Skocz do zawartości

Czy warto zmieniać laptopa na nowego, czy zmodernizować obecny?


Recommended Posts

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się,czy warto mi zmieniać laptopa na nowego. Używam laptopa do przeglądania internetu. Obecny swój laptop kupiłem w kwietniu w 2015 roku. Jest to laptop Dell Inspiron 15-3541-6105. Posiada on system Windows 8. Widać już ,że ten laptop nie ma już takiej wydajności, jak wcześniej. Jakby się go opłacało zmodernizować,to bym go dał do serwisu komputerowego,żeby mi założyli dysk SSD o pojemności 500 gb oraz dołożyli pamięci ram,żeby laptop miał 8 gb pamięci ram. Jeśli się nie nie opłaca zmodernizować mojego obecnego laptopa ,to poszukuję laptopa z dyskiem SSD o pojemności 500 gb, pamięcią ram o pojemności ,co najmniej 8 gb , procesorem 4 rdzeniowym oraz w miarę porządną kartę graficzną. Jeśli się mojego obecnego laptopa nie opłaca zmodernizować,to jakie laptopy polecacie ? 

 

Oto specyfikacja mojego laptopa :

Procesor: AMD A-Series 2GHz
Turbo Boost 2.4 GHz
Ilość rdzeni: 4
Ilość wątków: 4
Procesor (pamięć cache): 2 MB
Procesor (opis): A6-6310
Pamięć RAM [GB]: 4
Pamięć (technologia): 1600 MHz
Dysk twardy [GB]: 500
Dysk twardy (rodzaj):HDD
Dysk twardy (interfejs): Sata
Dysk twardy (prędkość): 5400
Napęd optyczny (typ): 8X DVD+/-RW Tray load Drive
Parametry grafiki:
Matryca (przekątna) [Cal]: 15.6
Matryca (rozdzielczość):1366 x 768
Karta graficzna AMD R5 M230
Karta graficzna (pamięć karty): 2GB
Karta Wi-Fi:
Karta sieciowa bezprzewodowa 802.11b/g/n
802.11b/g/n
Bluetooth 4.0
Urządzenie wskazujące: TouchPad
Złącza i porty:
USB 3.0 (1)
USB 2.0: (2)
Czytnik kart pamięci
HDMI

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie miałem do czynienia z CPU AMD A-Series, więc nie wiem czy jest wydajny. W moim Dellu jest i7-5500U (2c/4t) i radzi sobie nie tylko z przeglądaniem internetu. Ze specyfikacji wynika, że tam jest jedno gniazdo SODIMM, więc rozszerzysz maksymalnie do 8 GB. Ceny modułów 8 GB DDR3-1600 (na allegro) są poniżej 100 zł, natomiast nowe dyski SATA3 SSD, 500 GB kosztują ok. 300 zł (widziałem Crucial MX500 ~ 290 zł, Samsung 870 Evo 500 GB ~ 320 zł). Jeśli komputer służy głównie do przeglądania internetu, to wydaje mi się, że upgrade łącznie za ~ 400 zł nie będzie złym pomysłem. Poza tym Dell udostępnia instrukcje wymiany podzespołów w swoich produktach, więc myślę, że sam będziesz w stanie to wymienić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, olo163 napisał:

Ile masz kasy? Dla mnie matryca 1366x768 już dyskwalifikuje tego lapka. Ja kupiłbym nowego z dobra matryca cpu wspierającym sprzętowo dekodowanie h265/hevec. 

 

Mógłbym na laptopa wydać do 3000 złotych. Laptopy powyżej 3000 złotych mnie nie interesują. 

Link to post
Share on other sites

Sprzedaj ten laptop co masz i szukaj inny lub zainteresuj się  INTEL  EVO z tym znaczkiem laptop musi spełniać wymagania minimum 8GB w dual 2*4 GB dysk NVMe, procesor 11 generacji itp.

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, cmgcmg napisał:

Mógłbym na laptopa wydać do 3000 złotych

Do czego będziesz go używał?

Poczta, internet, filmy?

Praca - jakie programy?

Gry - jakie gry?

 

System musi być czy niekoniecznie?

Link to post
Share on other sites

Wymień dysk i RAM, warto włożyć parę setek a mieć prawidłowo działający sprzęt. RAM kup używany bo ceny nowego Ramu powalają (czy nowy/dużo używany nie ma znaczenia).

Jeśli lapek ma być do zastosowań informatycznych kup sobie nowy gamingowy sprzęt za 4-5 tysi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...