Skocz do zawartości

OC RAM niestabilne po ponownym uruchomieniu PC


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

 

Zrobiłem już stabilne OC procesora oraz karty graficznej. 

 

Aktualnie zabrałem się za OC pamięci RAM. Profil XMP 3200MHz 16-18-18-36 działa jak należy na napięciu z automatu na 1,35V. 

 

Problem pojawia się przy większym podkręceniu RAM na np. 3400MHz 16-18-18-36. 

Po zapisaniu ustawień i wyjściu z BIOS, system wstaje normalnie,test stabilności w programie AIDA także bez zarzutów

Jednak po ponownym uruchomieniu PC w celu zwiększenia jeszcze bardziej taktowania - okazuje się, że system nawet nie chce wstać na tych wcześniejszych zegarach (3400MHz) i wrzuca z powrotem domyślne zegary. 

 

Dodam, że napięcie DRAM 1.4V nie pomogło. Na SOC wrzuciłem 1.2V - także bez rezultatu. 

Jakieś pomysły? 

 

• Płyta główna ASRock x370 Taichi

• AMD Ryzen 5 2600 4.1GHz 1.385V 

• Pamięć RAM [G.Skill] Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200, CL 16

• Zasilacz [SilentiumPC] Vero M2 Bronze 600W 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Zostawiłbym te 3200mhz a spróbował zacieśnić timingi. Poszukaj sobie tutorialu do zalinkowanego programu.

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

 

Korzystam z tego programu jak i z Burnera do tworzenia raportu HTML. 

W każdym przypadku musiałem zwiększyć timingi, żeby system w ogóle wstał. 

 

Dziwi mnie to, że stress test w programie AIDA nie wywala błędów, a po zrobieniu restartu system na tych samych zegarach nie wstaje. Tak jakby brakowało "mocy" do rozruchu. 

 

Edit. Mam kości Hynix JCR. Patrząc na timingi jakie są na XMP, a na te w kalkulatorze DRAM Ryzen po ustawieniu bezpiecznych 3200MHz jest momentami bardzo duża różnica.

 

XMP np. ustawia tRFC 560, a program dla tej samej częstotliwości proponuje 419. Tak samo jest z tCKE: XMP - 8, a program 1. 

 

Tak patrzę na te typy pamięci, to już bardziej Samsung OEM pasuje pod profil XMP. Z Hynix AFR i MFR, tRFC zalecane to 480. Także lepiej, ale i tak daleko od ustawień XMP. 

 

https://ibb.co/RNDrHg8 - DRAM Calculator 

Edytowane przez Barracuda
Link to post
Share on other sites

Ciężko będzie tobie przebić się powyżej wartości 3200mhz.Kości twoje to hynix CJR.  Spróbuj ustawić 3333mhz daj napięcie na ram  1.42v, 1.45v lub 1,47v.

SOC 1.15v ewentualnie 1.2v. Można też zacieśnić timingi na 3200mhz.

 

Specyfikacja moja snap2022-08-18084330.thumb.png.bf65e1de76792b149c89be8dc66979ae.png

• Płyta główna MSI B450 Gaming Plus Max

• AMD Ryzen 5 2600 4.1GHz 1.385V 

• Pamięć RAM  Crucial Ballistix Sport LT Red V DDR4, 2x8GB, 3000, CL 15 (E-Die Micron) D9VPP XMP 15-16-16-35 3000mhz, ustawienia o/c 14-19-14-34 przy 3533mhz lub 14-19-14-36 przy 3600mhz

• Zasilacz [Chieftec] GPS Smart Series Gold 1350W

 

Testowałem trochę na platformach różnych pc z ryzenami 1600, 2600, 1700 najlepiej wypadał mi micron edie a później samsun b-die.

 

 

1.jpg

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, zbiku90 napisał:

Wbij sobie to co wypluło w biosie/uefi i testuj czy stabilnie, jak nie to luzuj timingi. 3200mhz to sweet spot dla zen/zen+ z aktualnym biosem (beta nieraz).

 

Z 3200MHz 16-18-18-36 wszystko bez zastrzeżeń. Na CL 14 zejść nie mogę. Volty tego raczej nie ustabilizują, czy się mylę? 

32 minuty temu, blackp napisał:

Ciężko będzie tobie przebić się powyżej wartości 3200mhz.Kości twoje to hynix CJR.  Spróbuj ustawić 3333mhz daj napięcie na ram  1.42v, 1.45v lub 1,47v.

SOC 1.15v ewentualnie 1.2v. Można też zacieśnić timingi na 3200mhz.

 

Specyfikacja moja snap2022-08-18084330.thumb.png.bf65e1de76792b149c89be8dc66979ae.png

• Płyta główna MSI B450 Gaming Plus Max

• AMD Ryzen 5 2600 4.1GHz 1.385V 

• Pamięć RAM  Crucial Ballistix Sport LT Red V DDR4, 2x8GB, 3000, CL 15 (E-Die Micron) D9VPP XMP 15-16-16-35 3000mhz, ustawienia o/c 14-19-14-34 przy 3533mhz lub 14-19-14-36 przy 3600mhz

• Zasilacz [Chieftec] GPS Smart Series Gold 1350W

 

Testowałem trochę na platformach różnych pc z ryzenami 1600, 2600, 1700 najlepiej wypadał mi micron edie a później samsun b-die.

 

 

1.jpg

  

Myślałem, że to CJR, to trochę lepsze, bo w CDR pokazuje potencjalny OC nawet do 3933MHz. :D

 

Koniec końców Panowie.. 

Udało mi się bez zabawy z timingami drugorzędnymi dobrnąć do 3433MHz 18-18-18-36/38 na napięciu 1.4V oraz SoC stałe 1.2V 

 

Próbowałem 3600MHż na CL 18, 1.4V. 

Wstaje, ale stress nie przechodzi. 

Tu moje pytanie. Może Wasze doświadczenie oszczędzi mi czasu. 

Czy 3600 jest warte timingów 20+? 

Oraz czy napięcie ma wpływ przy, że tak powiem - ustabilizowaniu timingów?

Link to post
Share on other sites

Możesz zrobić jeszcze tak aktualizacja asrocka x370 taichi bios najnowszy p7.10 wymiana procka z ryzena 2600 na ryzena 5600 lub 5600X (wymiana procesorów = koszty). Pamięci powinny chodzić na 3400mhz czy 3600mhz. Ryzeny 5600 mają lepszy kontroler pamięci wbudowany w procesor więc i pamięć pójdzie wyżej. Chyba że trafiłeś na ferelne kostki pamięci ciężko się  podkręcające tzw. bad bin version kości (loteria przy zakupie ramów).

Nie warte świeczki cl 20 i 3600mhz gorsze parametry ci da spróbować sprawdzić zawsze można,   jeżeli masz 3400mhz cl18 to bym spróbował zacieśnić timingi zejśc na cl 17 lub cl 16. Jeżeli masz CDR to są lepsze od CJR.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, blackp napisał:

Możesz zrobić jeszcze tak aktualizacja asrocka x370 taichi bios najnowszy p7.10 wymiana procka z ryzena 2600 na ryzena 5600 lub 5600X (wymiana procesorów = koszty). Pamięci powinny chodzić na 3400mhz czy 3600mhz. Ryzeny 5600 mają lepszy kontroler pamięci wbudowany w procesor więc i pamięć pójdzie wyżej. Chyba że trafiłeś na ferelne kostki pamięci ciężko się  podkręcające tzw. bad bin version kości (loteria przy zakupie ramów).

 

Bios mam na wersji P4.80. Wiem, że szukałem aktualizacji, ale chyba to najnowsza aktualizacja dla płyt x370. Poprawka. Najnowsza dla tych płyt z Ryzenem 5 2600. 

 

Z racji posiadania Sapphire Radeon RX580 8GB, wolałbym najpierw ją wymienić. Choć nie powiem. Wydajność znacznie wzrosła, kiedy podkręciłem ją do 1500/2150. Przy gorszym chłodzeniu w PC nie było na to szans. Tak jak z Boxowym chłodzeniem CPU.. Strach cokolwiek ruszać. ;)

 

Kości w sumie za drogie nie są (więcej kilka dni temu wydałem na cooler+wiatraki), więc też nie spodziewałem się cudów typu 3600 CL 16/18. 

 

Szkoda, że DRAM Calculator słabo mi oblicza stabilne timingi. Jest ich tyle, że nie wiem, gdzie tkwi problem. 

 

Zostawię już ten temat na 3433MHz z powodu konieczności schodzenia do timingów 20 przy większym taktowaniu, a to chyba słabo będzie wyglądać. 

 

Edit: Odnośnie CL. Dlaczego muszę ustawiać liczbę parzystą? Próbowałem 15, 17, a CPU-Z widzi kolejno 16, 18. 

Edytowane przez Barracuda
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Barracuda napisał:

Niestety nie pod mój procesor. 

 

https://ibb.co/FwhdtfW

Do 5.60 możesz bezpiecznie zaktualizować, tylko Asrock zaleca jeszcze 5.10 po drodze zrobić osobno i zaktualizować sterowniki. 4.60 z podlinkowanej tabelki to najstarsza wersja która obsługuje 2gen, a ty masz 4.80 więc niewiele nowszą.

12 godzin temu, blackp napisał:

14-19-14-36 przy 3600mhz

Nie widziałem jeszcze Ryzena 2000 żeby był stabilny na 3600 z takimi timingami i to jeszcze na Micronach, wybitny kontroler ci się trafił ;)

11 godzin temu, Barracuda napisał:

Zasilacz [Chieftec] GPS Smart Series Gold 1350W

Chyba było/jest kopane :D

11 godzin temu, Barracuda napisał:

Odnośnie CL. Dlaczego muszę ustawiać liczbę parzystą? Próbowałem 15, 17, a CPU-Z widzi kolejno 16, 18. 

Ryzeny tak mają. Musisz wyłączyć Gear Down mode żeby ustawić nieparzyste CL, ale ubija to stabilność więc nie warto.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Do 5.60 możesz bezpiecznie zaktualizować, tylko Asrock zaleca jeszcze 5.10 po drodze zrobić osobno i zaktualizować sterowniki. 4.60 z podlinkowanej tabelki to najstarsza wersja która obsługuje 2gen, a ty masz 4.80 więc niewiele nowszą.

 

Jakieś szanse na lepszą stabilność przy OC po aktualizacji? 

 

W moim przypadku OC RAM jednak nie ma sensu. Tak jak kolega wyżej pisał. Z tego, co widzę - dobrze, że XMP mi śmiga. Podczas rozgrywki w Warzone 3433Mhz jednak okazało się niestabilne. :D

Link to post
Share on other sites

@Barracuda Podaj jeszcze zrzut ekranu z Taiphoon Burnera, przycisk Read -> Read SPD... Spróbujemy podać jakieś sensowne ustawienia.

 

10 godzin temu, Barracuda napisał:

Jakieś szanse na lepszą stabilność przy OC po aktualizacji? 

Tak

W dniu 17.08.2022 o 22:27, zbiku90 napisał:

3200mhz to sweet spot dla zen/zen+ z aktualnym biosem

Tu poprawka.

1xxx - 3200

2xxx - 3400

3xxx - 3600

5xxx - 3800

Na tym zazwyczaj się kończy OC ramu. Wszystko powyżej to fart, bardzo luźne timingi lub niewystarczająco przetestowana stabilność ;)

10 godzin temu, Barracuda napisał:

W moim przypadku OC RAM jednak nie ma sensu.

OC RAM ma sens tylko niestety to droga przez mękę, bo rzeczy do ustawienia jest bardzo dużo i każda może mieć wpływ.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Tak

 

To w wolnej chwili zrobię tak jak pisałeś. 

 

3 godziny temu, zbiku90 napisał:

2xxx - 3400

 

Myślę, że mogłoby tak być patrząc na to, co się dzieje ponad tą wartość. 

3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Podaj jeszcze zrzut ekranu z Taiphoon Burnera, przycisk Read -> Read SPD... Spróbujemy podać jakieś sensowne ustawienia.

 

Wrzucam Screena. :) 

SS.jpg

Link to post
Share on other sites

OK możesz spróbować tych ustawień:

3400mhz

tCL/CAS: 16

tRCDWR: 16

tRCDRD: 18

tRP: 20

tRAS: 34

tRC: 56

tFAW: 34

tRRDS: 6

tRRDL: 8

tWR: 24

tWTRS: 4

tRFC: 476

Oprócz tego DRAM Voltage na 1,40V i SOC Voltage na 1,15V. Resztę zostaw narazie na Auto, nie jest tak bardzo istotna. Przetestuj i daj znać, jak nie będzie stabilne to możesz zaktualizować BIOS jak wyżej (po powrocie do stabilnych ustawień np. XMP). Jeśli i to nie pomoże to sprawdź jeszcze te same timingi z 3333mhz.

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No i jest problem po przejściu na wersję P5.60. 

 

Procesor nie trzyma taktowania 4100MHz. 

 

W CPU-Z skacze na poziomie 3300MHz - 3700MHz. 

 

https://ibb.co/x6NDbx9

 

https://ibb.co/RpRJmxF

 

BIOS w ogóle nie zapisuje mojego taktowania. Domyślam się, że bierze pod uwagę ustawienia w AMD CBS. 

O dziwo nie mogę tam edytować zegara. 

 

https://ibb.co/QXcdRSm

https://ibb.co/yVK6wSL

https://ibb.co/wQP4Rdx

https://ibb.co/vzR1t4N

https://ibb.co/TrmZg5f

 

Przepraszam. 

Zabawna sytuacja. Już wiem, dlaczego po aktualizacji BIOSU należy najpierw odpalić na domyślnych UEFI. Znaczny nie wiem, ale zadziałało. 

 

Lecę zobaczyć jak będzie wyglądać sytuacja z RAM. 

Jakiś dodatkowy profil mogę włączyć z BIOSU. Corsair 2x16GB.. Nie wnikam. 

 

Zapytam tylko o wersję BIOS P7.10

Jeżeli mam procka Pinnacle Ridge, a w opisie jest napisane, że wersja ta nie jest zalecane dla procesorów Bridge, to oznacza, że mogę do niej zaktualizować BIOS? 

 

Zwłaszcza, że np. wersje ponad P5.80+ mają wzmianki o braku wsparcia dla Pinnacle. 

 

PS: Dam edycję po próbach podkręcenia RAM. :)

 

3400MHz po stress teście na Twoich timingach poszło. Co dalej proponujesz? 

 

Edytowane przez Barracuda
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
W dniu 19.08.2022 o 22:27, Barracuda napisał:

Już wiem, dlaczego po aktualizacji BIOSU należy najpierw odpalić na domyślnych UEFI. Znaczny nie wiem, ale zadziałało. 

Ups, dla mnie to takie oczywiste że często zapominam o tym napisać :D

W dniu 19.08.2022 o 22:27, Barracuda napisał:

Zwłaszcza, że np. wersje ponad P5.80+ mają wzmianki o braku wsparcia dla Pinnacle. 

Nie widzę takiego zapisu, po prostu są "NOT recommended". I słusznie bo przez to że producenci oszczędzali na pamięci BIOSu, to żeby dodać wsparcie dla nowych procesorów trzeba było wycinać co innego. Tak jak pisałem 5.60 to najnowsza bezpieczna opcja dla ciebie na tą chwilę IMO.

W dniu 19.08.2022 o 22:27, Barracuda napisał:

3400MHz po stress teście na Twoich timingach poszło. Co dalej proponujesz? 

Cieszy mnie to bardzo :) Na twoim miejscu potestowałbym jeszcze dla pewności parę dni. Jak będzie dobrze to:

1. Zapisz sobie profil ustawień w BIOSie! Jak się coś pokombinuje dalej i coś się zesra to słabo wpisywać z powrotem wszystko od nowa

2. Mogę ci podać po niedzieli jak się przypomniesz resztę timingów, które moim zdaniem powinny być bezpieczne w tym konkretnym przypadku, a nie mają większego wpływu na wydajność

3. Sky is the limit, tylko wyobraźnia cię ogranicza. Możesz próbować ugrać dodatkowe 66mhz, albo po kolei obniżać wszystkie timingi o 1 i sprawdzać co się będzie działo :wariat:

Ale to już bardziej sztuka dla sztuki i dodatkowy promil wydajności w specyficznych sytuacjach. No i trzeba pamiętać że niestabilny RAM może prowadzić do niemiłych następstw z utratą danych i uszkodzeniem OS włącznie. Żeby nie było że nie ostrzegałem ;)

Na sam koniec możesz oznaczyć którąś z moich odpowiedzi jako najlepszą żeby zamknąć temat i połechtać moje ego :D

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, zbiku90 napisał:

Na sam koniec możesz oznaczyć którąś z moich odpowiedzi jako najlepszą żeby zamknąć temat i połechtać moje ego


Taki był właśnie plan. :D 

Dzięki za wyczerpującą pomoc. Dobrze, że jesteś. Inaczej zapomniałbym, że to forum "benchmark". :D 

Być może do później. Strzałeczka! ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...