Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

Godzinę temu, Player120 napisał:

 wielu posiada bardzo drogie karty, wypasione zestawy a jednak mało tak naprawdę gra...


Kupiona karta, kupiony procek. A odpalony tylko Deus Ex: HR karta śpi 32W
Oczywiście granie w starocie w trybie pasywnym(bo chyba nawet śmigła nie ruszyły) to plus.

Aczkolwiek jakoś już teraz na "starość" to bardziej kręci kupić pobawić się w BIOS wbić parę punktów w 3D Marku i tak oto mamy 2 tryby. Jeden do grania, gdy wyjdzie SW Jedi: Surviror albo Horizona nowego na PC puszczą. A tak to tryb "warzywo" wentylatory skręcone, UV. I styka.

Link to post
Share on other sites

Ten sam typ z Chin, który poprzednio miał jako pierwszy dostęp do 3070 Ti i 3080 Ti oraz zrobił im pierwsze pseudo-review teraz wypuszcza test 4080:

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4080-is-19-faster-than-rtx-3090-ti-in-the-first-gaming-review

 

Testowane z 13900k, w 4K. W Cyberpunku podaje 76 fps średnio dla mniejszego Lovalesa, podczas gdy jego 4090 wykręcał w tym samym miejscu testowym 98 fps. 

 

Jako, że także i AMD rzuciło dzisiaj nowe slajdy z info nt wydajności 7900 XTX oraz XTX (i odniosło się w nich do wyniku 6950 XT, który był zbieżny z wynikami z PurePC dla tej samej rozdzielczości) to dla Cyberpunk @4K sytuacja wygląda tak:

 

4090: 78 fps avg (z testu PurePC) 

7900 XTX: 72 fps avg (*) 

7900 XT: 60 fps (*) 

4080: 59 fps avg (**) 

6950 XT: 40 fps (z testu PurePC) 

3080 10GB: 40 fps (z testu PurePC) 

 

* wynik ze slajdu AMD 

** przeskalowany wynik z testu z Chin

 

Jako że o 15:00 schodzi NDA na recenzje 4080 to część rzeczy się zweryfikuje, bo recenzja na PurePC gotowa. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

Ten sam typ z Chin, który poprzednio miał jako pierwszy dostęp do 3070 Ti i 3080 Ti oraz zrobił im pierwsze pseudo-review teraz wypuszcza test 4080:

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4080-is-19-faster-than-rtx-3090-ti-in-the-first-gaming-review

 

Testowane z 13900k, w 4K. W Cyberpunku podaje 76 fps średnio dla mniejszego Lovalesa, podczas gdy jego 4090 wykręcał w tym samym miejscu testowym 98 fps. 

 

Jako, że także i AMD rzuciło dzisiaj nowe slajdy z info nt wydajności 7900 XTX oraz XTX (i odniosło się w nich do wyniku 6950 XT, który był zbieżny z wynikami z PurePC dla tej samej rozdzielczości) to dla Cyberpunk @4K sytuacja wygląda tak:

 

4090: 78 fps avg (z testu PurePC) 

7900 XTX: 72 fps avg (*) 

7900 XT: 60 fps (*) 

4080: 59 fps avg (**) 

6950 XT: 40 fps (z testu PurePC) 

3080 10GB: 40 fps (z testu PurePC) 

 

* wynik ze slajdu AMD 

** przeskalowany wynik z testu z Chin

 

Jako że o 15:00 schodzi NDA na recenzje 4080 to część rzeczy się zweryfikuje, bo recenzja na PurePC gotowa. 

 

przy 220W robi lepszy wynik niż 3090ti, może być fajna karta do ITX-a

Link to post
Share on other sites

Z CP 2077 jest nie lada problem gdyż cholerstwo nieefektywnie wykorzystuje potencjał KAŻDEGO GPU, dopiero włączenie RT daje skalowania należyte.

 

Dla przykładu z moich testów RTX 3090 vs RTX 3090 Ti vs RTX 4090

 

4K max (czyli ponad ultra) RT OFF / DLSS OFF

 

RTX 3090 STRIX :

 

MIN 24

AVG 31

MAX 43

1% Low 24

 

RTX 3090 Ti FTW3 :

 

MIN 26

AVG 33

MAX 46

1% Low 26

 

RTX 4090 STRIX :

 

MIN 33

AVG 44

MAX 66

1% Low 32

 

Różnice pomiędzy RTX 4090 względem 3090 Ti i 3090 są w tej grze absolutnie najmniejsze, testy powtarzane na każdej karcie wielokrotnie.

 

Z kolei włączenie RT na max, nadal bez DLSS i wygląda różnica tak :

 

RTX 3090 :

 

MIN 15

AVG 21

MAX 29

1% Low 16

 

RTX 3090 Ti :

 

MIN 16

AVG 22

MAX 31

1% Low 16

 

RTX 4090 :

 

MIN 32

AVG 40

MAX 51

1% Low 32

 

Jeszcze również 4K maksowane z RT max + DLSS Quality

 

RTX 3090

 

MIN 32

AVG 38

MAX 50

1% Low 32

 

RTX 3090 Ti

 

MIN 34

AVG 41

MAX 53

1% Low 33

 

RTX 4090

 

MIN 59

AVG 69

MAX 86

1% Low 58

 

CP 2077 to jedyna gra w której do zabawy w 4K maksowanego z RTX 4090 trzeba włączać DLSS Quality żeby cisnąc powyżej 60 fps. W każdej innej grze w której testowałem ta karta zapewnia średnio 80 (czasem i ponad 100) FPS w 4K z RT bez DLSS

 

Gry w których testowałem zarówno 1440p jak i 4K

 

- AC Valhalla 

- Guardians of the Galaxy

- Control

- Cyberpunk 2077

- Shadow of the Tomb Raider

- Metro Exodus EE

- Watch Dogs Legion

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
35 minut temu, EH_Gosu napisał:

RTX 4090 :

 

MIN 33

AVG 44

MAX 66

1% Low 32

35 minut temu, EH_Gosu napisał:

RTX 4090

 

MIN 59

AVG 69

MAX 86

1% Low 58

 

35 minut temu, EH_Gosu napisał:

RTX 4090 :

 

MIN 32

AVG 40

MAX 51

1% Low 32

Bez DLSS lecz z RT oraz bez DLSS i bez RT masz ten sam fps - proszę, skomentuj to. DLSS zaś dodaje Ci połowę klatek więcej, czyli zgodnie z oczekiwaniami. 

Chyba, że czeski błąd Ci się wkradł? 

Edytowane przez Rebelmind
Źle wkleiłem
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, joker5513 napisał:

Z ogólnej narracji ostatnich postów wyczuwam Konradzie że długo na swojej 3090 już nie wytrzymasz :) Co wlatuje Strix czy Suprim X 4090 ?? :);) 

 

RTX 4090 Ti :) O ile pojawi się do połowy 2023 roku jeśli nie, to wleci 4090 STRIX. Łatwo mi mówić bo sobie korzystać cały czas z 4090 mogę bo mam sporo konfigów na tych kartach do zrobienia i nowe dochodzą. Więc w ramach sprawdzania czy wszystko z daną sztuką jest ok, testowania na wodzie i tak dalej i tak dalej, siłą rzeczy zmuszony jestem do korzystania :D  Też sobie ogrywać w miarę możliwości czasowych mogę różne tytuły by wyłapać czy nic się nie dzieje z 12VHPWR itd. Generalnie łącze przyjemne z pożytecznym. 4090 pozamiatała podłogę 3090 Ti i 3090 ale też lubię do tych kart wracać bo mam nadal do nich szacun, co jak co mocarne są. Po prostu 4090 to inna liga, nowa liga totalnie.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

 

Bez DLSS lecz z RT oraz bez DLSS i bez RT masz ten sam fps - proszę, skomentuj to. DLSS zaś dodaje Ci połowę klatek więcej, czyli zgodnie z oczekiwaniami. 

Chyba, że czeski błąd Ci się wkradł? 

Nie no to nie jest ten sam fps, takie wyniki CP 2077 wypluwa, o tym pisałem właśnie. Anomalia, dziwactwa tej gry.

Link to post
Share on other sites

Czyli włączenie RT @4K daje spadek względem RT Off o 10%. Musiałby być gigantyczny skok w wydajności nowych rdzeni pod RT, bo ten sam zabieg dla 3090 Ti kończy się spadkiem wydajności o 1/3 :co:

 

Coś jest fishy, Konradzie... 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Rebelmind napisał:

Nowa liga to będzie 4090 Ti i obaj wiemy, że przy takich różnicach w specyfikacji względem 4090 ta karta na pewno u Ciebie zagości ;)

Otóż to, dlatego nie chcę w swoim konfigu 4090 bo jako pasjonat GPU nie lubię tak pociętych GPU, 3090 była marginalnie cięta i 3090 Ti niewiele wniosła. Z 4090 Ti będzie zupełnie inaczej.. Przy czym co jak co karta wymiata, mega przedsmak 4090 Ti :) I w 4090 Ti od początku celuje. Zmiana platformy z X299 Encore na Z790 Extreme oraz selekta 7980XE na selekta 13900KS (selekty też warto selekcjonować) i będzie zabawa, platforma znowu na kilka lat zagości. Zmiany platformy planuje w okresie Styczeń, Luty może Marzec czy Kwiecień nawet. Okres czekania na zmianę determinuje właśnie 4090 Ti, przy czym jeśli do max Marca się nie pojawi to po prostu zmienię platformę i kartę dorzucę później.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, EH_Gosu napisał:

selekty też warto selekcjonować

Się zastanawiam gdzie Ty to znajdujesz, a następnie gdzie znajdujesz na to czas ażeby jeszcze je samodzielnie porównać? Jedyne procki, jakie miałem takie same w liczbie większej niż 1szt to był R5 3600 (w tym samym czasie, bo miałem też drugiego 5900x ale to po czasie). W moim przypadku było to zatem selekcja z bardzo małej puli, a ty piszesz o selektach z selektów... 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

Czyli włączenie RT @4K daje spadek względem RT Off o 10%. Musiałby być gigantyczny skok w wydajności nowych rdzeni pod RT, bo ten sam zabieg dla 3090 Ti kończy się spadkiem wydajności o 1/3 :co:

 

Coś jest fishy, Konradzie... 

 

Nie no to jest anomalia by CP 2077 nic więcej. To nie ma przełożenia na realne różnice pomiędzy kartami. To jest po prostu przykład na to jak CP 2077 jest zwalony. W standardowej rasteryzacji nawet w 4K 4090 ledwo wyprzedza 3090 Ti i 3090. Taka anomalia ma miejsce TYLKO I WYŁĄCZNIE W Cyberbugu. Od tego zdania zacząłem posta :)

 

"Z CP 2077 jest nie lada problem gdyż cholerstwo nieefektywnie wykorzystuje potencjał KAŻDEGO GPU, dopiero włączenie RT daje skalowania należyte. "

 

Zaraz wrzucę porównanie przykładowo z "Control" bez RT i z RT

Edytowane przez EH_Gosu
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, EH_Gosu napisał:

To jest po prostu przykład na to jak CP 2077 jest zwalony

Nie wiedziałem, że Cyber wciąż pozostaje takim zabugowanym gniotem :/ I przyznam szczerze, że to mega wypacza obraz rzeczywistości i działa wręcz niczym planet killer dla mojej sympatii do Redów. A już szczególnie jest to dobijające, gdy każda praktycznie większa redakcja wrzuci swoje wyniki i ludzie będą próbowali w oparciu o to uskuteczniać dyskusje :/

Link to post
Share on other sites

Control 4K Max RT OFF / DLSS OFF

 

RTX 3090 :

 

MIN 63

AVG 66

MAX 69

1% Low 59

 

RTX 3090 Ti :

 

MIN 66

AVG 70

MAX 74

1% Low 61

 

RTX 4090 :

 

MIN 111

AVG 118

MAX 124

1% Low 97

 

Control 4K Max RT Max DLSS OFF

 

RTX 3090

 

MIN 38

AVG 41

MAX 44

1% Low 37

 

RTX 3090 Ti

 

MIN 40

AVG 43

MAX 47

1% Low 38

 

RTX 4090

 

MIN 67

AVG 71

MAX 78

1% Low 63

 

Zupełnie inna sytuacja niż w Cyberbugu i podobne proporcje są w innych tytułach, a nawet bywają jeszcze większe różnice na korzyść RTX 4090.  CP 2077 to nieporozumienie jeśli chodzi o optymalizację i wykorzystanie potencjału sprzętu.

 

6 minut temu, Rebelmind napisał:

Nie wiedziałem, że Cyber wciąż pozostaje takim zabugowanym gniotem :/ I przyznam szczerze, że to mega wypacza obraz rzeczywistości i działa wręcz niczym planet killer dla mojej sympatii do Redów. A już szczególnie jest to dobijające, gdy każda praktycznie większa redakcja wrzuci swoje wyniki i ludzie będą próbowali w oparciu o to uskuteczniać dyskusje :/

 

No niestety tak jest. Ta gra bardzo wypacza obraz rzeczywistości sprzętowych i jasno powinno być w każdym teście zaznaczane, że to bardacha w kontekście tego jak sprzęt na tym lata. Mnie to mocno zaszokowało bo po testach 3090 Ti oraz 3090 znowu wrzucałem 4090 i robiłem retesty, wszystko się zgadzało. Stery najnowsze, updaty najnowsze.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No to niestety jest kupa :/ Wracamy zatem do sytuacji jak dana karta sprawuje się w konkretnym, interesującym nas tytule, bo gdybyśmy się mieli odnieść np do średniej z testu 50 gier (HU takie coś robi po czasie) to częścią składową tej średniej będą właśnie takie wypaczające rzeczywistość gnioty :cenzura:

 

Dzięki Konrad za feedback, czekam cierpliwie aż złożysz materiał do końca. Pozdrawiam. 

3 minuty temu, r1023 napisał:

może jak dodadzą ten DLSS 3 to przy okazji to naprawią

Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że tak się NIE stanie. Bardziej upatrywałbym szans na powrót Wieśka Trzeciego do platform testowych po premierze patcha z RT (już za miesiąc!) 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

4090: 78 fps avg (z testu PurePC) 

7900 XTX: 72 fps avg (*) 

7900 XT: 60 fps (*) 

4080: 59 fps avg (**) 

6950 XT: 40 fps (z testu PurePC) 

3080 10GB: 40 fps (z testu PurePC) 

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-nvidia-geforce-rtx-4080-vs-geforce-rtx-3090-ti-bylaby-rewelacja-gdyby-nie-zaporowa-cena?page=0,6

 

W teście faktycznym wyszło 55 fps więc "przestrzeliłem" o fps czyli bagatela 7% :D

 

Nie ma uJa, żeby 4080 był wart 7000+ PLN, a już w szczególności z uwzględnieniem RT na tle 3090 Ti... :/

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Rebelmind napisał:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-nvidia-geforce-rtx-4080-vs-geforce-rtx-3090-ti-bylaby-rewelacja-gdyby-nie-zaporowa-cena?page=0,6

 

W teście faktycznym wyszło 55 fps więc "przestrzeliłem" o fps czyli bagatela 7% :D

 

Nie ma uJa, żeby 4080 był wart 7000+ PLN, a już w szczególności z uwzględnieniem RT na tle 3090 Ti... :/

A ppc dalej się rozdrabnia na testy w średnich ustawieniach (bez RT) i najwyższych (z RT)? Po co? 

Link to post
Share on other sites
Teraz, wojciech spychała napisał:

A ppc dalej się rozdrabnia na testy w średnich ustawieniach (bez RT) i najwyższych (z RT)? Po co? 

Stara gadka: "jednolita platforma testowa, spójność bazy wyników ze starymi kartami" itp, bla bla bla. 

 

Pierwszy raz od dawna na prawdę dobry test zrobiliście na bĘczmarku (czytam)! 

@wojciech spychała dobrze widzę, że nie testowałeś CyberBuga bez RT? Wyniki 4090 masz spójne z tym, co powyżej wkleił @EH_Gosu...

Nadal, niepomiernie mierzi mnie w wersji desktopowej brak podziału na podstrony z rozdziałami, ze spisem treści w formie "dropdown menu". Nie wiem, może ja jestem jakiś inny Boomer czy coś ale nie lubię skrolować pół godziny żeby dojść do interesujących mnie informacji.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

Pierwszy raz od dawna na prawdę dobry test zrobiliście na bĘczmarku (czytam)! 

Kilka poprzednich recenzji kart też tak wyglądało :) 

 

3 minuty temu, Rebelmind napisał:

dobrze widzę, że nie testowałeś CyberBuga bez RT?

Owszem, bez RT testuje tylko lowendowe karty (np. tu https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/test-tanich-kart-graficznych-2022.html)
 

4 minuty temu, Rebelmind napisał:

Nie wiem, może ja jestem jakiś inny Boomer czy coś ale nie lubię skrolować pół godziny żeby dojść do interesujących mnie informacji.

Łączę się w bólu - ale dyrektywa od dawana nakazuje robić "one page" - to się sprawdzało gdy testy były robione "po łepkach" ale teraz faktycznie jest to problematyczne - pracuję nad jakimś kompromisem - najbardziej marzy mi się menu rozdziałów kontekstowe wysuwane z boku ekranu które śledzi czytelnika cały czas (czyli w każdej chwili mamy do niego dostęp). Niestety podział na podstrony raczej nie wróci :(
 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wojciech spychała napisał:

Nie musicie już gdybać :) Zapraszam do recenzji modelu NVIDIA GeForce RTX 4080 Founders Edition:

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-geforce-rtx-4080-founders-edition-recenzja-test-opinia.html

Wiem, że znowu wyszedł moloch, ale polecam używać spisów treści :)

 

Spoko test , jakby tak wrócili na ziemie i zrobili 1000$ to by była fajna karta, tak to mieszane uczucia, a biorąc pod uwagę januszerkę w PL wlecą pewnie paździerzowe modele w cenie 4090FE.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...