ciągnie astronomicznie dużo W (w skali roku) chociaż w ogóle nie powinien.

 

Będzie długi tekst... kto chce krótko, niech przejdzie od razu do zdjęć trochę niżej.

 

Dlaczego postanowiłem o tym napisać? Bo skoro gdzieś jest błąd... i ten błąd kosztuje nas np. 50W za godzinę włączonego kompa... to nie można być obojętnym.

W necie spotkałem się z tym zagadnieniem, ale nie znalazłem zadowalającego mnie rozwiązania, zacząłem więc grzebać sam...

Skoro problem jest opisany przez więcej osób, myślę że warto na to zwrócić uwagę i może ktoś z tego skorzysta.

 

Wziąłem się za analizę poboru prądu mojego setupu - bo myślę o zmianie podstawki i między innymi próbuję rozważyć kwestie ekonomiczne + trochę własnej ciekawości - o tym może napiszę w dziale o procesorach na przykładzie CSGO :D i będę Was prosił o konsultację, ew będę miał też małą prośbę, ale jako że w trakcie testów wyszedł problem z k.graficzną... będę musiał część powtórzyć i już późno.

 

Obecnie: 4790k na custom LC + Asus Maximus VI Extreme ze zmodowanym biosem do obsługi NVME przez PCI-E i Asus ROG STRIX 1080 Ti Gaming OC.

2 dyski HDD 8 wentylatorów (2 sterowane z mobo + 6 z palca przez moduł w obudowie) - to wszystko plus pompka od wody pobiera 35W.

 

Procesor jest podkręcony do 4.9GHz bez zbijania taktowania, ramy do 2.0 GHz więc myślałem - musi żreć, bo stara generacja, bo litografia, bo więcej vcore i więcej mhz względem podstawy, 8 wentylatorów, pompa WC, 2 dyski hdd itd itp.

W idle na pulpicie 200W... a i na wcześniejszej grafie od nVidia było to samo, na wcześniejszym złomie z Q6600@3.6 było podobnie - to o co mi chodzi... tak widać musi być.
Po prostu nie zawracałem sobie tym głowy.

 

A tu :cenzura: prawda.

 

Jeszcze jedno, ten stan P0 nie oznacza że karta jest obciążona, bo i automatyczny undervoltin na 0,794 na to wskazuje, jak i GPU load = 0% - po prostu "wieszają się" zegary.

 

Zacząłem patrzeć na nowe 12400F, i patrzę że cały komp w idle pobiera tylko ~50W w zależności od strony jaka robiła test +-5W. CAŁY KOMP? WTF.

 

I teraz, w moim przypadku zużycie prądu przez kartę graficzną na pulpicie to było ~68W.
Bardzo ładnie pokazuje to np. MSI Afterburner czy GPU-Z czy HWmonitor czy HWinfo czy cokolwiek sobie tam wybierzemy.

obraz.png.040754d8088f1f3dcb64263f2fd20d38.png

 

Zacząłem grzebać, szukać wiedzy w internecie i okazało się że karta nie przechodzi w P8 state czyli kompletne idle, cały czas była w stanie P0.

A bo niektórzy pisali że ich 1080 ti w spoczynku pobiera 15W, to dlaczego moja, i innych (także 1070 czy 980) pobierały więcej?

 

Na ratunek przychodzi aplikacja NVIDIA Inspector:

 

obraz.png.7eea9bc2961c997a606a75c8a46de7f9.png

 

P-state = 0, do tego nie zbijała w ogóle taktowania.

 

Aplikacja pozwala na wymuszenie stałego P8 state, i przełączanie na P0 w momencie włączenia dodanej do listy aplikacji - pod funkcją "Multi Display Power Saver"

Nie będę się nad tym rozwlekał, nie ma po co :D kto chce ten może sobie to ogarnąć - można dzięki temu w ogóle zablokować podnoszenie wydajności GPU bez odpalonej wybranej gierki, można dodać uruchomioną grę, dzięki czemu nie trzeba szukać konkretnych .exeków.

 

Klikamy prawym na "Show Overclocking" i mamy menu rozwijane - oczywiście aktywujemy też zakładkę OC przez akceptację ryzyka i mamy dostęp do stanów P.

I na prawo na dole "Apply Clocks & Voltage" klikamy też prawym przyciskiem i mamy funkcję "Restore all P-states"

 

obraz.png.738997cb0da04963e8d087182177b39c.png

 

Na ekranie MDPS (Multi disp...) widzimy na bieżąco obciążenie GPU i jak klikniemy prawym na wolne pole w "Full 3D Applications" jest opcja dodania uruchomionego procesu obciążającego GPU do wykluczeń, po uruchomieniu którego GPU wejdzie automatem w stan P0 czyli bez kagańca - ale aplikacja musi być uruchomiona chociażby w tle do tego.

 

No ale dla mnie to było za mało, chciałem by to wszystko działo się automatycznie, bo tak powinno przecież być.

 

I tu pojawia się problem... ni cholery nie wiem jak to się wszystko naprawiło.

Bo uprzedzając co napiszę niżej - po zabawie z "Inspektorem" karta już przechodzi na P8 samoczynnie, co do tej pory NA PEWNO nie miało miejsca, bo miernik mam wpięty do listwy i wiem jakie było do tej pory zużycie. Z włączonym oszczędzaniem energii procesora, pobory spadały z 200 do jakichś 175 a teraz? 125W i GPU na poziomie 15W a nie 65W.

 

Co zrobiłem?

Przetestowałem wymuszanie stanu P8 - bez trwałego efektu, ale już aktywacja zbiła zegary i zużycie energii przez kartę, po włączeniu CSGO wskakiwała na P0.

W zakładce "show overclocking" - grzebałem w suwakach odpowiedzialnych za taktowanie na wybranych poziomach wydajności, próbując je "wymusić" - ale nic się nie działo, resetowałem wszystkie "stany P" - bo jest tam taka funkcja. Również bez żadnego rezultatu.

Zacząłem grzebać w necie odnośnie wysokiego zużycia GPU przez proces dwm.exe - ale u mnie na poziomie 1-2% mocy GPU.

Lecz z informacji zebranych z ProcessExplorera - była to jedyna aplikacja (czyli menadżer okien pulpitu) która korzystała z GPU.

 

Jeszcze jedno - przed zalogowaniem się do windowsa (hasło na dziecko :D) pobór prądu ~130, po zalogowaniu skok na 190 - myślałem że może jakiś syf, ale wszelkie programy antywirusowe/antymalvare nic nie pokazały, przemaglowałem kompa FRSTem i zrobiłem analizę logów... robiłem sfc i disma, w nadziei że jakieś biblioteki gdzieś się wysypały - WSZYSTKO NA NIC, wszystko OK. Aktualizacja/zmiana sterowników włącznie z DDU - nic.

 

Wracając, na forach Microsoftu przy nadmiernym wykorzystaniu kompa przez dwm.exe ktoś polecił instalację oprogramowania do obsługi grafiki intela... no niby mam igpu, ale przecież jadę na karcie pcie... i to ją wykorzystuje do renderowania pulpitu bo do niej odnosi się wykorzystanie GPU przez dwm.exe... no to zainstalowałem Intel Driver & Support Assistant :hahaha:a ten po instalacji kazał zrestartować kompa... ta, to zainstalowałem co innego niż powinienem, ale 2 w nocy i mózg stanął... lecz jak się okazało, po restarcie regulacja stanami P ruszyła - wcześniej sam podbijał zegary na rdzeniu z 1500 na 2000, ale nie zbijał na totalne idle.

 

Ten "Intel Driver & Support Assistant" totalnie useless, no ale jak człowiek już nie kontaktuje to robi takie błędy :) ale szczęście w nieszczęściu, bo pewnie bym kompa zamknął i w pi**du poszedł spać...

 

Ewidentnie gdzieś (tylko nie wiem gdzie) program NVIDIA Inspector odblokował kartę (pewnie w sterownikach, które mają błąd) i karta przechodzi w stan P8 czyli totalnego oszczędzania energii - trzeba było tylko zrobić restart kompa, tam jest funkcja "Restore all P-states" i zakładam że to to.

 

A teraz co? karta na pulpicie bierze tylko 15W, pod obciążeniem, jak odpalam Furmarka i na zegarze 320W :peace: a potem wraca na 15W zbijając taktowanie do 139 dla Core i 405 dla Memek i cały komp ciągnie już "tylko" 117W :D na pustym pulpicie.

 

Windows już trochę ma, nie ukrywam że czasami robiło się eksperymenty z różnym softem - jest szansa że któryś coś popierniczył.

 

Napisałem to bo sam nigdy, gdybym nie zaczął grzebać od du*y strony (cebula janusz będzie prąd oszczędzał) nigdy w życiu nie rozwiązałbym tego problemu, ba dalej bym to traktował jako coś normalnego...

Temat na forum napisałem, bo jak ktoś będzie szukał w googlach pomocy na ten temat - znajdzie tu może rozwiązanie, może boty google dodadzą kiedyś ten wątek do szukajki :D

 

Edytowane przez wid3l3c
  • Haha 1
  • Dzięki 4
Link to post
Share on other sites
  • wid3l3c zmienił tytuł na Karta graficzna nie przechodzi w P8 state (idle) = wysokie zużycie energii. (na przykładzie Asus ROG Strix 1080 Ti Gaming OC)

Mega dobre info! Zakładam, że W10 skoro 4790k? U mnie W10 + 12600k trzymał w OS na przeglądarce Boost na P-cores, co podbijało zużycie o kilkadziesiąt watów. W11 i przy takim samym scenariuszu musi Chrome dostawać przydział na eCores, bo zegary na dużych rdzeniach raptem odrobinę spadły, a pobór Cpu o dobre 40W... Zrównoważonego planu używam jskby co.

 

Różnica 100W może nie wydawać się jakaś ogromna, ale z perspektywy roku czasu i przy obecnych, polskich cenach za kWh tj konkretny pieniądz. 

 

Chciałbym móc to sprawdzić u siebie, ale czas nie pozwala :/ a mam od @wid3l3cjeszcze jeden temat do sprawdzenia, zaległy :(

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind do tego (użycia procesora) będę chciał nawiązać w poście w dziale z procesorami, mam byle jaki ten miernik w gniazdko - myślę że dobrze pokazuje pobór mocy w watach, bo np  urządzenia AGD czyli mikrofala, odkurzacz, toster - pokazywało tak jak na tabliczce znamionowej +/- dość precyzyjnie  <5% błędu pomiarowego no to chyba na tyle że do diagnozy jest OK zwłaszcza że nawet 5% tolerancji przy wartościach rzędu 100-500W to powiedzmy szczegół bo mi chodzi głównie o samą o problematykę.

 

A będę miał prośbę o ocenę zużycia energi per fps per zysk z oc vcore itd - łatwiej będzie mi ostatecznie podjąć decyzję o przesiadce, chociaż jak zobaczyłem skok cenowy 12400F czerwiec - wrzesień o 200 zł to mi trochę rura mięknie mimo wszystko.... ale PIS coś kombinuje ze stawkami za energię przy zużyciu do 2k kw per rok na gosp. domowe...

 

Też "już" używam tryby zrównoważonego - rozstrzał procesora od 5% do 100% - i to jakoś tam działa.

Niestety wciąż trzymanie CPU na poziomie 4899 zamiast balansowanie 0.8-4.9 w pewnych warunkach daje przewagę tej drugiej opcji - chociaż miałem wrażenie że na stanie 100%-100% uspokoił mi się shutter w grach - tak jakby nawet w trakcie grania w CSGO spadało taktowanie, stąd leciałem na 100%.
Będę to oczywiście dokładniej sprawdzał ;)

 

Wiesz, tutaj nie trzeba wiele, wystarczy w przeglądarce scrolla używać i już potrafią dziać się dziwne rzeczy :D tak jakby "komp" od razu stawał do gotowości na pełną wydajność niestety niekiedy imo na wyrost.

 

4790K a 12400F w zarządzaniu energią to może być zupełnie inna bajka, wiadomo, więc moje dociekanie i testy mogą się nie pokryć - tak samo jak z GPU, widocznie coś spierdzielone u mnie, ale też głosy w necie że "ktoś też tak ma" skłoniło mnie do tej przydługiej refleksji.

 

Inspektor pozwala na zupełne, manualne odcięcie karty graficznej od P0 state czyli trybu "no limit" - odpaliłem csa i miałem 135 FPS :D zamiast kilkuset w benchmarku FPS.

Gdzieś też czytałem, można też niektórym aplikacjom dać "pół gwizdka" i pozwolić na stan pośredni, ale czasu zabrakło.

 

Dla mnie ta apka to odkrycie, mimo że data jej wydania to 2014... ale niestety nie miałem okazji trafić na nią wcześniej.

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

I tak szacun za wytrwałość i chęci podzielenia się spostrzeżeniami!!! A powiedz mi, reflektowałbyś używki Aldera z zagranicy, ale po bardzo atrakcyjnych cenach? Nie mówię o swoich, bo sam chce dokupić drugiego i5/i7 zablokowanego - ale regularnie skanuje rynek wtórny u siebie. 

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, wid3l3c napisał:

Siemanko.

 

Piszę w sprawie która dla wielu może nie być w ogóle istotna, bo ich to nie dotyczy, a inni mogą nie wiedzieć że ich komp ciągnie astronomicznie dużo W (w skali roku) chociaż w ogóle nie powinien.

 

Będzie długi tekst... kto chce krótko, niech przejdzie od razu do zdjęć trochę niżej.

 

Dlaczego postanowiłem o tym napisać? Bo skoro gdzieś jest błąd... i ten błąd kosztuje nas np. 50W za godzinę włączonego kompa... to nie można być obojętnym.

W necie spotkałem się z tym zagadnieniem, ale nie znalazłem zadowalającego mnie rozwiązania, zacząłem więc grzebać sam...

Skoro problem jest opisany przez więcej osób, myślę że warto na to zwrócić uwagę i może ktoś z tego skorzysta.

 

Wziąłem się za analizę poboru prądu mojego setupu - bo myślę o zmianie podstawki i między innymi próbuję rozważyć kwestie ekonomiczne + trochę własnej ciekawości - o tym może napiszę w dziale o procesorach na przykładzie CSGO :D i będę Was prosił o konsultację, ew będę miał też małą prośbę, ale jako że w trakcie testów wyszedł problem z k.graficzną... będę musiał część powtórzyć i już późno.

 

Obecnie: 4790k na custom LC + Asus Maximus VI Extreme ze zmodowanym biosem do obsługi NVME przez PCI-E i Asus ROG STRIX 1080 Ti Gaming OC.

2 dyski HDD 8 wentylatorów (2 sterowane z mobo + 6 z palca przez moduł w obudowie) - to wszystko plus pompka od wody pobiera 35W.

 

Procesor jest podkręcony do 4.9GHz bez zbijania taktowania, ramy do 2.0 GHz więc myślałem - musi żreć, bo stara generacja, bo litografia, bo więcej vcore i więcej mhz względem podstawy, 8 wentylatorów, pompa WC, 2 dyski hdd itd itp.

W idle na pulpicie 200W... a i na wcześniejszej grafie od nVidia było to samo, na wcześniejszym złomie z Q6600@3.6 było podobnie - to o co mi chodzi... tak widać musi być.
Po prostu nie zawracałem sobie tym głowy.

 

A tu :cenzura: prawda.

 

Zacząłem patrzeć na nowe 12400F, i patrzę że cały komp w idle pobiera tylko ~50W w zależności od strony jaka robiła test +-5W. CAŁY KOMP? WTF.

 

I teraz, w moim przypadku zużycie prądu przez kartę graficzną na pulpicie to było ~68W.
Bardzo ładnie pokazuje to np. MSI Afterburner czy GPU-Z czy HWmonitor czy HWinfo czy cokolwiek sobie tam wybierzemy.

obraz.png.040754d8088f1f3dcb64263f2fd20d38.png

 

Zacząłem grzebać, szukać wiedzy w internecie i okazało się że karta nie przechodzi w P8 state czyli kompletne idle, cały czas była w stanie P0.

A bo niektórzy pisali że ich 1080 ti w spoczynku pobiera 15W, to dlaczego moja, i innych (także 1070 czy 980) pobierały więcej?

 

Na ratunek przychodzi aplikacja NVIDIA Inspector:

 

obraz.png.7eea9bc2961c997a606a75c8a46de7f9.png

 

P-state = 0, do tego nie zbijała w ogóle taktowania.

 

Aplikacja pozwala na wymuszenie stałego P8 state, i przełączanie na P0 w momencie włączenia dodanej do listy aplikacji - pod funkcją "Multi Display Power Saver"

Nie będę się nad tym rozwlekał, nie ma po co :D kto chce ten może sobie to ogarnąć - można dzięki temu w ogóle zablokować podnoszenie wydajności GPU bez odpalonej wybranej gierki, można dodać uruchomioną grę, dzięki czemu nie trzeba szukać konkretnych .exeków.

 

 

 

 

Witam. Poruszyłeś ciekawy temat na tyle, że sam się zainteresowałem .Jednak mam problem. Gdybyś mógł napisać gdzie szukać tej funkcji   "Multi Display Power Saver" w Nvidia Inspector żeby wymusić P8 bo za chiny nie mogę znaleźć. Również  w idle mam P0 i karta bierze 47W ale cały komputer chyba mało bo tylko 85W.Pozdrawiam.

Edit.

Ta funkcja powinna być w zakładce w lewym górnym rogu tak jak u Ciebie,ale ja tej zakładki w programie nie mam.Jest tylko "SENSOR MONITORING" i "  UPLOADS A SCREENSHOT".Wersja programu ta sama co u Ciebie.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

@login1969 Super że napisałeś, widzę że nie jestem odosobniony i to jednak nie były urojenia :D

 

1 godzinę temu, login1969 napisał:

Gdybyś mógł napisać gdzie szukać tej funkcji   "Multi Display Power Saver"

 

 

Czyli jednak dodam to do głównego postu, bo też szukałem i faktycznie nie jest to takie oczywiste...

Klikasz prawym na dole w opcję "show overclocking" i w tej opcji "show overclocking" akceptujesz ryzyko i masz dostęp do edycji stanów P.

 

obraz.png.cde56266efec510f7ec3c810103b59d4.png

 

 

Klikamy prawym na "Show Overclocking" i mamy menu rozwijane - oczywiście aktywujemy też zakładkę OC przez akceptację ryzyka i mamy dostęp do stanów P. I ponownie na prawo na dole "Apply Clocks & Voltage" klikamy też prawym przyciskiem i mamy funkcję "Restore all P-states"

 

Jak aktywujesz GPU tam w zakładce, pojawi się dopiero ikona.

 

obraz.thumb.png.1a8f463fa65eb1ca792b89020e35207c.png

 

Ja powiem szczerze że klikałem tu wszystko, zbijałem na P8 tatkowanie jeszcze niżej niż 608 i 405, robiłem Relock Min by zejść poniżej dostępnej opcji - ale to w ogóle się nie zatwierdzało.

 

Jednakże jak napisałem - teraz Core - 139 MHz, Memory 405 Mhz i komp bierze 120W (z oszczędzaniem energii CPU czyli ten cały Intel SpeedStep technology i w zakładce opcje zasilania "minimalny stan procesora")

 

 

 

@Rebelmindaktualnie tylko pacze - bo średnio uśmiecha mi się iść w B/H... a Z to kosmos... no i do tego 12600k - bo ja po prostu głupi jestem, tak po prawdzie to średnio potrzebne i mam wewn opory haha... No i jak wspominałem, ja mam to wkalkulowane w budżet w postaci miniratki 0% :rotfl:

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Siemanko :)

 

Muszę wrócić do tematu.

 

Jestem świeżo po reinstalacji systemu, prawie wszystko ustawione, prawie wszystko ogarnięte - karta znowu wisi na p0 i w idlu, na pulpicie pobiera ~68W zamiast ~17W.

 

Jakiekolwiek tańce szamana, klikanie w różne funkcje nic nie dały, dopiero scrashowanie karty jednym z suwaków od "automatyzacji" i reset kompa spowodowało, że karta się "ocknęła" i zaczęła wachlować stanami "P".

(prawym na Hide Overclocking i dalej "Multi Display Power Saver" - jakby kto nie doczytał wyżej)

 

Jak ktoś nie wierzy - nie robię sobie żartów, nie mam powodu, sterownik był też wrzucony najświeższy.

Aktywacja Target GPUs powodowało zbicie zegarów na 608/405 i P-State = P8, a odznaczenie tej opcji - momentalne ponowne wejście na P0~68W i tak już zostawało.

Teraz, włączę jutuba za chwilę wskoczy na P0, by po chwili przez P2,P5 przejść do P8. Włączam furmark - P0, wyłączam, po krótkiej chwili znowu P8.

 

I nawet miernik na 230V pod zasilaniem zanotował spadek poboru prądu - 116W vs ~170W

Czyli jednak coś tu zbugowane jest...

 

PS.

to był jednorazowy zabieg i już jest git.

 

obraz.thumb.png.5c13b0bb0c5adb4020e22fbabc4709cb.png

Edytowane przez wid3l3c
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...