Skocz do zawartości

Udostępnianie HDD podłączonego do routera poza sieć LAN przez Internet (lamerskie pytanie)


Recommended Posts

Witam. Uprzedzając gromy mam nikłe pojęcie o sieciach a poradniki na Youtube mi nie pomogły. Po 2 latach korzystania z modemo-routera z Vectry Technicolor CGA2121 na którym mogłem jedynie ustawić sobie hasło i zmienić kanał WIFI (i na tym swoboda administrowania się kończyła) zakupiłem na wyprzedaży router Netgear R6220. Sprzęt od Vectry przestawiłem w tryb "bridge" i wyłączyłem na nim WiFi. Nowy router się skonfigurował wszystko działa chyba tak jak powinno. Mam pełną kontrolę nad urządzeniami podłączonymi do sieci, blokowaniem treści itp. itd. W końcu mój Plex serwer jest dostępny poza siecią LAN i mogę z tego korzystać zdalnie - sprawdziłem na transmisji komórkowej i działa! Do portu USB na routerze podpiąłem dysk HDD i wewnątrz sieci LAN jest dla wszystkich urządzeń dostępny. Ale chciałem do tych zasobów mieć również dostęp poza moją siecią LAN (jak to się udało z PLEXem). I zaczęły się schody w ustawieniach routera widzę przy udostępnianiu USB (ReadyShare) takie opcje: HTTPS (za pośrednictwem Internetu) https://192.168.0.29:443/shares Port: 443            lub     FTP (za pośrednictwem Internetu)     ftp://192.168.0.29:21/shares  Port: 21.  Obie mam aktywne. Natomiast adres IP 192.168.0.29 to adres wewnętrzny chyba przydzielony dyskowi? No i raczej z zewnątrz nikt się nie połączy z tym. Wykrywacze mojego IP mówią, że jestem widziany na zewnątrz pod adresem: 89.151.XX.YYY no i mimo. że wyczytałem, że VECTRA daje publiczny, zmienny adres to od tygodnia się on nie zmienia. Próbowałem połączyć się będąc na danych komórkowych i zmieniając 192.168.0.29 na mój zewnętrzny IP 89.151.XX.YYY w tych podanych wcześniej adresach. Ale nic się nie chce łączyć. Acha i sprawdzałem jakąś stroną internetową otwarte porty i WSZYSTKIE są zamkniete dla adresu 89.151.XX.YYY więc pewnie tu jest problem i trzeba je jakoś "otworzyć"??? Z góry dzięki za porady.

 

 

 

 
Link to post
Share on other sites

Czesc

192.168.0.29 to jest wewnetrzny adres IP 

89.151.XX.YYY to jest zewn adres IP

Tak jak napisales adres zewn moze byc zmienny lub staly, jezeli masz zmienny to moze sie zmieniac i nie ma tutaj reguly co jaki czas, to zalezy od operatora np moze sie zmieniac co 1 godzine ale moze sie zmieniac raz na rok albo rzadziej.

Kolejna sprawa to NAT pytanie czy jestes za NATem operatora, w skrocie to znaczy ze operator moze przydzielic ten sam zewn adres ip pewnej puli swoich klientow - to jest pytanie do Vectry

Generalnie nie chce byc pesymista ale konfiguracja takiego udostepniania nie jest latwa dlatego takie opcje sa wypychane i zastepowane przez duzo prostsze rozwiazanie jakim jest np one drive / dropbox / google drive

 

Tu jest filmik o nacie, jednak mozesz byc za podwojnym natem, jeden nat to jest Twoj router a drugi operatora.

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Genghis Khan napisał:

Czesc

192.168.0.29 to jest wewnetrzny adres IP 

89.151.XX.YYY to jest zewn adres IP

Tak jak napisales adres zewn moze byc zmienny lub staly, jezeli masz zmienny to moze sie zmieniac i nie ma tutaj reguly co jaki czas, to zalezy od operatora np moze sie zmieniac co 1 godzine ale moze sie zmieniac raz na rok albo rzadziej.

Kolejna sprawa to NAT pytanie czy jestes za NATem operatora, w skrocie to znaczy ze operator moze przydzielic ten sam zewn adres ip pewnej puli swoich klientow - to jest pytanie do Vectry

Generalnie nie chce byc pesymista ale konfiguracja takiego udostepniania nie jest latwa dlatego takie opcje sa wypychane i zastepowane przez duzo prostsze rozwiazanie jakim jest np one drive / dropbox / google drive

 

Tu jest filmik o nacie, jednak mozesz byc za podwojnym natem, jeden nat to jest Twoj router a drugi operatora.

 

 

Dzięki za objaśniający filmik. Po wpisaniu ipconfig w Windows dostaję coś takiego:  NAT.wroclaw_krzyki.vectranet.pl a więc chyba jednak jestem za NAT-em operatora :( Ciekawe czy jakiś dostawca internetu korzysta już z IPv6? Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Tak zapewne jestes za natem operatora ale mozesz pogadac z vectra i poprosic o staly zewn adres ip, to moze kosztowac pare zl miesiecznie ale to jest pytanie do vectry.

Potem czeka Ciebie konfiguracja routingu to jest jedna z opcji, nie jest to takie trywialne, mozesz tez postawic np vpna ale to tez jest troche pracy i wymaga odpowiedniego routera.

 

Co do kwesti IPv6 nie jest jeszcze uzywany w internecie, mimo iz ten standard jest dostepny od lat. Ipv6 wymaga wymiany i rekonfiguracji urzadzen w sieci internet dlatego jest uzywany NAT przez operatorow w polaczeniu z ipv4

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...