Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam pytanie tego typu,gdyż planuje zainstalować internet w nowym mieszkaniu i zastanawiam się co będzie lepsze czy zwykły internet kablowy czy światłowód.Czy światłowód jest także na kablu?,czy jest to coś takiego jak WiFi?,i z tąd moje pytanie czy wybierając ewentualnie światłowód nie będzie rozłączeń z internetem?Internet będzie służyć do przeglądania i gier z tąd moje pytanie, co będzie lepsze w tym wypadku?

Nigdy nie posiadałem internetu innego jak zwykły internet kablowy, więc nie mam kompletnie doświadczenia w tym temacie.

Prosiłbym bardziej doświadczonych o wypowiedzenie się w tej kwestii.

Link to post
Share on other sites

Oj temat rzeka...bo światłowód można też puścić po koncentryku - to znaczy ostatni odcinek od pionu można puścić po koncentryku jak kablówka.

 

Zrób tak - sprawdz co masz w domu - czy kabel od kablówki czy światłowód czy skrętkę...

 

Jeśli koncentryk to oznacza że bezinwazyjnie możesz założyć kablówkę.

Bezinwazyjnie to znaczy bez przewiertów i kładzenia nowego kabla - jeśłi mieszkanie jest po remoncie to duża zaleta bo problem jest z głowy.

 

Jeśli nic nie ma to wybierz ofertę zależną od ceny bo czy ci pociągną światłowód czy koncentryk to nie ma różnicy - i tak trzeba z nim wjechać do mieszkania.

 

Co do wifi to każdy ruter czy to na światłowodzie czy na koncentryku posiada wifi - jest to mozna powiedzieć standard.

 

Co do rozlączeń - gdy wszystko zostanie zrobione prawidłowo - nie po winno być problemów bez wzgledu na technologię jaka zostanie użyta.

 

Najlepiej jest popytać sąsiadów co mają i jak to działa albo poszukać w necie opinii w danym rejonie o operatorach internetu.

 

Czy światłowód może być po kablu ??? Otóż może być - są trzy rodzaje instalacji swiatłowodu - 

1 - to tzw. ftth czyli światłowód do samego modemu w domu.

2 - zapomniałem nazwy ...światłowód do pionu technicznego a potem sygnał do domu za pomocą kabla koncentrycznego po starej kablówce...

3 - zapomniałem nazwy...światłowód do pionu technicznego a potem sygnał wchodzi do domu przy pomocy skrętki komputerowej czy zapomocą kabla utp 4x2...

 

W technologi nr 2 i 3 w pionie technicznym i w domu instaluje się malutkie urządzenie przetwarzające...nie znam nazwy...

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, pawluto napisał:

Najlepiej jest popytać sąsiadów co mają i jak to działa albo poszukać w necie opinii w danym rejonie o operatorach internetu.

 

To jest najistotniejsze, kiedys mialem swiatlowod od jednego operatora ktory normalnie dziala bardzo dobrze ale ze wzgledu na lokalizacje - osiedle domkow jednorodzinnych byla tragedia, w koncu zmienilem operatora i wszystko dzialalo jak powinno.

Link to post
Share on other sites

@pawlutoW blokach nie wiem. Ja w domku jednorodzinnym mam światłowód podłączony do ONT i z niego ethernet zwykły do routera jakiego chce bo w tym ONT operator, INEA, wszystko ustawia. 

 

Z tego co wiem operatorzy jak tylko mogą odchodzą od kombinacji 2i3 opisanych przez ciebie. Wiem tez, że przy 1i2 często tez w jakiejś szafeczce jest tez bez[psrednio światłowód, żeby potem inny operator nie musiał ciągnąć po bloku światłowodu. W domkach nie słyszałem o innej opcji jak bezpośrednio światłowód do ONT lub routera bo to bez sens, szczególnie jak nowa instalacja i w wkopywany światłowód. 

 

Światłowód to kabel, nie ma czegoś takiego jak światłowód jako Wi-Fi więc nie wypisujcie totalnych bzdur. 

Link to post
Share on other sites

Światełko tylko i wyłącznie.

Mam od ponad roku, nic nie rozłącza.

Tylko mam 300 a chcę przejść na 600

Niestety operator nie udostępnia zewnętrznego IP przynajmniej Orange.

 

Jeśli chodzi o prędkości po WiFi to jeżeli tylko sprzęt obsłuży to jak najbardziej to działa włącznie z ping 5ms

Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Niestety operator nie udostępnia zewnętrznego IP przynajmniej Orange.

Zaloguj się do Mój Orange przez stronę lub aplikacje i w usługach dodatkowych szukaj IP publiczne zmienne lub statyczne. Skoro było i jest dla LTE to może jest i dla światłowodu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...