Skocz do zawartości

Ryzen 5 5600x - opytmalne ustawienia na "sztywno" czy PBO?


Recommended Posts

Cześć,
Mam pytanie do osób które użytkują lub dobrze ogarniają Ryzen 5600x albo podobne. Zauważyłem że te procki bardzo lubią niepotrzebne skoki napięć i wysokie temperatury przy stockowych ustawieniach. Jak macie je ustawione u siebie? Próbowałem PBO, auto oc, stock a w końcu ustawiłem na sztywno 4300mhz na napięciu 1,135v. Temperatury w cinebench R20 max 70-71 stopni a wynik większy niż przy PBO +100mhz i offset na -20 na all (tutaj temp. Dobijała do 82-83 stopni) co prawda zegar na 4750 ale co z tego jak żadna wydajność większa.
Ktoś podpowie czy zostawić jak jest 4300 / 1.135v czy może jednak pójść w PBO albo AUTO przy ciut większych temperaturach, ma być wydajnie i stabilnie.
Mam trochę "schizę" na punkcie temperatur i lubię je pilnować, ale może nie potrzebnie przy tym zestawie.

Set: 5600x + B550 Asus TUF Gaming PLUS + Fortis 5 + RX 6900XT + ADATA ram 3200/CL16 + Samsung 980 1TB + Zasilacz Supremo FM2 Gold 750W

Edytowane przez pat1441
Link to post
Share on other sites

Witam, miałem 5600x i B550 Asus TUF Gaming PLUS, on ma silny pojedynczy rdzeń, bez podkręcania u mnie chodził z 1.2v, a max kręcił się na wszystkich rdzeniach na 4.650, przy 1.3v, też temperatury mi skakały ale to bardziej wina budowy samego procesora, chodzi tam o coś z czujnikami, więc ja go miałem na standardowym taktowaniu tylko woltaż mu obniżyłem na 1.2

a i miałem dark rock 4

Edytowane przez hetman126
Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, hetman126 napisał:

Witam, miałem 5600x i B550 Asus TUF Gaming PLUS, on ma silny pojedynczy rdzeń, bez podkręcania u mnie chodził z 1.2v, a max kręcił się na wszystkich rdzeniach na 4.650, przy 1.3v, też temperatury mi skakały ale to bardziej wina budowy samego procesora, chodzi tam o coś z czujnikami, więc ja go miałem na standardowym taktowaniu tylko woltaż mu obniżyłem na 1.2

a i miałem dark rock 4

Czyli rozumiem PBO off, Auto OC off, taktowanie na AUTO i wrzuciłeś na stałe 1,2V? Dobrze rozumiem? Czy po prostu jest opcja gdzieś w biosie żeby ustawić max napięcie na 1,2-1,25 a resztę system sam sobie dostosuje według potrzeby (tzn. mniejsze zapotrzebowanie mniejszy woltaż i taktowanie)?

Czy użyłeś może curve optimizer z offset na -?

Edytowane przez pat1441
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, hetman126 napisał:

użyj programiku ctr 2.0 rc5

youtube.com/watch?v=JB80TrP3w4s&ab_channel=TechManiacHD

ja miałem golden sample

Problem jest że CTR wywala mi błąd, nie znajduje w ogóle płyty i procesora. Nie mogę go użyć niestety. Widziałem że problem znany na różnych forach zagranicznych ale nie wiadomo do końca jak go naprawić. A program wiem że nie jest już rozwijany na rzecz innego płatnego.

Link to post
Share on other sites

teraz mam 5900x i mam ten sam problem ale z 5600x nie miałem tego problemu

spróbuj moich ustawień i potestuj

ogólnie 5600x to super proc , zamieniłem na 5900x tylko z tego względu że odkupiłem od znajomka ale gdyby nie to, to do giercowania nie ma sensu nic mocniejszego, jest energooszczędny i ma silny wątek,a gram w fhd

miałem rewizje B2 a sprawdzisz to w cpu-z_

Edytowane przez hetman126
Link to post
Share on other sites

Aktualnie zmienione na 4500MHz i 1,185v. Realbench 45 min przeszedł (max 82 stopnie) także nie ma tragedii.

Może podciągnę na 4600 albo 4700 w przyszłości. Narazie więcej niż 4500MHz i tak pewnie nie wykorzystam. Temperatura w cinebench r20 max 73-74 stopnie i wynik 4610 także przyjemnie.

Edytowane przez pat1441
Link to post
Share on other sites

mój max co robił to 4650 na wszystkich rdzeniach, ale stwierdziłem że nie ma to sensu i tylko zastosowałem undervolting, teraz mam 5900x i nic nie robiłem , bo boostuje do 4950, a gdy choć troszkę zjadę poniżej 1.35 to 4850 robi. Ma wyjść jakiś nowy programik zamiast CTR więc może wtedy się pobawię, no i pewnie tego dark rocka 4 będę musiał wymienić:D

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Wik-Mar napisał:

Może ten filmik pomoże ci a w szczegulności odzyskać 23 do 47% wydajności.

(2) Mroczny sekret RADEON Software...  Odzyskaj 23-47% wydajności!  [Po Przepięciu #1] - YouTube

 

Wczoraj to sprawdzałem, przynajmniej na najnowszych driverach tego nie zaobserwowałem. Jeżeli autor aktualizuje sterowniki to raczej nie powinien mieć tego problemu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.08.2022 o 21:41, pat1441 napisał:

Tak oczywiście literówka ;)
Miało być 4500MHz i 1,185v - na ten moment testowane różnymi programami, trochę pograne i jest stabilnie bez problemów.
obraz.png.9c19cbda83aef155391731c3343d9d56.png

 

 

U mnie PBO przy < 1.2v trzyma 4,7GHz allcore. 

Stock ustawienia oprócz:
PBO +100MHz, Curve negative offset -15 allcore (z lenistwa na odwal)

I... w sumie tyle.
Cooler NH-D15s z jednym wentylatorem w mocno restrykcyjnej budzie (temp do 70*c dobijają).

 

Wiem że 4.8 tez trzyma ale sprawdzałem to bez uV, dopiero jak za parę dni wrócę do domu to będę się dalej bawił. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...