Skocz do zawartości

Pomoc w aktualizacji karty graficznej do komputera który ma służyć do obróbki fotografii - praca na warstwach i maskach


Recommended Posts

Witam.

 

Prosiłbym o pomoc w aktualizacji/wyborze karty grafiki. Komputer ma służyć do obróbki zdjęć - pracy na warstwach i maskach. Zdjęcia obrabiam hobbistycznie. Przy obecnej konfiguracji, praca nie jest płynna podczas pracy na warstwach (dwie warstwy, trzy warstwy, maski). Przy obróbce jednej warstwy jest w miarę dobrze.

 

Aktualna konfiguracja to: 

procesor: Ryzen 5 1600 (procesor pracuje bez podkręcenia);

płyta: MSI B350M Gaming Pro (1 x PCIe 3.0 x16 slots);

pamięć: Kingston KHX2133C14/8G KHX3000C15D4/8GX  - razem 16GB;

karta grafiki: Nvidia GTX 970;

dysk SSD: XPG GAMMIX S11 Pro 512GB.

 

Proszę o podpowiedź, czy jest w ogóle sens zmieniać kartę, aby osiągnąć lepszy komfort pracy, a jeżeli tak to na jaką?

Budżet 2000 zł. A może trzeba zainwestować w nowe podzespoły? Wolałbym jednak tego nie robić.

 

Z góry dziękuję.

 

 

Link to post
Share on other sites

po 1 za mało ramu. Sprzedaj te kości co masz i kup 2x16 gb 3000/3200   i do tego dodatkowy dysk na scratch/temp file do np photoshopa czy czego tam używasz. Nie napisałeś jak wielkie pliki obrabiasz i jakim softem. Co do karty graficznej to się nie wypowiem bo za mało danych, w sofcie który używasz sprawdź czy obsługuje twoją kartę/ ile wymaga rdzeni cuda itp.

Link to post
Share on other sites

Obrabiam raw'y. Bazowo mają około 30MB. Po zaimportowaniu ich do programu, stworzeniu kilku warstw i pracy na warstwach, powstaje projekt, który potrafi mieć około 1,7GB. Pracuję w ON1 i Affinity. Oba te programy wykorzystują moją kartę i GPU. Patrząc na obciążenie GPU jest to stosunkowo sporadyczne wykorzystanie. Procesor też od czasu do czasu jest obciążony w 100%. Pamięci wolnej RAM najczęściej mam od 6GB do 4GB. Zrobiłem nawet RAM dysk 4GB na którym jest katalog wymiany ON1. Działa trochę szybciej. Szału nie ma. 

Link to post
Share on other sites

Grafikę zostawiłbym w spokoju.
Na jakich taktowaniach chodzi Ci pamięć? Pierwsze co bym polecił, to zmiana płyty - na coś na B450, żeby obsłużyło pamięci na 3600MHz. Ryzeny lubią wysokie taktowania i niskie opóźnienia.
Dalej poleciłbym rozbudowę pamięci do 32GB, albo 64GB. Potem dodałbym SSD na scratch (bo nie wierzę, że pracujesz ze zdjęciami i masz tylko jeden dysk), a jeszcze potem pomyślałbym o trochę lepszym procku - 3600 albo coś wyżej.
Sam pracuję na Affinity, DxO, RT, ICE, HDR projects i chyba największego kopa dało mi rozbudowanie pamięci i dodatkowo osobny dysk na scratch. I już myślę o kolejnych 32GB.

Link to post
Share on other sites

Właśnie duża szansa że zmiana CPU na np 5600/12400f - szybki rdzeń, da największego kopa, taktowanie ramu w takich programach nie ma takiego znaczenia jak pojemność. Ale takie 2x16gb Goodram 3600cl17 za 650zl się kupi, koło 2000zl wyszła by zmiana, ja bym wolał i 12400f, obecne graty by się sprzedało to już na Plus.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szopa lubi mocny wątek, ich liczba nie ma już aż takiego znaczenia.
Pamięci masz masakrycznie dobrane, ram pracuje z prędkością 2133 Mhz, oczywiście 32GB jak najbardziej wskazane.
Kartę można wymienić choćby z tego powodu że aktualnie da się za tego złoma dostać niezłą kasę, po prostu kupisz nówkę na gwarancji.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem co pracuje podczas obróbki, czy GPU, czy CPU. Pracując w ON1 na maskach/warstwach praktycznie cały czas pracuje GPU - obciążenie 100%. CPU nie przekracza 10% obciążenia. Pamięci wiem, że są za wolne, a na dodatek mają różne taktowania. Spróbuję je uruchomić na 2400 MHz, dodam SSD na plik wymiany.

Warto iść w używaną kartę 1080Ti czy jednak coś innego? Polecicie coś?

Rozważę wymianę podzespołów i sprzedaż obecnych. 

Link to post
Share on other sites

Wg tego artykułu:

https://www.on1.com/blog/the-best-computer-for-photo-editing/

To by się przydało gpu z minimum 8gb vram, 32gb ramu, na końcu lepszy procek w tej kolejności co do istotności.

Ja bym szedł w NVIDIA RTX, bo to najpewniejsze karty jeśli chodzi o ten kierunek, minimum 8gb vram, 2060 super/2070/2070 super z używek na gwarancji, 3050/3060 z nówek.

 

 

 

 

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, pleskiew napisał:

Sprawdziłem co pracuje podczas obróbki, czy GPU, czy CPU.

Seria 10xx to już szrot, daj sobie spokój, w cenie jakiej żądają za 1080 Ti kupisz spokojnie coś nowej generacji, może być na przykład RX 6600 lub też RTX 3050, wyższe modele to już ponad 2000 zł.

Zobacz na początek co się stanie jak w opcji Performance/Wydajność "odptaszkujesz" użycie GPU.
Z tego co wiem to karta robi głównie podgląd, bardzo niewiele efektów jest faktycznie liczonych na GPU.

 

Przechwytywanie.JPG

Link to post
Share on other sites

Wyłączyłem GPU w ustawieniach ON1. Zauważalnie wzrosło użycie procesora z mniej niż 10% do 20%, a czasem nawet okazjonalnie do 100%. Przy trzech warstwach zaczyna się przycinać podgląd, np. nie jest płynne przesuwanie obrazu. 

Następnie zrobiłem: 

a.) przyspieszyłem taktowanie procesora z 3200 na 3400 MHz;

b.) podniosłem zegar pamięci z 2133 na 2666 MHz 

c.) włączyłem wykorzystanie GPU w obróbce grafiki.

Jest zdecydowanie lepiej. Praca na trzech warstwach jest płynna (starałem się tak samo obrabiać fotografię z wyłączonym GPU jak i włączonym GPU + przetaktowanie). Odnoszę wrażenie jak gdyby wąskim gardłem w obecnej konfiguracji były kości pamięci. Nie wydaje mi się aby to był procesor, bo jeżeli podczas obróbki jest włączone GPU, to praktycznie CPU jest wykorzystywane w max 10%. Myślę, że postaram się pożyczyć kartę graficzną i zobaczę czy wzrośnie wtedy komfort pracy.

Link to post
Share on other sites

Taktowanie pamięci w Ryzenie jest związane z komunikacją pomiędzy CCX, czyli tzw. Infinity Fabric, im wyżej jest to taktowane tym szybciej działa CPU.
Najwyższą wydajność masz wtedy jak działa to synchronicznie, czyli IF oraz ram działają z tym samym zegarem.
No i pierwsza generacja Ryzenów to nie były demony prędkości w sofcie Adobe, wyłaziły tam ich wszystkie wady.
Ja bym zmienił procka na Ryzena 3600, oraz ram na minimum 3200 Mhz, a najlepiej 3600 Mhz 2x16 GB, myślę że zauważysz niezłego kopa.
Karta może zostać na razie bo ceny nadal wysokie.

Link to post
Share on other sites

Myślę że mocniejszy wątek i generalnie szybszy procek da mu sporego kopa również w tym sofcie, ale faktycznie założyłem z góry że jak foto to Adobe.  ;) 

Oczywiście można rozważać też przejście na Intela, płytę autor ma bardzo starą i słabą więc raczej nie ma czego żałować, a nawet taki 12400F byłby na pewno zauważalnie szybszy w obróbce foto.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...