Skocz do zawartości

Które Z690 do i5 - 12600k + RAM


Recommended Posts

Cześć, 

 

Chcę zakupić płytę główną Z690 pod I5-12600k, planuję nie duże OC, raczej celuję w te tańsze Z690, OC nie będzie mocne więc nie muszą mieć najmocniejszych sekcji zasilania. Na chwilę obecną wytypowałem sobie 3 modele:

1.ASROCK Z690 Extreme

2.ASUS Prime Z690-P WiFi DDR4

3. ASROCK Z690 Steel Legend

 

Asus odpowiada mi chyba najbardziej bo ma to na czym mi zależy, czyli DP, HDMI, Bluetooth i WiFi. Wraz z płytą chcę zakupić RAM i tu wybrałem RAM PATRIOT Viper Steel 16GB 4400MHz.

 

Wszystko to będzie zasilane SS 850W + RTX 3080. 

Link to post
Share on other sites

Każda z690 da radę nawet 12900k po oc, najtańsza weź co spełnia Twopje wymagania.

Msi z690 a-pro wifi wystarczy np,

Co do pamięci te vipery musisz ręcznie ustawić bo xmp nie będzie w gear 1 szedł, jak się chcesz bawić w OC i schodzeniem z timingami to w zależności od procka mogą iść 3800-4000 w gear1 i je zostaw. Jak chcesz plug and play xmp to jakieś 3600cl16 np Crucial Ballistix

Link to post
Share on other sites

Co do pamięci DDR4 to najlepiej brać coś w 4-rankach czyli najczęściej są to konfiguracje:

  • 2x16 (Dual Ranks)
  • 4x8 (Single Ranks)

17nRe10.png

 

w programach czy zwłaszcza w grach siedzących mocno na CPU takie rozwiązanie^ przynosi korzyści w wydajności

*uczulam że na rynku nie wszystkie moduły 16GB są w dualach rankach

 

sprawa druga to rodzaj kości, wszyscy wiedzą że czipy od samsung b-die mają największy potencjał OC, także polecam je wybrać:

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

4 kości dużo trudniej kręcić niż 2 więc często wychodzi na to samo, tak samo dawanie 500zl więcej za dual rank 3600cl14 nie ma sensu, lepiej już dołozyc do GPU czy do procka tyle będzie lepszy zysk w fps

Można zobaczyć jak niewielkie są różnice przy 12900k i rtx3090:

https://www.igorslab.de/en/single-vs-dual-rank-ddr4-vs-ddr5-on-alder-lake/

 

Dlatego 16gb 3600cl16 do gier wystarczy, czy 32gb jak się boisz że 16gb będzie mało

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, mutissj napisał:

Co do pamięci DDR4 to najlepiej brać coś w 4-rankach czyli najczęściej są to konfiguracje:

  • 2x16 (Dual Ranks)
  • 4x8 (Single Ranks)

17nRe10.png

 

w programach czy zwłaszcza w grach siedzących mocno na CPU takie rozwiązanie^ przynosi korzyści w wydajności

*uczulam że na rynku nie wszystkie moduły 16GB są w dualach rankach

 

sprawa druga to rodzaj kości, wszyscy wiedzą że czipy od samsung b-die mają największy potencjał OC, także polecam je wybrać:

 

 

 

 

 Czy będę bawił się w OC Ram,u nie wiem jeszcze. I raczej będę celował w kości cl16 3600Mhz.  Gdybym jednak chciał w przyszłości zrobić OC Ramu to rozumiem że celować w Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel ? One są na samsungach ? 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

4 kości dużo trudniej kręcić niż 2

 

tak jest trudniej

 

 

 

1 minutę temu, wrobel_krk napisał:

tak samo dawanie 500zl więcej za dual rank 3600cl14 nie ma sensu

 

to najtańsze samsungi b-die 2x16 DR jakie znalazłem

 

 

 

2 minuty temu, wrobel_krk napisał:

lepiej już dołozyc do GPU czy do procka tyle będzie lepszy zysk w fps

 

to zależy od autora jak mocne chce mieć CPU,

tak btw. to są już na rynku gry co dawanie lepszej grafiki jak RTX3060Ti przy 1080p nie daje zauważalnego przyrostu np. COD:Warzon,

w takim przypadku lepiej iść w mocniejsze CPU i RAM-y

 

 

 

3 minuty temu, Robercikdiamencik napisał:

Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel ?

 

viperki 3600MHz CL17 nie są b-die

 

jeśli dobrze pamiętam Viperki steel z profilami 4000MHz CL19 są najtaniej z b-die

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Już praktycznie byłem zdecydowany na ASRocka, jednak po sprawdzeniu opisów ta płyta chyba nie ma Wi-Fi, na grafikach z MediaEx są mocowania do antenek a na grafikach z X-kom już ich niema... To jest w niej wifi czy nie ? :D

 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-asrock-z690-steel-legend

https://www.x-kom.pl/p/693246-plyta-glowna-socket-1700-asrock-z690-steel-legend-ddr4.html

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...