Skocz do zawartości

Nagły ogromny spadek wydajności komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam, posiadam już trochę starego laptopa do gier z 2019 roku ale nadal daje radę, a raczej dawał z każdą grą. Problem pojawił się kilka dni temu i z tego co pamiętam to instalowały się jakieś nowe aktualizacje windowsa 10 itp. Moja bateria w laptopie padła całkowicie już jakiś czas temu więc ją wywaliłem i używam laptopa stacjonarnie dlatego czasem jak go gdzieś przenoszę to dostaje niezłego resetu cmos itp. ale zawsze wstaje.

Piszę o tym bo może to ma jakiś związek z moim problemem którym jest ogromny spadek ilości fps we wszystkich grach. Gram głównie w world of tanks i zwykle na ultra miałem między 150-200 fps, a teraz fps spadają do 30 a średnio to 50-70. Nie da się tak grać. Mam monitor z gsyncem 120hz i tak widać paskudne szarpanie obrazu...

Znam się na kompach bardzo dobrze i próbowałem już usuwać ostatnie aktualizacje i nic to nie dało. Z resztą nie da się usunąć każdej z tych nowych. Próbowałem zrobić przywracanie systemu ale co z tego jak zatrzymuje się za każdym razem na 78% i muszę laptopa resetować.

Z dodatkowych rzeczy to tak sterowniki najnowsze instalowane driver boosterem pro

Komputer regularnie czyszczony z wszelkiego syfu znanymi programami

Od nowości nie zmieniałem jeszcze pasty termo ale temperatury są w normie tak jak w pierwszym dniu. Sprawdzane msi afterburnerem itp.

Wszystko zaktualizowane na bieżąco i od nowości nie było najmniejszych problemów z nim.

Specyfikacja laptopa:

HP Omen 17" 120hz

i7 8750h z obniżonymi napięciami 

Gtx 1070 8 Gb

16 Gb ram ddr4

Dwa dyski intela standardowy 256 gb drugi jakiś 120 gb chwilowo zamieniony za oryginalny 1Tb który zdechł

I inne pierdoły nie ważne w tym temacie

 

Temperatury procka zawsze sięgały 90-100 stopni w wymagających grach i to się nie zmieniło od nowości tak jak temperatura gtx 1070 który nawet jest podkręcony i temperatura nigdy nie przekraczała 70 stopni. Procek czasem zrzuca taktowanie ale około 200mhz

 

Nie wiem co może być przyczyną. Jakieś sugestie? Proszę o pomoc bo człowiek przychodzi z pracy chce się odprężyć a zamiast tego tylko wkurw... :D

 

 

Link to post
Share on other sites

A jak wygląda obciążenie poszczególnych podzespołów w idle, jak w stresie i jak podczas grania??

 

Ja jestem dużym fanem diagnostyki w postaci:

gra w oknie, obok odpalone jakieś kompleksowe sensory, np. z HWinfo czy nawet msi afterburner - szukać jakichś anomalii podczas grania, a może od razu rzuci się coś podejrzanego w oko.

Odpalić wykres i szukać pików - do tego masz zapisane wartości min i max, co w przypadku throttlingu będzie skakać.

Możesz włączyć logowanie, potem do excela pofiltrować i szukać jakichś "głupot".

 

Ja dawno dawno np. dzięki MSI Afterburner wyłapałem że R9 280X się przegrzewa, bo odpalał thermal throttling i były picki w dół FPS a dzięki GPU-Z wyszło że przegrzewa się VRMy, otwieram budę a tu jeden wentyl stoi. Jeszcze wówczas jak na  HWinfo nie wpadłem i zobaczyłem jakie to fajne :D

 

Szukaj, analizuj i weryfikuj każdy podzespół osobno na ile to możliwe i prędzej czy później na coś wpadniesz.
 

Testy CPU - np. zwykły test w CPU-Z i porównać z bazą wyników na valid.x86.fr. Masz też hwbota stronę.

Odpalić furmarka torture test, dać do pieca karcie i zobaczyć jak się zachowuje - do tego porównać FPSy z fotkami w necie chociażby.

RAM - tutaj chyba raczej byłyby bluescreeny a nie spadek wydajności.

 

Można i najzwyklejszego w świecie 3dsmarka puścić i zobaczyć wyniki CPU/GPU.

 

Jest też stronka https://www.userbenchmark.com/Software i można zrobić test całego setupu.

 

Szukaj w necie "skarg" na poszczególne nowe aktualizacji i fixy pod nie o ile będą.

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, wid3l3c napisał:

Jest też stronka https://www.userbenchmark.com/Software i można zrobić test całego setupu.

+1

Często widać jak na dłoni z czym jest problem a test trwa tylko kilka minut. Darmowe i szybkie narzędzie do wstępnej diagnozy sprzętu.

13 godzin temu, Jigsaw napisał:

Temperatury procka zawsze sięgały 90-100 stopni w wymagających grach i to się nie zmieniło od nowości

No i wydaje mi się że tu jest problem. 100st na procku, nawet mobilnym, to nie jest norma, to jest max dopuszczalny. Dłuższa praca w takich warunkach prowadzi do tzw. degradacji krzemu i znacznie skraca żywotność. Księgowi z hp mieli niezłą fantazję żeby wrzucić tak mocny procesor do lapka z niewystarczającym chłodzeniem. Oczywiście może też to być prblem softwarowy, ale imo takie warunki pracy sprzętu są daleko od optymalnych.

 

13 godzin temu, Jigsaw napisał:

Od nowości nie zmieniałem jeszcze pasty termo ale temperatury są w normie tak jak w pierwszym dniu

Laptop już swoje lata ma i od tego bym zaczął. Ogólnie uważam, że przy gamingowym laptopie to konserwacja chłodzenia co rok, max co 2 lata. Jeśli nie będzie poprawy to szukanie problemu w sofcie, co raczej będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

 

Na dobry początek odpal userbenchmark i wklej linka do raportu z wynikami, otworzy się w przeglądarce.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

Oto wyniki z userbenchmark. Ogólnie wyskoczyło, że jest słabo.


https://www.userbenchmark.com/UserRun/55003104

Zrobiłem też test w cinebench r20 i mój procesor osiągnął 2579 pkt gdzie inne takie same 2830pkt.

Pamiętam kiedyś jak robiłem testy po wykonaniu undervoltingu to mój procesor miał trochę więcej niż zwykłe i7 8750h - coś około 3000


Co do temperatur to 100 stopni było osiągane przy wyjątkowo dużym obciążeniu lecz po zrobieniu undervoltingu jakiś czas temu średnia temperatura to niecałe 90 stopni. Pastę chciałem ostatnio wymienić ale geniusze z HP wszystkie śrubki wkręcili na kleju do gwintu i dwie mi się uszkodziły i nie mogę ich odkręcić. Pozostaje serwis w tym temacie. Tak to laptop często czyszczony z kurzu itp. 

Zauważyłem jedną zależność w MSI afterburner, że co jakiś czas co drugi rdzeń skacze na 100% obciążenia a co drugi działa normalnie. Próbowałem wykryć jaki program pożera tyle mocy ale w menadżerze zadań procesor był obciążony tylko w 6% więc nie było żadnego dziwnie działającego programu. Wydaje mi się, że będę musiał zrobić totalny format dysków i wymienić tą pastę.

Edytowane przez Jigsaw
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Godzinę temu, Jigsaw napisał:

Wydaje mi się, że będę musiał zrobić totalny format dysków i wymienić tą pastę.

Jeśli masz taką możliwość to zrób format, pozwoli wykluczyć problemy softowe i będzie znacznie szybsze od szukania ewentualnych przyczyn. Wymiana pasty, termopadów i czyszczenie z kurzu możesz zlecić w serwisie, poradzą sobie jakoś z problematycznymi śrubkami.

Jedyne co w wynikach UB mi się rzuciło w oczy to wysokie zużycie RAM, ale zakładam że miałeś oprócz niego jakiś inny pamięciożerny program odpalony np. Chrome.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

A właśnie mi się przypomniał kolejny dziwny problem ponieważ za każdym razem gdy chcę uruchomić komputer ponownie to zanim się wyłączy wyskakuje informacja, że Task Host Window wciąż pracuje i trzeba wymusić zamknięcie. Widziałem na internecie, że ludzie mieli ten problem ale rozwiązanie go jest trudne w moim przypadku. Format chcę odwlec choć trochę ale jeśli nic nie pomoże to go wykonam.

Co do ramu to tak miałem włączonego chrome i coś tam jeszcze.

 

Wykonałem aktualizację do Windows 11 i problem występuje nadal... Robię format, walić to.

Najlepsze jest to, że mój dysk recovery był na dysku D który padł...

Edytowane przez Jigsaw
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Jigsaw napisał:

Najlepsze jest to, że mój dysk recovery był na dysku D który padł...

Tym bym się szczególnie nie przejmował bo na partycjach recovery jest pełno syfu od producenta, którego zwykle się nie używa, a zamula kompa i/lub szpieguje. Także lepiej czysty obraz systemu ze strony MS na pendrajwa i osobiście polecam póki co 10 niż 11.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, zbiku90 napisał:

Tym bym się szczególnie nie przejmował bo na partycjach recovery jest pełno syfu od producenta, którego zwykle się nie używa, a zamula kompa i/lub szpieguje. Także lepiej czysty obraz systemu ze strony MS na pendrajwa i osobiście polecam póki co 10 niż 11.

Właśnie wykonałem format dysku C i zainstalowałem Windowsa 10. Wszystkie sterowniki i aktualizacje najnowsze pobrane itp. Odpalam grę i tak samo nie mam tej wydajności co jeszcze parę dni temu. Zrobiłem nawet ponownie test procka w cinebench i wyszło mi 2509 pkt gdzie ostatnio przed formatem było więcej.

Pozostaje mi jeszcze wysłanie na serwis do zmiany pasty itp... Jeśli to nie pomoże to czy może być uszkodzony CPU? Chyba że sterowniki bo nawet windows update naściągał pełno cudów od intela.

 

Plus nowy test z userbenchmark:

https://www.userbenchmark.com/UserRun/55030296

Edytowane przez Jigsaw
Link to post
Share on other sites

Robi się coraz dziwniej bo wynik w benchmarku jest nieporównywalnie lepszy. Sprawdź temperaturę procesora podczas grania, najlepiej przez hwinfo64. Odpalasz hwinfo, zakładka czujniki/sensors, minimalizujesz, grasz z 15-30min, potem screeny wszystkich pomiarów wrzuć na jakiś hosting.

Według UB procesor działa teraz jak należy, tylko 1% wyników był lepszych od twojego, a był w 8% najgorszych. Z drugiej strony zastanawia mniejszy wynik w CB20.

Możesz spróbować jeszcze starszych sterowników od grafiki, może aktualne mają jakieś bugi

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Robi się coraz dziwniej bo wynik w benchmarku jest nieporównywalnie lepszy. Sprawdź temperaturę procesora podczas grania, najlepiej przez hwinfo64. Odpalasz hwinfo, zakładka czujniki/sensors, minimalizujesz, grasz z 15-30min, potem screeny wszystkich pomiarów wrzuć na jakiś hosting.

Według UB procesor działa teraz jak należy, tylko 1% wyników był lepszych od twojego, a był w 8% najgorszych. Z drugiej strony zastanawia mniejszy wynik w CB20.

Możesz spróbować jeszcze starszych sterowników od grafiki, może aktualne mają jakieś bugi

Sprawa ma się następująco. Sprawdziłem na stronie Hp czy jest nowszy bios bo mój był strasznie stary i rzeczywiście jest najnowsza wersja sprzed kilku miesięcy więc ją od razu zainstalowałem i do tego program Hp coolsense który coś tam poprawia chłodzenie. Zrobiłem na nowo undervolt i w końcu miałem stabilną grę. Jedynie w programie który podałeś wyszło, że strasznie grzeje się CPU chociaż w msi afterburner nie pokazywało, że jest tak źle. Więc pozostaje zmiana pasty i kolejne testy. Załączam screena z hwinfo:

 

https://ibb.co/hFV41c9

Link to post
Share on other sites

Pewnie zwróciłeś uwagę na to co jest na czerwono. Możesz spróbować jeszcze bardziej obniżyć napięcie, ale w 4-letnim laptopie aż się prosi o pierwszą wymianę pasty. Można też pomyśleć o podstawce chłodzącej, ale przy zapchanych wylotach powietrza nic nie pomoże.

BTW jak masz resztę screenów to też pokaż

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
56 minut temu, zbiku90 napisał:

Pewnie zwróciłeś uwagę na to co jest na czerwono. Możesz spróbować jeszcze bardziej obniżyć napięcie, ale w 4-letnim laptopie aż się prosi o pierwszą wymianę pasty. Można też pomyśleć o podstawce chłodzącej, ale przy zapchanych wylotach powietrza nic nie pomoże.

BTW jak masz resztę screenów to też pokaż

Pobawiłem się jeszcze bardziej napięciami i widać efekty. Nowy throttlestop ma trochę inaczej niektóre ustawienia niż w starszych wersjach, a ja wcześniej miałem jakąś starą. Temperatury bardzo fajne jak na razie i stabilne 3914 mhz na wszystkich 6 rdzeniach. Co do GPU max temperatura to 70 stopni. Innych screenów nie robiłem. Porobię testy i jak coś się będzie działo to wrzucę. Pastę oczywiście wymienię tak szybko jak się da. Wyloty powietrza są czyste ponieważ regularnie go czyszczę w środku.

 

Załączam nową fotkę z temperaturami:

https://ibb.co/xYChFFX

Do tego w cinebench udało się w końcu uzyskać 2835 pkt

Edytowane przez Jigsaw
Link to post
Share on other sites

No widać poprawę, ale kosztem niższych taktowań.

1 godzinę temu, Jigsaw napisał:

Wyloty powietrza są czyste ponieważ regularnie go czyszczę w środku.

To znaczy zdejmujesz chłodzenie i zakładasz z powrotem na starej paście? Bo żeby kurz usunąć porządnie z wylotu to trzeba chłodzenie zdjąć, przedmuchanie sprężonym powietrzem nigdy nie da ci takich samych efektów.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Skądże znowu taki pomysł xD Wiadomo, że pastę się wymienia przy takiej czynności. Po prostu gdy chciałem zdjąć całe chłodzenie z rok temu to ukręciłem dwie śrubki lekko, więc pozostało mi zdjąć obudowy wentylatorów i je wydmuchać i wyczyścić pędzelkiem. Z resztą nigdy nie było zbytnio co czyścić gdyż laptopa używam w bardzo czystym miejscu i jak widać na załączonym zdjęciu tak wyglądał po dwóch latach codziennego używania. Zbytnio nigdy nie było co czyścić xD

 

https://ibb.co/4shrx7W

 

A tak BTW wiesz może gdzie dostanę taką baterię bo szukałem i same chińskie strony znajduję, a w Polskich brak. Czy lepiej wysłać na regenerację czyli zmianę ogniw może nawet na większe?

Edytowane przez Jigsaw
Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, zbiku90 napisał:

W pierwszym poście pisałeś że pasta nie zmieniana od nowości więc zdecyduj się. Baterię masz na przykład tutaj:

https://allegro.pl/oferta/oryginalna-bateria-hp-fm08-16pin-hp-omen-17-10224607950

 

Hm źle mnie zrozumiałeś. Pasta nie była zmieniana nigdy ponieważ gdy chciałem to zrobić pierwszy raz to uszkodziłem te śrubki. A wcześniej mi chodziło o to, że wiem iż nie można dać starej pasty ponownie przy czyszczeniu kompa.

Chciałem dziś porobić testy bo wczorajsze takie po 20 kilka minut to za mało lecz się rozchorowałem i zrobię może jutro.

Dzięki za tego linka. Wcześniej jak szukałem na alledrogo to była jedna i w dodatku nie oryginalna.

Link to post
Share on other sites

W końcu miałem czas na zrobienie testów dużo dłuższych niż ostatnio i udało się, laptop po formacie wrócił do normalności. Szkoda, że nie udało się do tego dojść bez formatu ale ok. Pozostaje zmiana pasty bo procek się grzeje i powinno być ok.

Wielkie dzięki za pomoc koledze zbiku90 i wid3l3c. Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...