Skocz do zawartości

Wymiana płyty głównej


Recommended Posts

Witam.
Chciałbym wymienić płytę główną na płytę obsługującą PCIe 4.0.
Komp używany do obróbki wideo w Premiere Pro, render wideo, codzienna praca AutoCad, Word
Gry MFS2020
Jaką płytę główną byście polecili ?
Budżet? No właśnie ile trzeba dać by poczuć różnicę i być zadowolonym? Tak by sensownie dołożyć do reszty mojego zestawu.
Myślałem o ok 1200 ale mogę zejść w dół albo coś dołożyć.

Mój obecny zestaw:

  • Gigabyte Z390 Aorus Pro
  • Intel Core i9-9900K
  • NVIDIA GeForce GTX 1080 (8 GB)
  • 64 GB Ramu - 4 x Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 (4x16GB) 3000MHz CL15 XMP2 Red F4-3000C15D-32GVR
  • dysk systemowy Samsung 980Pro
  • dyski danych HDD 4szt, 1szt. SSD, CD-DVD
  • dysk 0,5 TB do obróbki wideo NVMe wpięty przez ASUS HYPER M.2 X4 MINI CARD PCI Express 3.0
  • karta muzyczna
  • karta IEEE 1394
Link to post
Share on other sites

Niestety, pod PCIe 4.0 potrzebujesz przynajmniej płyty serii 500 oraz procesora z generacji Rocket Lake-S, bo Twój Coffee Lake-S niestety nie będzie kompatybilny. Alternatywą są płyty serii 600 (najnowsze) wraz z procesorami Inter Alder Lake-S albo Amd Ryzen 5000 z płytami serii 500 (osobny Socket niż seria 500 pod Intela). 

 

Dodam jeszcze na koniec, że mający mieć premierę na koniec roku Raptor Lake-S ma dysponować magistralą PCIe 5.0 ale z liniami wyłącznie dla Gpu (dyski Ssd nadal mają latać pod PCIe 4.0). 

 

Co do konkurencyjnego Ryzen 7000 (Raphael) to ma on oferować do 24 linii PCIe 5.0, z czego 16 (?) ma iść na Gpu a 8 dla dysków. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dzięki za zwrócenie mi uwagi,

 

jakoś z przyzwyczajenia nazewnictwa napisałem, winno by:

kontroler pci express gen 4 

np: https://www.kingston.com/pl/blog/pc-performance/pcie-gen-4-explained i ten x16 o przepustowości 32 GB/s miałem na myśli,

 przykładowo taki https://www.net-s.pl/produkt/delock-pcie-16x-card-4x-internal-nvme-m2-controller-1215575;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=72384afd-a711-17dd-1305-1e025bbf687f.

 

nie mam go więc nie mogę się jednoznacznie powiedzieć jak działa oraz czy współpracowałby z tą płytą . 

 

- strony www podałem jako przykładowe  

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...