Skocz do zawartości

Monitor 32 cale 1440p do 1500 zł


Recommended Posts

Cześć wam,

 

tak jak w temacie powyżej rozglądam się za monitorem, jak mi się na tę chwilę wydaje najbardziej jestem zainteresowany właśnie 32 calami i rozdzielczością 2k. Monitor do użytku codziennego zarówno w dzień jak i w nocy. Fajnie jakby był przekrojowy tzn. wykorzystywałbym go na każdą stronę od pracy biurowej, przez kodowanie, pracę na podzielonym ekranie z kilkoma oknami, ale do tego raczej nie jest potrzebny jakiś wyczesany monitor żeby spełnić te wymagania. Zależy mi także, a może przede wszystkim, na jakości obrazu ponieważ będę też konsumował na nim treści, oglądał filmy i seriale, od czasu do czasu jakaś gra. Czyli podsumowując zależy mi na możliwie najlepszym monitorze w tej kwocie. Liczę na wasze rady i sugestie ;) 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Popatrz sobie na tego Hp x32, do 1500zł raczej nic lepszego nie będzie, panel 1440p 165hz, 400cd jasność, 99% srgb itd

 

Ma wszystkie wady i zalety panelu ips, ale ips do pracy biurowej musi być:)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten https://www.morele.net/monitor-gigabyte-m32q-kvm-5947593/  jest na ips i też jest całkiem dobry, czy lepszy od tego hp na tyle żeby dopłacać, ciężko powiedzieć, bo mało testów tego hp. Tamten drugi jest na matrycy va i zakrzywiony, dla mnie va do programomanie itd mało się nadaje, plus jest zakrzywiony ten pierwszy płaski

 

Tu sa oba  w porównaniu, i ten na ips wypada lepiej:

 

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-g32qc-vs-gigabyte-m32q/14613/26016?usage=3623&threshold=0.10

 

 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Tamten drugi jest na matrycy va i zakrzywiony, dla mnie va do programomanie itd mało się nadaje, plus jest zakrzywiony ten pierwszy płaski

A co ty masz do VA i programowania? (może rozwiniesz temat), a lekkie zakrzywienie i duża matryca pomaga przy VA chociaż wolał bym żeby bylo 1800 a nie 1500 (a 1000 w Samsungu to już ostre przegięcie).

 

Miałem dwie sztuki M32Q, jedna miała badpiksela a druga miała bardzo dobrą matryce, monitor naprawe wyglądał ok, ale nielubie IPS glare a do tego z jakiegoś powodu mój organizm nie toleruje IPSów. Już po 15 minutach boli mnie głowa i oczy, nie wiem dlaczego się tak dzieje ale czytałem i nie jestem sam z takimi objawami od patrzenia na matryce IPS. Przez lata próbowałem różne monitory IPS i za każdym razem jest tak samo. Dlatego przed zakupem warto było by się upewnić, że się nie jest w tej samej grupie co ja.

Dzięki kontrastowi do oglądania filmów i grania w ciemne gry (jak moje ulubione skradanki) matryca VA jest znacznie lepsza. Jedyny minus to w zależności od monitora (z wyjątkiem Smasunga G7) matryce VA potrafią smużyć przy bardzo szybkich ruchach, w filmach tego nie widze a w grach jak już się wydarzy to mi bardzo nie przeszkadza. G32GC nie miałem go żeby sprawdzić kiedy chciałem przejśc z mojego FHD VA na WQHD, ale miałem LG 32GN650-B tylko że dopiero druga sztuka trafiła się dobra bo w pierwszej piszczał zasilacz (LG powie że ten typ tak ma, zwracać nie reklamować i szukać innej sztuki). Ten LG ma też dzwiną podstawe i wydawało mi się, że monitor jest lekko przekrzywiony ale obraz był bardzo dobry. Tylko dla mnie całkiem płaskie 32 z odległości max 80cm to troche za dużo.

 

Przy wyborze monitora zastanów się czy monitora będziesz używał tylko w dzień w dobrze oświetlonym pomieszczeniu czy też wieczorem kiedy światła jest znacznie mniej. Jakie treści bedą wyświetlane (to już masz) i jaka będzie odległości od monitora i wysokość na jakiej będzie stał. I czy ma być zakrzywiony, oczy/mózg się przyzwyczają ale nie zawsze jest to dobre. I najważniejsze kupuj tak żebyś mógł go zwrócić jeżeli coś by było nie tak.

 

Dla mnie ideałem był by Samsung G7 32" 1800R ale taki niestety nie istnieje.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, LordAnpu napisał:

A co ty masz do VA i programowania? (może rozwiniesz temat),

Przy scrollowaniu lubi tekst po prostu smużyć, jedyne va jakie bym polecił to samsung g7 32 240hz .tam zlikwidowali praktycznie smużenie ale to inna połka cenowa.

 

Dodatkowo ten monitor ma być uniwersalny do używania w dzień i w nocy, pomijając smużenie, to IPS jest bardziej uniwersalny

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja używam kilkuletniego VA 144hz i przy przewijaniu tekstu mi nie smuży. Do tego używam go w dzień i w nocy i własnie dzieki temu że VA maja wysoki kontrast nie mam problemu. Czym objawia się ta uniwersalność IPS? Bo reprodukcje koloru VA potrafią mieć taką samą jak IPS a kontrast w VA daje im przewage nad IPS. Nie każdy lubi siedzieć przed latarką świecącą prosto w oczy w pomieszczeniu o słabym oświetleniu tylko po to żeby nie było widać IPS glow i mieć pokrycie palety barw zgodne z zapowiedziami producenta, a do tego ten przepiękny czarny (srebrny?) super wygląda.

Edytowane przez LordAnpu
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki masz panel ale w przypadku tego Gigabyte to tu masz porównanie gdzie smużenie jest wyraźnie większe przy va, generalnie nie mam nic do va, ma swoje wady i zalety jak i IPS

może akurat to smużenie da się jakoś wyeliminować jak się trafi.

Va ma duży kontrast, do używania w ciemnych pomieszczeniach głownie bym polecał mimo tego ghostingu, ips ma lepsze odwzorowanie kolorów, lepsze kąty widzenia.

 

 

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-g32qc-vs-gigabyte-m32q/14613/26016?usage=3623&threshold=0.10

Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk@LordAnpu ok, postaram się do wszystkiego odnieść. Co do użytkowania w dzień i w nocy, to pokój nie jest jakoś mocno oświetlony plus zawsze można zasłonić rolety, więc to nie jest problem. Co do smużenia to nie znam takiego zjawiska nigdy nie miałem z nim do czynienia, także ciężko stwierdzić czy by mi przeszkadzało. Obecnie posiadam 13 letni monitor Benq 19' 1050p :o, który o dziwo wciąż działa i z którego jestem w sumie zadowolony :D, ale podejrzewam że na co bym się nie przesiadł to zrobi na mnie duże wrażenie.

 

Czy ja dobrze rozumiem że ta moja propozycja na matrycy VA będzie się lepiej sprawdzać w oglądani filmów i konsumowaniu treści multimedialnych z uwagi na lepsze kolory czernie i kontrast. A IPS będzie lepszym rozwiązaniem do np. grania w szybkie gry typu fps, nastawione na esport, z uwagi na, nie wiem, lepszą ostrość obrazu przy wysokich częstotliwościach? Czy to nie jest wszystko takie proste i jednoznaczne.

Edytowane przez koza32199
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...