Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

Już testowali i tak do 450w rosnie jako tako wydajność wyżej to już minimalnie:

 

http://jedi95.com/ss/99c0b3e0d46035ea.png

 

Więc bez sensu większe TDP niż 450w już zależy od wersji/chłodzenia/vrm czy ponad 450w coś osiągniesz. Jak masz jak gosu strixa na wodzie to 600w ma jeszcze sens a tak to kaszy robi i tak UV bo ma 5% mniej FPS i 300w poboru

 

Edytowane przez wrobel_krk
stróża -> strixa autokorekta dobija czasem
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Stróż na wodzie kaszę robi :D Wróbel dobrze gada, polać mu. Wydajność nigdy nie rośnie czy spada liniowo ze zmianą napięcia czy natężenia prądu. Złoty środek jest przeważnie gdzieś poniżej fabrycznych nastaw w obecnych sprzętach. Kręcenie do oporu ma sens tylko jeśli ktoś nie zwraca uwagi na pobór prądu czy temperaturę, ale jak widać na powyższym wykresie czasem to i tak nic nie da.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Żeby nie było że edytowanie biosu nic nie daje, power limity to nie wszystko. W MPT jest tyle częstotliwości i napięć do ustawienia na Radeonach że nie miałem nawet pojęcia jak skomplikowane są obecne GPU. Szkoda tylko że nikt nie wie za co dokładnie odpowiadają, albo to jakaś wiedza tajemna top overclockerów, bo szczegółowych poradników w sieci brak :(

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Stróż na wodzie kaszę robi :D Wróbel dobrze gada, polać mu. Wydajność nigdy nie rośnie czy spada liniowo ze zmianą napięcia czy natężenia prądu. Złoty środek jest przeważnie gdzieś poniżej fabrycznych nastaw w obecnych sprzętach. Kręcenie do oporu ma sens tylko jeśli ktoś nie zwraca uwagi na pobór prądu czy temperaturę, ale jak widać na powyższym wykresie czasem to i tak nic nie da.

 

To tak nie działa. Przykładowo 3DM nawet z TSE nie jest absolutnie żadnym wyznacznikiem progresu wydajności płynącej z OC. Tam sobie można zegar rdzenia podnieść o przykładowo 200 MHz i pamięci o 1500 MHz i cieszyć się, że lata "stabilnie". A odpalisz takiego CP 2077 z RT czy PT, i po 30 sekundach crash.

 

Użycie GPU 99% nie jest tak istotne jak power draw karty. W takim TSE nawet jak masz OC + PT dajmy na to 600W to i tak 4090 ledwo do 400W dobija. Co za tym idzie żadne testy w tym środowisku nie są w stanie wykazać realnych wzrostów wydajności albo też korzyści płynących z UV. A, UV rzecz dobra i korzyści przynosi wiele jednak żeby definitywnie zweryfikować jakie są realnie straty wydajności względem zbicia napięcia i PT przy danych taktach, to należy kartę konkretnie dociążyć w produkcjach jakie pozwolą jej się spocić. Obecnie 3DM to starocie jakie tego zadania nie spełnia.

 

Nadal można po 5% / 10% nawet na coolerze fabrycznym wycisnąć, a po 8% / 13% na LC. Czy jest to warte zachodu czy nie, to już kwestia indywidualna. Wbicie karcie PT 600W nie jest równoznaczne z tym, że ona tyle będzie ciągnąć. Po prostu jest większy zapas na długofalowe trzymanie wysokiego boosta bez fluktuacji zegarów.

 

Dość dobrze widać to w materiale jaki niedawno wrzucałem, porównanie RTX 4090 HOF do RTX 4090 STRIX akurat na chłodzeniach powietrznych.

 

Porównanie RTX 4090 STRIX na def vs LC będę robił w sumie w przyszłym miechu na swojej prywatnej platformie jak kilka usprawnień do LC wprowadzę, teraz brak czasu.

 

 

Link to post
Share on other sites

Panowie - jako że do kolejnej generacji kart zielonych jeszcze prawie dwa lata oczekiwania - zaczynam się coraz poważniej zastanawiać nad sprzedażą swojej 4080, dołożeniu 1,5 k i nabyciu 4090. Były by 2 spokojne lata z topowym GPU w rozdziałce 3440x1440. Pojednało mnie, czy gra warta świeczki, jak myślicie?

 

13600K raczej na pewno zostaje, 14 gen Intela zupełnie do mnie nie mówi a i z 4090, grając w wysokiej rozdzielczości, po OC powinien sobie chyba godnie poradzić prawda? Więc 800zł z planowanego upgrade procesora mogę w kartę utopić. :) Trochę się dołoży i cyk 4090 :) 

 

Może ktoś chętny na 4080?

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, joker5513 napisał:

Pojednało mnie, czy gra warta świeczki, jak myślicie?

A czemu nie. Ja zmieniłem 4070 Ti na 3080 10 GB, więc jak ty wymienisz na model wyżej to się poziom forumowego przepychu i oddawania zachciankom wyrówna. 

 

Jak sam piszesz będą dwa lata spokoju. 

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj kolejny przeciek, że w next Gen max co Team Red wyda to 8700 XT, kompletnie odpuszczając high end. Nie muszę się związku z tym tłumaczyć chyba, że w takiej sytuacji Nv nie będzie miała jakichkolwiek oporów przed podniesieniem cen 5090 i 5080. Przypuszczam zatem, że 5080 może być minimalnie szybszy od 4090 i jednocześnie minimalnie tańszy (1400$). Zostałbym w zw z tym na 4080 na Twoim miejscu. 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Adames napisał:

gry działają tak dobrze, jak to tylko możliwe. 


:rotfl:

 

Hogward. Jedi. Starfield. Callisto. Last of us. Forspoken. Redfall. Gollum. Immortals. 
 

Może i 4090 jest droższa, ale za to gry działają równie źle. Zwiechy. Nie wykorzystanie pełni cpu. Tragiczna wydajność. Brak podstawowych opcji graficznych. 
 

Jedyna gra dla której warto było mieć mocną kartę to  w3 z rt. Nawet dla perfekcyjnie zoptymalizowanego atomic heart nie warto. Bo chodzi sprawnie nawet na 1660 ti.   

Link to post
Share on other sites

Gdybym siadał teraz pierwszy raz do W3 i zamierzał grać z RT (~real trouble) to rozważyłbym 4090 faktycznie. Ale do kolejnego przejścia (mam prawie 100h atm wg sztima) to nie ma szans. 

 

Z powyższej listy @MiKeszowej nic nie jest na tyle godne by wylądować na moim dysku, a co dopiero uzasadnić upgrejd :/

 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, MiK napisał:

Hogward

Reszty gier które wymieniłeś nie mam, ale akurat Hogwart lata jak marzenie na 4080 (przynajmniej w mojej rozdzielczości 3440x1440) - z dlss i FG rzadko spada poniżej 100fps.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Właśnie ja też myślę o 4080 ale jak na razie z nowych gierek to grałem w diablo 4, co 4080 mi nie potrzebne, ale mi się znudził już sezon

Właśnie w3 - bo przeszedłem podstawkę bez dodatku i sie na gwinta przerzuciłem - to jest gra gdzie 4080 ma sens dla mnie;)

Następny to bg3 - tu też w 3440x1440 myślę że 3080 wystarczy

Link to post
Share on other sites

Na razie 4080 sobie radośnie wisi na alegrze z zerowym zainteresowaniem i dość optymistyczną ceną. Jeść nie woła... Zobaczymy. Jak nie pójdzie to się stopniowo cenę będzie obniżać. Ale jak mam ją oddawać za grosze to zostaje do 2025.  

 

Ech żeby mieć więcej giercowych znajomych tego typu migracje zawsze byłyby łatwiejsze, a tak jak mam wystawiać i rozmawiać z januszami to... :( 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...