Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

4 godziny temu, grzech1991 napisał:

Nie ma takiego przeskoku jak z natywnej rasteryzacji.

Któryś z nas musi się chyba wybrać do okulisty bo mam przeciwne odczucia. Psycho RT przy Overdrive wygląda IMO jak niedorobiona proteza.

35 minut temu, Adames napisał:

Na PC sama gierka w dniu premiery była grywalna i całkiem przyjemna. Dalej jest to nawet niezła gra, ma swoje dolegliwości ale daleko mi od nazwania jej padaką.

 

23 minuty temu, r1023 napisał:

Jestem daleki od nazywania tej gry padaką, ograna na premierę bez najmniejszego problemu, o wiele lepiej się bawiłem niż przy wieśku trzecim.

+1. Choć czy jest lepsza od W3 to ciężkie pytanie i raczej kwestia gustu.

36 minut temu, Adames napisał:

Zieloni to już inna para kaloszy, tutaj po prostu robi się wszystko, by jak najbardziej przekonać szerszą publikę do grania w chmurze

No ba, nawet dzisiaj przy okazji reklamowali GFN, RTX 4080 pod każdą strzechą za jedyne 99zł miesięcznie ;)

13 minut temu, Rebelmind napisał:

Na 3080 Vision siedziałem prawie 11 m-cy, sprzedałem ze stratą ~500 PLN (praktycznie cena bloku, bo sprowadzałem z Germanii). 

Przypomnij kiedy to było, okres od-do? Bo większe obniżki cen przyszły dopiero całkiem niedawno.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

Nie no, jak? Przecież Gosu non stop swoje selekty selektów sprzedaje praktycznie bez strat a nawet z zyskiem :o

 

Na 3080 Vision siedziałem prawie 11 m-cy, sprzedałem ze stratą ~500 PLN (praktycznie cena bloku, bo sprowadzałem z Germanii). 

 

3080 jest jeszcze hmm... dość tani, kup 4080 za 7k i spróbuj to pchąć po premierze 5080 ze stratą 500 zl, tyle to sklepy tracą już teraz sprzedając karty po zwrocie 15 dniowym z pełną gwarą i w sumie nie używane. Będzie coraz mniej chętnych na drogie używane karty im droższa karta tym większa strata, jeżeli skoki wydajności się utrzymają będą to całkowicie nie opłacalne kawałki złomu, taki dość mało elegancki przycisk do papieru ;). Chociaż z drugiej strony 5080 może być już w cenie samochodu albo jako karta usługa, wtedy sprzedaż może się udać ;). W sumie ciekawe co zrobi NV w next gen, przy 20xx też trochę przegięli to przy 3080 zrobili korektę, przy 4080 przegięli mocno ciekawe czy 5080 skoryguje ceny ( tak wiem nierealne ale pogdybać można )

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, r1023 napisał:

Problem jest taki ze łatwiej sprzedać tanią kartę, jest więcej chętnych, jak kogos stać na kartę za 4-5k to weźmie coś z nowego gen, kasa wsadzona w karty pokroju 4080 i 4090 to już kasa nie do odzyskania i trzeba się z tym liczyć.

clapping-leonardo-dicaprio.gif

38 minut temu, Adames napisał:

Mimo pewnych spekulacji, ludzie nie "wypsztykali" się z 3090 i ich cena nie wzrosła.

To były duby smalone, o czym w minionych miesiącach pisałem %-) Twarde liczby nie kłamią - nic nie wskazywało, że przyrost ofert [używanych kart] się jakkolwiek zatrzyma. 

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, r1023 napisał:

Jestem daleki od nazywania tej gry padaką, ograna na premierę bez najmniejszego problemu,

Chodzi mi o silnik na jakim powstawał Cyberpunk przez chyba 7 lat jak się nie mylę, w bólach, graficzny średniak, non stop pudrowany nowy ficzerami po premierze a nie o wrażenia z samej z gry.., choć cyberpunkowy świat mogli zrobić bardziej ponury, w przyszłości będzie panować przeludnienie

na ziemi tym bardziej w takich metropoliach jak z gry, gdzie te latające samochody i metro? (z modów społeczności) mogli iść w unreal engine 4 z przesiadką na 5 a tak każdy nowy deweloper zatrudniony do prac nad cyberpunkiem musiał się od zera uczyć tego silnika red engine - tak to wygląda, sama gra nawet jest fajna ale liczyłem na więcej coś ala blade runner :P

Edytowane przez RysiekTyDraniu
Link to post
Share on other sites

mieli swój silnik, w momencie kiedy zaczynali robić CP UE wcale jakos nie brylował do tego tantiemy od zysku by musieli płacić, boom ma od czasu jak zarobili hajs na fortnite i wpakowali w rozwój górę pieniędzy. O wizji na temat samej gry i tego jak ona mogłaby wyglądać to pewnie ile ludzi tyle opinii. Co do metra i latających aut często w trakcie produkcji gry podejmuje się decyzje ze względu na przeróżne aspekty, między innymi czas i ilość kasy jaką taki bajer będzie kosztował, ograniczenia.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Adames napisał:

Wszystkie znaki na ziemi i niebie na to wskazują, nowe ficzery tylko dla nowych kart, potężne wzrosty wydajności z generację na generację, co z jednej strony cieszy, a z drugiej sprawia, że sprzęt szybciej staje się przestarzały i bezwartościowy. 4090 w dniu premiery 5090 zapewne będzie wart tyle co 3090 teraz -.-".   

Tu się zgadzam, w przyszłym roku pojawi się seria rtx 5000 i już wiadomo że hasłem napędowym by się dobrze sprzedawała będzie path tracing ;) 

oraz kolejna wersja dlss 4.0 :D - taki rtx 5700-5800 zje mojego rtx 4090 na śniadanie a Ja durny polecę do sklepu by go nabyć :hahaha:

 

-pan kurteczka stał się biznesmenem, gdzieś jakiś czas temu czytałem że planuje być prezesem nvidii jeszcze przez kilka dekad, mówi że technologia, pomoże mu się zmienić w robota - pewnie terminatora - stąd takie drogie ceny kart zielonych :roll:

11 minut temu, r1023 napisał:

mieli swój silnik, w momencie kiedy zaczynali robić CP UE wcale jakos nie brylował do tego tantiemy od zysku by musieli płacić, boom ma od czasu jak zarobili hajs na fortnite i wpakowali w rozwój górę pieniędzy. O wizji na temat samej gry i tego jak ona mogłaby wyglądać to pewnie ile ludzi tyle opinii. Co do metra i latających aut często w trakcie produkcji gry podejmuje się decyzje ze względu na przeróżne aspekty, między innymi czas i ilość kasy jaką taki bajer będzie kosztował, ograniczenia.

tak mieli swój silnik i zaczęli go modyfikować - unreal 4 skrócił by czas produkcji tej gry o kilka lat ale to są ich decyzje - cieszy to że nabyli prawa do unreal 5 co pozytywnie wpłynie na czas produkcji i jakość przyszłych gier z serii wiedzmin oraz cyberpunk :)

Edytowane przez RysiekTyDraniu
Link to post
Share on other sites

Ładny ten CP2077 na ustawieniach Overdrive, czekam na przyszłoroczny tryb SuperDuperPsychoOverRT :)

Myślę, że Nvidia powinna nawiązać współpracę z twórcami Morels: The Hunt, gra o grzybobraniu ma duży potencjał do RT i oglądania widoczków ;)

 

Fajnie, że rozwijają jakieś nowe technologie w grach, ale ja już chyba dawno przestałem grać w "grafikę". Osobiście uważam że po tych parunastu patchach Cyberpunk to dobra gra, ale w tej grze nadal wiele elementów leży i kwiczy, przez co wprowadzanie coraz to nowszych trybów RT nie robi na mnie wrażenia, bo po prostu inne niedoróbki psują ogólny odbiór gry. Doskonale rozumiem, że to Nvidia sponsoruje te zmiany, bo zrobiła sobie z CP flagowy produkt do prezentacji technologii RT, co jest zrozumiałe ze względu na budowę gry, wiadomo dużo świateł itp. itd. ale oświetlenie w grach to nie wszystko. Ktoś pamięta w ogóle jeszcze PhysX? Jakieś tam aktualizacje wychodzą, ale chyba żaden z większych silników gier już z tego nie korzysta. Może się mylę i ktoś mnie oświeci albo za kilka lat wróci pod inną nazwą :)

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, cap.ob napisał:

Ktoś pamięta w ogóle jeszcze PhysX? Jakieś tam aktualizacje wychodzą, ale chyba żaden z większych silników gier już z tego nie korzysta. Może się mylę i ktoś mnie oświeci albo za kilka lat wróci pod inną nazwą :)

Najnowsze wersje PhysX v3.4.0.0 oraz APEX v1.4.0.0 znajdziesz w Atomic Heart - dobrze się w to gra taki miks bioshocka  z half-lifem.

To prawda że brakuję nam gier z dobrą realną fizyką w grach, razem z 2 moimi ziomkami przenosimy na unreal 5  - pierwsze misje z gry Half-Life 2 a kiedyś też ravenholm - obecnie pizgam w Alyx z modem NoVR.

Edytowane przez RysiekTyDraniu
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nie no, jak? Przecież Gosu non stop swoje selekty selektów sprzedaje praktycznie bez strat a nawet z zyskiem :o

 

Na 3080 Vision siedziałem prawie 11 m-cy, sprzedałem ze stratą ~500 PLN (praktycznie cena bloku, bo sprowadzałem z Germanii). 

Żeby tak robić trzeba mieć właśnie selekty, a po za tym wychodzić po za rynek PL, a przynajmniej po za Allegro, OLX itd. Po za tym nie non stop. Odpowiednie wyczucie czasu, odpowiedni klient etc. Sprzętu nie powinno się sprzedawać nigdy wtedy kiedy danych modeli jest najwięcej dostępnych, czyli wtedy kiedy robią tak wszyscy to jak z inwestowaniem.

I również złota zasada jest taka jak przy inwestycjach, inwestuj tylko tyle ile jesteś w stanie bez bólu stracić. Czyli w elektronikę inwestuj tyle ile nie jest dla Ciebie problemem przysłowiowo umoczyć za sprawą tego jak cena sprzętu się zmienia z biegiem czasu.O ile się w ten sposób na to patrzy. Według mnie sprzęt ma cieszyć i służyć długo. Dlatego też topy zawsze starczają na dłużej :) Na luzie można wymieniać co 2 geny, chociaż zazwyczaj preferuje wymianę co gen, chociaż to jest ściśle powiązane z czynnikami takimi jak czas na granie, dane tytuły w kręgu zainteresowania oraz to ile w danym czasie dane GPU nadal oferuje mocy obliczeniowej. AI mocno przedłuża życie topek NV.

 

Z moich  RTX 3090 została mi już tylko moja prywatna karta, której nie planuje sprzedawać. Pójdzie do kompa żony albo do kolekcji przy przesiadce na RTX 5090.

Chyba, że braki elektroniki dadzą się we znaki (co jest możliwe) to i cenowo może się ładnie zwrócić. Będzie jak będzie, trzeba na luzie do tego podchodzić :)

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, RysiekTyDraniu napisał:

info ze str corsair:   Których zasilaczy dotyczy problem i jak to sprawdzić? Ten problem dotyczy tylko wybranych modeli HX1200 i HX1200i. Wszystkie te jednostki zostały sprzedane po 20 lipca 2020 r. Możesz sprawdzić, czy Twój zasilacz mieści się w przedziale czasowym, którego dotyczy problem, patrząc na kod partii. Dotknięte jednostki są objęte kodami partii 2030XXXX i 2041XXXX.

W dniu 11.04.2023 o 17:24, grzech1991 napisał:

Nie zgodzę się z Tobą, złącza są te same co w RM - te same plastiki, ta sama konstrukcja. Elektryka w środku może była wadliwa, ale reszta wynika ze złącza, a to jest takie samo w każdym corsair.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Nie no, jak? Przecież Gosu non stop swoje selekty selektów sprzedaje praktycznie bez strat a nawet z zyskiem

 

Sprzedanie komuś karty za (prawie) pełną cenę po np. roku używania, tuż przed premierą następnej to taki sam proceder jak sprzedaż komputerów GAMINGOWYCH z allegro z procesorem i7 2600.  Przypudruje się, że to okazja, bo to K!NGP!N, super mega, selekt selektów, którego za miesiąc nikt kijem nie tknie, bo dowolny paździerz z nowej generacji to zje na śniadanie i będzie w dodatku kilkadziesiąt procent tańszy.  A robi się tak, bo fajnie jest odzyskać wydany budżet wpychając komuś innemu gorącego kartofla. 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Adames napisał:

Sprzedanie komuś karty za (prawie) pełną cenę po np. roku używania, tuż przed premierą następnej to taki sam proceder jak sprzedaż komputerów GAMINGOWYCH z allegro z procesorem i7 2600

Ludzie to debile, jeśli jeleń się trafi to czemu nie skorzystać?

1 godzinę temu, grzech1991 napisał:

To jest poprawione oświetlenie, szału nie robi.

Tak jakby na tym całe RT się opiera, więc uważasz że nie ma sensu?

Link to post
Share on other sites

oferuje więcej niż 3090 za 6500 ;) . A serio to fakt do 4k tylko 4090, 4080 to jest średniak do 2k i pewnie spokojnie na ten gen wystarczy. Juz są plotki o 50xx i 2x większej wydajnosci od 4090.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

Nie zgodzę się z Tobą, złącza są te same co w RM - te same plastiki, ta sama konstrukcja. Elektryka w środku może była wadliwa, ale reszta wynika ze złącza, a to jest takie samo w każdym corsair.

Możesz się nie zgadzać, miały fabryczna wadę i tyle w temacie, tu na forum nie jeden fan pecetów ma psu od corsair

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, RysiekTyDraniu napisał:

Możesz się nie zgadzać, miały fabryczna wadę i tyle w temacie, tu na forum nie jeden fan pecetów ma psu od corsair

Ale tu nie ma ani słowa o błędnej konstrukcji wtyczek, która jest taka sama w innych zasilaczach i która jest nadal taka sama w nowych. Mogą tu mieć, pytanie brzmi dlaczego BQ dla 300W ma 12 pin na osobnych przewodach, a corsair 8 pin na jednych? Czy to zostało zmienione w nowej partii?

Na forum mogą mieć, to jest stara konstrukcja i do tego słaba. BQ to zjada pod każdym względem, nawet serwisu. Wycofanie partii, tłumaczy tylko ew. brak napięć 3V i 5V, które miało miejsce w trzech sztukach moich kolegów, u mnie tego problemu nie było.

12 godzin temu, zbiku90 napisał:

Tak jakby na tym całe RT się opiera, więc uważasz że nie ma sensu?

+10% lepiej, za -80% wydajności.

W niektórych scenach + 50% lepiej, w niektórych w ogóle...

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, r1023 napisał:

A serio to fakt do 4k tylko 4090, 4080 to jest średniak do 2k i pewnie spokojnie na ten gen wystarczy. Juz są plotki o 50xx i 2x większej wydajnosci od 4090.

4080 imho nie jest średniakiem do 2K - bardziej bym napisał, że jest to model do maksowania 2K lub komfortowego grania 60Hz 3440x1440. 

 

W teście 4070 Sebastiana na PurePC jest błąd, bo napisał on że tj wydajność 3080 w cenie 3080 - tyle że zakladajac faktyczne MSRP 3200 PLN (kilka sklepów w Se ma już placeholder w takiej cenie oraz zapowiadają dobra dostępność o 15:00) to jest to jednak karta wyraźnie tańsza od 3080. Przy dużej dostępności ceny mogą w nieodległej przyszłości spaść w okolice 3000 i wtedy będzie to bardzo smakowity kąsek dla każdego kto siedzi na Turingu lub starszej. 

 

@RysiekTyDraniu

@grzech1991

Tj temat o GPU, konkretnej rodzinie uściślając, i jeśli chcecie ciągnąć offtop o PSU to zapraszam do stosownego działu.

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Rebelmind napisał:

4080 imho nie jest średniakiem do 2K - bardziej bym napisał, że jest to model do maksowania 2K lub komfortowego grania 60Hz 3440x1440. 

 

Tak dokładnie mi o to chodziło :D pewnie nie jasno się wyraziłem. Jedno jest pewne do 4k bym tego nie kupił ale do 2k jest bajka ( ciekawe na jak długo ).

4 minuty temu, cap.ob napisał:

Czekam na ceny 4070. Jeśli najtańsze, z dwoma wentylatorami będą za 3200, to nie wiem czy to opłacalna opcja, zwłaszcza że Ti nie raz były w okolicach 4000.

 

zależy do jakiej rozdzielczości, generalnie jak masz np 3080 to kompletnie nie warto zmieniać.

Link to post
Share on other sites

4070 jest jedwabiście ciekawą kartą dla ludzi budujących mini_pc. Pobór na poziomie lekko ponad 3060 oznacza, że na pierdziawce 2-went to będzie żyło (a jak się zrobi z głową UV to spokojnie zejdziemy o kolejne 40-50W więc w ogóle będzie bajka). 

 

Pod tym względem Nv kompletnie jak na razie rozjechała AMD, bo wątpię żeby 7800 XT miał niższy pobór i tak samo dobrze skalował się w dół z UV. 

 

Normalnie jakby Jensen konkretnie czytał moje marudzenie o poborze :o

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...