Skocz do zawartości

R5 1600AF + rtx 3060 a bottleneck


Recommended Posts

Witam, 

mam w swoim pc kartę gtx 560ti, chciałbym tego grata w końcu wymienić na coś konkretnego. Zastanawiałem się nad rtx 3060... tak wiem że ktoś napiszę że to bezsens łączyć tą kartę z R5 1600AF no i to prawda ale chciałbym się poradzić jakby to połączenie spisało się w moim przypadku. Mianowicie wstępnie decyduję się na tą kartę ponieważ chciałbym ją jeszcze wykorzystać na przyszłość np. w innym pc, więc nie chcę kupować starszych modeli (20xx itd.). Korzystał bym z tego zestawu na rozdzielczości 1440p oraz na maksymalnie 75 fps ponieważ mam monitor 75hz więc więcej klatek mi nie potrzeba. Czy da się tutaj określić mniej więcej czy ten bottleneck będzie na akceptowalnym poziomie? Na pierwszym lepszym kalkulatorze do bottlenecka wyszło mi 18% ale nie wiem ile w tym prawdy. Jeśli nawet było by to jakieś 20% to czy by to jakoś bardzo przeszkadzało? I nie chodzi mi tutaj o "wyrzucone pieniądze w błoto" za kartę bo będzie nie wykorzystana tylko chodzi mi o to czy nie będzie to źle wpływało ogólnie na komputer (też mi tutaj nie chodzi o zmniejszona ilość klatek) oraz czy procesor nie będzie obciążony ciągle na 100%? Z tego co widziałem na różnych testach, to połączenie potrafi wygenerować klatki w okolicy 70-80 fps, a jak mówiłem nie potrzeba mi więcej. 

 

Cały zestaw jakby się przydały informacje:

Ryzen 5 1600 af

Asrock B450M stell legend

Corsair vengeance 16gb 2x8gb 3200mhz

Corsair CX650M 650W

Plextor 256gb NVMe

Kingston 256gb SSD

Gtx 560 Ti

Navis 120mm argb

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

 

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Spoko kupuj rtx3060. Kalkulatory są do bani.

 

Tu są testy 4 ryzenow 5600x/3600x/2600x/1600x

1600af będzie słabszy od 2600x, ale niewiele:

https://www.techspot.com/article/2201-four-years-of-ryzen-5-gpu-scaling/

 

Więc średnie FPS w 1440p będzie na pewno spoko. Jednak w grach wymagających dużo od CPU 1%low fps będzie gorsze niż z lepszym CPU. Czyli nie zawsze będzie idealnie płynnie.

Z testu 1600af:

TR_1440p-p.webp

 

Średnia jest 81fps ale już 48 tylko 1%low.

Ale to nie powód jeszcze żeby nie kupic tej karty do tego zestawu.

 

Ale warto zbierać kasę na nowe CPU. Bo Twoja płyta wspiera ryzeny 5000.

 

Link to post
Share on other sites

Dokladnie, polecą dalsze obniżki po premierze Zen4 (bardziej myślę Raptora, bo w segmencie średnim nowe i5 będą mocno dokręcać śrubę Rysiom) i wtedy szarpniesz się na R5 5600 po taniosci lub 5800X3D po bogatości. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...