Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

od jakiegoś czasu doświadczam losowych resetów pc, nie są w żadnym wypadku regularne ani nic, potrafi przez 3 miesiace nie wyłączyć się nawet raz,czasem potrafi wyłączyć sie raz na tydzień-dwa, a wczoraj zgasł 4 razy w ciągu godziny, nie ukrywając jest to dość męczące, w podglądzie zdarzeń wywala mi kernel power 41 (63), robiłem formata bo myślałem ze może coś pomoże, jednak po dwóch dniach komputer znowu sam się zrestartował, czy ktoś ma jakieś pomysły co dalej można zadziałać? takie resety zdarzają się od jakiegoś roku, komp był kupowany w 2020

 

Dysk SSDPNY1TBM.2 PCIe NVMe CS2130

Chłodzenie procesora Silentium PC Fera 3 EVOARGB120mm

Płyta główna Socket AM4 MSI B450 TOMAHAWKMAX

Procesor AMD Ryzen 5 AMD Ryzen 5 3500X

Pamięć RAMDDR4 ADATA16GB(2x8GB) 3200MHzCL16 XPGSpectrixD41 RGB

Karta graficzna AMD MSI Radeon RX5600 XTGAMINGX6GBGDDR6

Zasilacz do komputera Silentium PC Vero M3 600W80 Plus Bronze

Link to post
Share on other sites

O pożyczenie raczej może być ciężko, bo nie mam zbytnio od kogo go pożyczyć, zaryzykowałbym bym kupno i oddał go po 14 dniach ale obawiam się tego że akurat w tych 14 dniach nic się nie stanie jak to bywa czasem obecnie, czy sprawdzenie miernikiem coś by dało? Bo miernik jestem w stanie załatwić, dodam jeszcze że gdy wszedłem w błędy, to znalazłem takie coś 

 

Wystąpił krytyczny błąd sprzętowy.  Zgłoszone przez składnik: rdzeń procesora

Źródło błędu: Machine Check Exception

Typ błędu: Cache Hierarchy Error Identyfikator kontrolera APIC procesora: 5

 

myślę jeszcze czy nie wyjąć zasilacza ze starego pc, tylko tam był o wiele słabszy, coś w przedziale 350-450 i nie jestem pewien czy on uciągnie

Link to post
Share on other sites

Bez podmiany zasilacza nie bardzo jest jak sprawdzić co dolega kompowi. Seria 

12 godzin temu, moreniasty napisał:

Vero M3 600W80 Plus Bronze

miała ostatnio wpadkę, trafiło się dużo fabrycznie walniętych sztuk. Pomiar miernikiem jest chwilowy więc odpada. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Bez pożyczenia zasilacza może być ciężko, ale sądzę, że dałoby się w miarę szybko namierzyć błąd w następujący sposób:

Na starym zasilaczu

1) Memtest każdej kości pamięci

2) Test obciążenia GPU

3) Test obciążenia CPU

 

Jak złapiesz kość/test w którym pojawia się restart systemu, to pożyczasz zasilacz i powtarzasz test. Błąd wystąpi na starym zasilaczu, a na nowym nie - zasilacz do wymiany. Występuje błąd na nowym i starym - błąd komponentu

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Główny problem z pożyczeniem czy kupnem zasilacza jest taki że błąd potrafi pojawiać kilka razy w ciągu dnia, a równie dobrze może być spokój przez miesiąc czasu, GPU, cpu i ramy testowałem na maksymalnych obciążeniach i było w porządku, nie zgasł nawet raz, a chwilę później podczas normalnego użytkowania reset

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, moreniasty napisał:

Główny problem z pożyczeniem czy kupnem zasilacza jest taki że błąd potrafi pojawiać kilka razy w ciągu dnia, a równie dobrze może być spokój przez miesiąc czasu, GPU, cpu i ramy testowałem na maksymalnych obciążeniach i było w porządku, nie zgasł nawet raz, a chwilę później podczas normalnego użytkowania reset

Zasilacz SilentiumPC Vero M3 600W 80PlusBronze - 9189702414 - oficjalne  archiwum Allegro

 

To jest dokładnie problem z zasilaczem masz podpuchnięte kondensatory i będzie gorzej.Możesz mu zmierzyć miernikiem wartości i popatrzeć do środka na kondensatory (na bank będą wybrzuszone)

Kupiłeś go 2020r a od roku masz problem to w jakich on pracował warunkach,że go szlak trafił tak szybko? Nie zwlekaj i kup nowy zasilacz tylko przeznacz trochę więcej pieniędzy i kup coś lepszego.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...