Skocz do zawartości

Stacja Robocza - Single Thread Performance


Recommended Posts

Szanowni, piszę posta bo może będziecie mi w stanie pomóc w doborze sprzętu.

 

Ostatnio złożyłem stację w oparciu o "dostępne od ręki" komponenty, niestety jej wydajność kompletnie mija się z moimi celami, obecnie w skrócie:

12900ks, 64GB ram 5600 ddr5, RTX3090

Wszystko zwodowane.

 

Platforma ta od początku sprawia wiele problemów, jestem już na którejś płycie głównej, zestawie ramu i tak dalej, mam dość diagnozowania.

Sprzęt jest do pracy, a obecnie raczej na siebie nie zarabia.

 

I teraz do celu, a mianowicie co potrzebuję:

Single Thread Performance porównywalny z 12900ks

Duża ilość linii PCIE 4.0 (lub 5.0 jeżeli już coś takiego istnieje)

Najlepiej wbudowana karta 10Gbe lub QSFP+

Kilka słotów NVME najlepiej z obsługa RAID

64+ GB ram, najlepiej ECC

 

Fajnie gdyby całość zmieściła się w obudowie która obecnie posiadam - Fractal Design XL

 

Nie zamykam się na sprzęt typowo konsumencki, może być sprzęt prosumencki czy też komercyjny. (z poprzedniego zestawu opartego o 5960x byłem bardzo zadowolony)

 

Macie jakieś pomysły?

Platforma na Xeon? Epyc Milan?

 

Jak to ugryźć?

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy tu się da pomóc, bo zmiana z 12900ks na coś innego albo drogą wyjdzie albo słabiej:

 

12900ks jest w St bezkonkurencyjny. Na Intelu masz duże problemy ze stabilnością platformy, może winne jest ddr5. Może zmień na płytę i pamięci ddr4?
Albo poczekaj na 13 generację intela.

 

Z serwerowych procków do domu takie 30% w single poniżej są Amd Threadripper 5000, ale najtańszy procek 19000zł, w multi core odskakują 12900ks, także obsługą 8 kanałów pamięci ddr4, 120 dostępnych  linii pcie gen4 - ale chyba to za drogo/
https://www.tomshardware.com/reviews/amd-threadripper-pro-5995wx-5975wx-cpu-review

 

Zmiana na Amd ryzen 9 5950x też nie ma sensu, w st będzie 25% słabiej, wielowątkowo już podobnie, ddr4 - 32 dostępne linie pcie gen 4.0

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Może zmień na płytę i pamięci ddr4?

Tak jak wspominałem, gdyby to był sprzęt typowo domowy to bym się bawił, a ja po prostu jestem w sytuacji gdzie nie mam na to czasu :(

 

5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Z serwerowych procków do domu takie 30% w single poniżej są Amd Threadripper 5000, ale najtańszy procek 19000zł, w multi core odskakują 12900ks, także obsługą 8 kanałów pamięci ddr4, 120 dostępnych  linii pcie gen4 - ale chyba to za drogo/

Jest to dość kuszące, cena nie straszy, niemniej te procesory są absolutnie nie do dostania... :(

Stąd myślałem o stricte platformie serwerowej

 

5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Zmiana na Amd ryzen 9 5950x też nie ma sensu, w st będzie 25% słabiej, wielowątkowo już podobnie, ddr4 - 32 dostępne linie pcie gen 4.0

Na chwilę obecną już kompletnie nie rozważam platform konsumenckich, z mojej platformy na X99 byłem niesamowicie zadowolony, niestety po wielu latach przyszedł jej kres.

 

4 godziny temu, kajtek. napisał:

Pamięci masz w ilu kostakach? Jeżeli są problemy z stabilnością to zakładałbym od początku właśnie problemy z pamięciami. 

 

4, niezależnie czy jest 1 kostka, dwie, trzy czy cztery, niezależnie od modelu pamięci czy taktowań, zawsze jest jakiś problem

Ta platforma to niesamowita kupa.

Z ciekawostek obecnie na profilu JEDEC#1 jest stabilnie, ALE tylko jeżeli zmniejsze TJMax procesora do 95C i ani stopnia więcej

Link to post
Share on other sites

Jest w Polsce:

https://m.ceneo.pl/137062502

 

Czy też w proshop:

https://www.proshop.pl/Procesor/AMD-Ryzen-Threadripper-PRO-5975WX-Procesor-32-rdzenie-36-GHz-AMD-sWRX8-Procesor-AMD-w-pudelku-bez-radiatorawentylatora/3091026

 

Płyty wxr80 też są więc już da się kupić l, tylko całość pewnie 30000zl wyjdzie. Opłaca się tylko jeśli naprawdę dużo zarobi na siebie.

 

Są gotowe ale te części da się kupić samemu:

https://stacjegraficzne.pl/oferta/339-stacja-robocza-hyperworks-th-5975wx-foto-video.html

 

Na pewno bralbym jakieś aio 360 pod podstawkę tr4 nie powietrze jak w tym zestawieniu.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Mam kompletny zestaw LC custom z 3x D5 i chłodnica 9x140mm, więc aio raczej będzie zbędne :)

Zerknę na linki jak będę przy komputerze, dziękuję!

Jakby były jeszcze jakieś propozycje właśnie z Epyc Milan czy xeon to też chętnie rozważę

Link to post
Share on other sites

Epyc Milan to serwerowe procesory, szafy rack wentylatory serwerowe ogólnie głośne. Nie ma ogólnie w sprzedaży do domowego użytku. Z tego co rozumiem Ty masz mieć ten pc jako domową stacje roboczą. Nie ma na dziś nic lepszego niż threadripper, jeśli 12900ks zawiódł. Co do Intela nie ma xeonow na 12 generacji tylko na 11 i to 8c/16c więc jest lepszy nawet Ryzen 5900 12/24. Generalnie w domowych stacjach roboczych gdzie jest potrzebne dużo linii pcie i więcej niż dual channel dla pamięci nie ma nic lepszego w ciągu paru lat od threadrippera, wcześniej 3000, teraz 5000.

Co do ClC to znajdziesz już sobie pewnie sam odpowiedni blok na CPU pod tr4. Ja tu już nie mam wiedzy w tym kierunku

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu generalnie żeby używać serwerowej płyty w stacji roboczej :)

Tak samo można dorwać bloki pod podstawki serwerowe - w świecie serwerów woda staje się powoli standardem

Docelowo mój główny pecet i tak trafi w szafę rack, ale to jeszcze z rok, muszę poczekać na przeprowadzkę

Masz jakieś sugestie co do modeli Epyc?

Link to post
Share on other sites

No niestety moja wiedza co do konfiguracji sprzętu sięga maks do zastosowań domowych. Ale wiem na 100% że Epyc jest stricte prockiem serwerowym czyli nie spełnia głównego założenia czyli - Single Thread Performance porównywalny z 12900ks. Threadripper boostuje do 4500 mhz, gdzie epyc to serwerowy procek który ma maks 3200mhz, to inny target. Tr 5975x jest bardziej uniwersalny kierowany do stacji roboczych domowych i profesjonalnych foto/wideo itp. gdzie też jeden wątek ma duże znaczenie, ale generalnie potrzeba dużo więcej pamięci i mocy wielowątkowej niż w CPU do domowych zastosowań.

Epyc jest do serwerowych zastosowań, bardzo dobrze się skaluje w jego zastosowaniach jak np uczenie maszynowe, symulacje naukowe, obliczenia, analizę dużych danych, gdzie dodawanie kolejnych CPU praktycznie liniowo zwiększa moc obliczeniową:)

 

Ja się tu produkuję, a nie zadałem najważniejszego pytania.

Co ten sprzęt ma robić  i na jakim sofcie?

Zakładam właśnie, że jakaś edycja foto/wideo albo podobne obciążenie CPU

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.09.2022 o 22:12, wrobel_krk napisał:

Ja się tu produkuję, a nie zadałem najważniejszego pytania.

Co ten sprzęt ma robić  i na jakim sofcie?

 

Istotne pytanie!

Na dobrą sprawę "wszystko i nic", typowy "workhorse" tj.

wirtualizacja, dev, trochę AI przy obróbce zdjęć i filmów + gierki od czasu do czasu

 

Co bardzo istotne również dla ilości RAM - otwieranie conajmniej 100 zakładek w google chrome! :D

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 3.09.2022 o 14:11, GreQonE napisał:

4, niezależnie czy jest 1 kostka, dwie, trzy czy cztery, niezależnie od modelu pamięci czy taktowań, zawsze jest jakiś problem

Ta platforma to niesamowita kupa.

Z ciekawostek obecnie na profilu JEDEC#1 jest stabilnie, ALE tylko jeżeli zmniejsze TJMax procesora do 95C i ani stopnia więcej

Zrób sobie undervolting na CPU albo weź zamów sobie płytę i pamięci DDR4, sprawdź czy będzie ok i wtedy podejmij decyzję.

Wydajności w tym zestawie raczej Ci nie brakuje, chodzi tylko o stabilność? 

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, kajtek. napisał:

Wydajności w tym zestawie raczej Ci nie brakuje, chodzi tylko o stabilność? 

 

Nawet jak jest stabilność to wydajność leży i kwiczy, liczba linii PCIe jest tak niewielka, że podczas intensywnego zapisu VMek na lokalne NVMe potrafi spadać prędkość internetu....

Link to post
Share on other sites

Tak zgadza się 20 linii to malutko -.-" chociaż tu z mobo z serii Z przez DMI to przy jednej karcie 4xNVMe nie powinno być tragedii. Intensywny zapis VM tak naprawdę, to jeżeli masz dużo IOPS to siada jak puścisz przez DMI, inaczej przy sekwencyjnych nie jest źle.

 

Pytanie, czy się śpieszysz? Jeżeli nie to raczej zostałbym z obecnym sprzentem i poczekać na to co intel i amd pokażą do stacji roboczych, jeżeli wsadzą to co do desktopa z większą ilością rdzenii i pcie to petarda :)

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Adames napisał:

Pytanie, czy się śpieszysz?

 

Właśnie to jest bardzo celne pytanie...

 

Jak na razie (odpukać!!) wszystko działa "w miarę", akceptowalnie aż do kolejnego "wykałowania" całości

Mam w razie co jeszcze laptop do pracy (12800H + 64GB ram) który w razie co podpinam jak moja stacja ma zły humor.

 

12 minut temu, Adames napisał:

serii Z przez DMI to przy jednej karcie 4xNVMe nie powinno być tragedii

Obecnie mam raptem taki config:

2x 980 Pro Samsunga w slotach M2

1x WD Black AN1500 2TB w PCIe

 

jak VMka jedna lata z jednego pro, druga ora na WD'ku to prędkość sieci potrafi spaść do kilkuset megabitów

 

Nie jest to typowy workload dla tej platformy, no ale...

 

Nie wspomnę nawet że RTX3090 w pierwszym slocie PCIe przez tego WD Blacka dostaje raptem 8 linii PCIE 4.0....

Link to post
Share on other sites

Sam do podobnych zastosowań używam już troszkę przestarzałego threadrippera 1950X + 64 GB ramu i RTX 2080ti. Tutaj 4x NVMe na karcie pcie x16 nic nie ogranicza :)

Tak sobie czekam teraz aż pojawią się właśnie nowe xeony lub threadrippery, bo procek powoli okazuje się za wolny. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...