Skocz do zawartości

Ryzen 7 5700X + Asus ROG Strix B550. Dobór niedrogiej pamięci DDR4.


Recommended Posts

Witam, 

 

Po 8 latach postanowiłem zmodernizować sprzęt. Płytę i procesor kupiłem jak w temacie. Mam natomiast problem z doborem pamięci. Nie zależy mi na jakimś wielkim OC, nie chcę tylko żeby to były jakieś bardo wolne ramy. Budżet do 800zl ale nie mieszkam w Polsce. Wiem, że dobre pamięci to G.Skille ale przekraczają moje możliwości finansowe i w UK ciężko dostać takie, które są na liście kompatybilnych z płytą główną. Kolejne ograniczenie to moje chłodzenie Noctua, które ogranicza mnie tylko do 2 kości (chyba że pamięć low profile)

 

Myślę nad tymi pamięciami Patriota bo cenowo są ok i znalazłem je na liście płyty glownej:

 

1) Patriot Steel 32GB (2 x 16GB) 3200MHz na kościach Hynix za to Dual Rank. 

2) Patriot Steel 16GB (2 x 8GB) 4000MHz na Samsungach.

3) Patriot Steel 32GB (2 x 16GB) 3600MHz Single Rank.

 

Czy w grach będzie duża różnica między tymi pamięciami? Czy 3200MHz wyraźnie przegra z 4000MHz mimo Dual Rank (w 3200MHz) i lepszych CL vs Single Rank ale za to szybszych?

 

Wolałbym odrazu kupić 2 x 16GB tak przyszłościowo zamiast po jakimś czasie wymieniać pamięci albo chłodzenie aby dołożyć nowe kości. 

 

Ewentualnie jakie jeszcze pamięci nie drogie są godne polecenia? 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Hej

Dobre są też G-skill o taktowaniu 3600MHz i cl16 oczywiście brałbym tylko 2x16Gb jeżeli patrzysz przyszłościowo - później dokładka dodatkowych modułów ,to jest kicha zabawa i trudniej ustabilizować timingi szczególnie gdybyś je chciał trochę pociaśnić (podkręcić). Ja osobiście też patrzę od dawna na pamiątki G-skilla 2x16Gb 4400Mhz CL 19. nie kosztują milionów monet, masz dwa moduły po 16GB i można, a nawet trzeba  nimi zjechać z taktowaniem do 3600MHz ewentualnie 3733 lub jakbyś miał szczęście to 3800MHz i bawić się timingami. Tylko ostrzegam z nimi trzeba się pomęczyć i poustawiać, ale ja podjąłbym to wyzwanie tylko mówię za siebie, jeżeli nie jesteś zakręcony to lepiej kup 3600 cl16 i będzie git.

Te pamiątki lecą na 4400MHz z dupiastymi timingami bo CL19 26 26 26 48 przy 1.5V ale kosztują niewiele więcej od tych 3600 cl 16 ( koło 880zł)  a chyba można z nich więcej wycisnąć. pokazuje też że dla tych pamięci nawet 1.5V to jest norma, a to bardzo wysoko :). myślę że mogłyby polecieć tak coś koło 3800MHz na cl 16 19 19 19 38 przy napięciu może 1.45 może niżej to wszystko trzeba testować. I jeszcze istotne że G-skill mają baardzo solidny radiator i wysokość 42mm ( to wysokość która nie koliduje przy 4 kościach i jakichś dużych coolerach powietrznych typu grandis od SPC czy DarcRock PRO4 od Be-queiet-a.

 

Aa i jeszcze jedna uwaga - pamiętaj że gdybyś się zdecydował na te taktowane 4000MHz to i tak będziesz musiał je ustawiać ręcznie bo na profilu XMP na 99% nie odpalą - a jeśli odpalą to pójdą asynchronicznie z infinity fabrick - czyli du*a z wydajnością. Synchronicznie to max 3800 - zależy od płyty i kontrolera pamięci w procku. Bardzo realnie to 3733MHz 3600 to bankowo. i wtedy wszystkie timingi będziesz musiał wklepywać ręcznie - spoko jest dużo materiałów o tym na YT. Powodzenia

 

na razie

Dawid

Link to post
Share on other sites

4000 przy if 1:1 zrobi niewiele procków i naprawdę trzeba się namęczyć żeby je ustawić (nie licz, że ustawisz z profilu xmp i to zadziała, zabawy z poszczególnymi napięciami itp ide - dużo czasu zajmie i efekt niewarty zachodu). w 95% przypadków  szybsze będą pamięci 3800 cl14/15 t1 gdm off niż 4000 cl 16 t1 gdm off. Jak nie masz dużego doświadczenia w oc ramu to kup sobie na wypasie jak cię stać g. skille 3800 cl14 (CL14-16-16-36) lub team t-force xtreem argb 3600 cl 14 (CL 14–15-15-35 )

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...