Skocz do zawartości

kupować teraz czy czekać, nowa czy używana, pod 1440p


Recommended Posts

hejka

 

potrzebuję porady, przy obecnym stanie wiedzy, co rodzicie?

mam i5 2500k i MSI TWINFRZ GTX 580 1,5GB (2-3 reballingi za nim), trochę obniżyłem zegar na rdzeniu, żeby nie przebijał 80 stopni, ale głośno chodzi i niewiem ile jeszcze pociągnie

przymierzam się za nowym zestawem, ale w pierwszej kolejności zakup grafy, potem reszta(optymistyczne do końca tego roku), gram na 1440p  w średnio wymagające tytuły, np. Lost Ark, a jedyny wymagający tytuł na który czekam to kolejna odsłona Diablo.

niewiem co robić? szukać teraz grafy, czy jak na obecnej tragedii nie ma (szału też nie ma) to czekać na rozwój wydarzeń i złożyć całą jednostkę w jednym momencie?

czy brać używki? nówki? jeżeli tak to w co celować, bardzo zależy mi na cichym chłodzeniu, niskich temp  i żeby nie było niskich 1% low FPS, maksy mnie nie interesują

znajomi doradzają mi na teraz RX 580 8GB ( tu używki chodzą po 900-1300, ale ryzyko ze z kopalni) , ew 6600XT (jakieś lepsze jak sapphire nitro+ to ok 2700zł-2900zł, wyjdzie drożej ale bedzie gwarancja) , ew asus GeF 1660 super za 1800zł (ale pewnie lipne chłodzenie) lub msi gaming x za 2200zł, ale tu mimo ze karty fajne to 6GB moze byc przymało, myslac o 1440p

wiem ze takie minimum pode mnie to zapewne 3060ti, ale to juz kolejny tysiak w góre

koledzy także wspominali, żeby brać teraz 6600XT i ew zaprzęgnąc do krypto i niech się zwraca, ale nie mam rozeznania w tym temacie, dlatego pytam się mądrzejszych

 

z innej beczki jak ktoś ogarnięty w kwestii monitorow to co się teraz poleca w okolicach 2tys, z matrycą jak najmniej męczącą oczy gdzie można pograć w gry bez smużenia i mieć na tyle dobry obraz zeby coś tam porobić w photoshopie (proste projekty takie jak wizytowki czy banery) - obecnie mam DELL 2713hm, to w grach mocno smuży

 

 

Link to post
Share on other sites

Właściwie to nie wiadomo jak ci doradzać, napisz konkretnie i krótko ile kasy możesz wydać na maksymalnie na GPU/cały PC.

Za 2 tys masz RTX3050 z 8GB Ja osobiście uważam że lepiej brać od razu całość!!! Zanim kupisz GPU i wstawisz do starego zestawu napisz jaki masz tam zasilacz i ile on ma lat.

Takie np.:

Palit GeForce RTX 3050 StormX OC 8GB GDDR6 (NE63050S19P1-190AF) - Karta graficzna - Morele.net za 1800pln

 

Oczywiście na namawiam do kupna najtańszej 3050 to tylko przykłady

 

Popatrz sobie na hałas i temperatury i porównaj z gigabyte gamming oc

Palit GeForce RTX 3050 StormX OC Review - Temperatures & Fan Noise | TechPowerUp

 

Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N3050GAMING OC-8GD) - Karta graficzna - Morele.net za 2050pln

 

Za 2200 masz RX 6600 który jest około 30% szybszy od 3050tki

ASUS Radeon RX 6600 Dual 8GB GDDR6 - Karty graficzne AMD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

 

Test 3050 i popatrz na średnią wydajność rx600

Palit GeForce RTX 3050 StormX OC Review - Relative Performance | TechPowerUp

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Up o, to to - @olo163dobrze zaczyna!

 

Budżet + zasilacz (marka, model, ew. wiek) na początek. 

 

Jeśli byłbyś w stanie kupić całość na raz to jest to prostsze rozwiązanie, bo polecimy Ci to, co w danym momencie jest najbardziej opłacalne. Wiedz, że za miesiąc premiera tańszych Ryzenów (ostatni rzut procesorów na Socket AM4); jeszcze przed końcem wakacji premiera AMD Raphael oraz Intel Raptor Lake-S) a w Q4 2022 RTX 4000 oraz Radeon 7000...

 

Gdybyś miał kupować teraz to ja bym sugerował 12400F + B660 / H610 po taniości i DDR4 oraz RTX 3060 (szczególnie jeśli chciałbyś ewentualnie coś pokopać, co by się część inwestycji zwróciła). Rtx 3050 to nie jest karta do 2K nawet 60Hz, chyba że serio grasz w starocie. 

 

Co zaś się tyczy monitora w okolicach 2000 - da się znaleźć w tej cenie Samsunga Oddysey G7 (nie pomyl z G5!). 

 

https://allegro.pl/oferta/monitor-samsung-27-odyssey-g7-lc27g75tqsrxen-10908265535

 

27", 2560x1440, 240 Hz, Ultra VA (Samsung nadal jako jedyny potrafi zrobić taką matryce), zakrzywiony, FreeSync. Miałem, przesiadłem się na większy model - oba polecam. 

 

Gorąco polecam również rzucić okiem na Iiyame GB3461WQSUB1 (wersja IPS, nie pomyl z VA!) 

 

https://allegro.pl/oferta/monitor-iiyama-g-master-gb3461wqsu-uwqhd-144hz-1ms-11920524240

 

34", 3440x1440, 144 Hz, IPS, płaski, FreeSync. Kilka osób z forum ma to szkiełko i bardzo sobie chwalą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To co w stopce mam

i5-2500k | MSI GTX 580 OC TWIN FROZR | Scythe Mugen 3 | MSI p67A-gd65 | Kingston HyperX 2x4GB 1600Mhz CL9 XMP | OCZ MODXSTREAM 500W

zestaw z 2011 roku

 

a jak z tym kopaniem krypto, wogole brac pod uwagę takie rozkminy ?

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Tafari napisał:

OCZ MODXSTREAM 500W

zestaw z 2011 roku

Pewnie jeszcze żyje, nie z Czarnej Listy®, ale 10+ letnie to tylko Tagany [*] uznaje. Pisząc krótko: brałbym nowy przy nowym Gpu. 

 

6 minut temu, Tafari napisał:

a jak z tym kopaniem krypto, wogole brac pod uwagę takie rozkminy ?

 

Chcesz odpowiedzi ideologicznej czy praktycznej? :lol:

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o kopanie to po pierwsze musiałbyś iść w AMD bo NVIDIA bez lhr ze świecą szukać. No chyba że GPU używane. Jeżeli chodzi o 3060 to z doświadczenia raczej kokosów na czysto nie będzie. Może 200 zł zł za miesiąc kopania na czysto a to i tak przy wysokim kursie btc licząc.

Link to post
Share on other sites

No niestety, jest wręcz przeciwnie. Nikt nie kopie na RDNA2 ze średniego / niższego segmentu (6600-6700); co więcej, na modelach LHR bez problemu uzyskasz obecnie do 80% wydajności non-LHR na najnowszym sofcie. Dodatkowo - przytoczony przez Ciebie 3060 jest najbardziej opłacalną z kart LHR obecnie do kupienia w kontekście kopania (z racji cen/ czasu zwrotu). 

 

To wszystko działa bardzo na niekorzyść kupujących a 3060/Ti są najwolniej taniejącymi modelami (pomijam nadal tragicznie słabą dostępność 3080 w porównaniu do popytu) w ofercie sklepów. 

Link to post
Share on other sites

 

Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Chcesz odpowiedzi ideologicznej czy praktycznej? :lol:

Raczej praktycznej :)

 

te kopanie to raczej pytam jako ciekawostkę, wiadomo na pojedynczej karcie nie ma co liczyć na kokosy, zapewne po odliczeniu prądu, itp. to ze 100 moze i mozna by było wyrwać, zapewne jakby kopać i grać to takie 6600XT minimum trzeba by szukać, a jak grać tylko to 3060 lub 3060TI no nvidie to chyba mają ograniczenia kopania (chyba oznaczane LHR), ew używki RX 580 8GB - ale tutaj mam mieszane uczucia do samego faktu używki - za to może być dobre rozwiązanie na przeczekanie, szczegolnie ze narazie nie grałbym w żadne gry wymagające nie wiadomo jakiej mocy

 

w sumie jak się szykują premiery a to co mam narazie starcza to może warto poczekać, zbierać hajs i moze uda się całość za jednym zamachem, o ile to co mają przynieść premiery jest warte czekania,

jest jeszcze jedna kwestia o którą muszę podpytać, jaki zestaw zapewniałby najstabilniejsze low 1% FPS, maksy mają mniejsze znaczenie, wolę granie z mniejszym fps ale stabilnym, patrząc na testy maniaków to ram i jego szybkosc dużo ma do gadania jeszcze jakiś czas temu byłem skłonny brać 11700F +B560 (jak dobrze pamietam chipset umozliwia prace ramu z wyższą szybkością niż obsługuje natywnie procek), ramy np. 4400, ale uwczesny brak dostepnosci sensownych grafik do kupienia sprawił ze odpuściłem temat na kilka miesiecy

no i pytanie czy  premiery co się szukują  na ten rok mogą przynieść jakieś ciekawe rozwiązania? - az takiego parcia nie mam na zakup tu i teraz

 

co do monitorow ten oddysey G7 -tylko tutaj zakrzywiony ekran niewiem jak bedzie sie sprawowal przy robieniu projektow graficznych,

iiyama także ciekawa 21:9 to byloby calkiem niezlym udogodnieniem

 

z innych modeli ktos mi jeszcze polecal Acer Nitro XZ273UXbmiiphx

 

dzięki z góry za sugestie i poświęcony czas

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Acera omijaj szerokim łukiem - tragiczna kontrola jakości w tej firmie jest, nadal, niezmiennie. 

 

Pod fps_min potrzebujesz dobrego Cpu z ładnie wykręconymi pamięciami. Na chwilę obecną byłby to moim zdaniem wspominany i5-12400f na płycie B660 oraz DDR4 min 3600/14 w konfiguracji 2x8GB (lub 2x16GB jeśli wykorzystasz tyle zawodowo). 

 

Jeśli siedzisz dokładnie na wprost monitora (i pracujesz przy nim sam, w sensie nie pokazujesz na nim trasci innej osobie, która siedzi obok) to krzywizna nie będzie stanowić problemu. Jeśli nie miałeś wcześniej Radeona to gorąco polecam zobaczyć różnice w kolorach, bo karty Amd inaczej kodują paletę barw, co przy pracy z grafiką może mieć niebagatelne znaczenie. 

Link to post
Share on other sites

olo163

co do budżetu to wstępnie celowałbym w PC z grafiką w okolice 6-8tys plus monitor do ok 2tys., przy czym na chwilę obecną mogę jedynie myśleć o karcie graficznej, bo reszta kasy zamrożona na inne wydatki związane z rosnącymi cenami opału itp., wiec albo daję na wstrzymanie i wtedy cała buda np. jak nie będzie wojny to do września może by się udało kupić,  albo kupuję np. teraz samą grafę, raczej robię rozeznanie w temacie, zeby nie bylo ze ceny grafik poszybują jeszcze bardziej w górę, bo dochodzą mnie słuchy ze zaczyna się robić krucho z surowcami do produkcji elektroniki, a to co jest ma być priorytetem kierowane do firm zbrojeniowych

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Tafari napisał:

okolice 6-8tys plus monitor do ok 2tys

No to tam jak w temacie - na chwilę obecną 3060/Ti + i5-12400f @ B660 Mobo i zamykasz się w budżecie. 

 

Godzinę temu, Tafari napisał:

bo dochodzą mnie słuchy ze zaczyna się robić krucho z surowcami do produkcji elektroniki, a to co jest ma być priorytetem kierowane do firm zbrojeniowych

 

Ja takie same brednie słyszałem przed premierą Ampera, a następnie NVidia & Amd w swoich oficjalnych sprawozdaniach podali, że dostarczyli rekordowe ilości kart na rynek, co przy wysokiej marży wygenerowało kosmiczne zyski... 

 

Niby brak surowców, problemy produkcyjne, utrudniony łańcuch dostaw a z drugiej strony smutni panowie w garniturach mają problem z Excelem, bo im się słupki w tabelkach nie mieszczą :/

Link to post
Share on other sites

Asus TUF / Strix, MSI Gaming Xtrio / Suprim, Evga XC3.

 

Gigabyte omijaj, bo 3-wentylowe konstrukcje potrafią być głośniejsze i cieplejsze niż 2-wentylowa konkurencja. 

 

Nt Palita, Zotaca, Gainwarda, PNY i Inno3d się nie wypowiem. 

 

Jeśli miałby to być RX 6600 / XT to Szafir Nitro / Pulse, PowerColor Red Devil / Red Dragon / Greyhound, XFX praktycznie wszystkie modele + Asus Strix / TUF i MSI Gaming. 

Link to post
Share on other sites

dobra, i rozumiem jakbym się zdecydował narazie na grafikę to zasilacz dla pewności tez trzeba by wymienić, najwyżej zostanie do nowego zestawu, co polecacie dobrego? zapewne jakaś 650W, może coś klasy gold, z cichą pracą

Link to post
Share on other sites
W dniu 17.03.2022 o 07:45, olo163 napisał:

Za 2200 masz RX 6600 który jest około 30% szybszy od 3050tki

ASUS Radeon RX 6600 Dual 8GB GDDR6 - Karty graficzne AMD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Też chciałem ją kupić, ale ostatecznie wybór padł w zeszłym tygodniu na RX 6600 Biostar i na razie zadowolony
https://ataniej.pl/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/amd/8132-karta-graficzna-pcie-biostar-rx66008192gddr6-128b-hdmi-3xdp/

Edytowane przez marekskorka
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

 

@marekskorka

Ooo, biały kruk - napisz więcej o tym Bio*, bo tego nikt nie ma i nikt nie testuje - szczególnie, jeśli mógłbyś odnieść do jakiejś bardziej znanej konstrukcji (jeśli takową miałeś). 

 

@Tafari

Cokolwiek z certyfikatem Gold od Evga, Seasonic, Corsair, Phanteks, Silverstone - 650W na dziś wystarczy, chociaż patrząc po trendach to 850W mógłby być rozsądniejszy. Generalnie 80+ gold i jak najdłuższa gw. 

Link to post
Share on other sites

wygląda na to że nvidia będzie zbijać cenę, zobaczę jeszcze chwilę co będzie się działo

https://wccftech.com/exclusive-nvidia-quietly-informs-aics-of-a-8-12-drop-in-cost-for-its-gpus/

@rebelmind, tak patrze tych monitorów co polecałeś i one oba na freesync, się dogadają z 3060ti? czy tylko z AMD?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

panowie, witam po przerwie, los chciał ze nie pisany mi nowy wypasiony zestaw:D przynajmniej nie teraz bo jak to w życiu bywa zmieniają sie priorytety, szczególnie te związane z żoną i potrzebami rodziny :D

opcje jakie mam to ryć psychę na ścinkach w grach i zbierać po cichu fundusze na wymianę całości, tak jak było pierwotnie w planach,

albo ratować się półśrodkami i tu, wiedząc ze nie bede gral w nowosci a jedynie nastawiam sie na grę w Lost Ark przez najbliższe miesiące kupić coś po taniości np. gtx 1060 6GB gaming X (chyba ten bedzie najlepszy z kulturą pracy) ew jakieś RX 580 8Gb (moze nitro/pulse od szafirka?) - tu koszt ok 1000-1200zł

plus dołożyć /wymienić ram z dd3 1600 CL9 2x4GB na drugi komplet takich sam ( o ile wejdą pod mugena) lub moze uda się wymienić na ddr3 2133 2x8GB - wydatek ok 150-180zł

plus wymienić procka 2500k na jakieś 2600/2700k lub bez K lub xeona, tak zeby było 4/8 - wydatek ok 160-180zł

i narazie powinno starczyć, szczegolnie ze mam XONAR ST na PCI i głupio mi by było sie z nim rozstawać, bo nowe płyty nie ogarniają tego tematu

ew sprzedać to co mam i moze wymienić platformę nawet na początek minimum i3 12100f ? tylko ze tu nastawilem sie na pamieci na dobrych kosciach, takie vipery 4400 chodza mi po glowie z dobrym CL, wiec tanio nie bedzie

dobra buda i jakis wypasiony zasilacz gold, ale to moglbym wymienic w pozniejszym terminie, ogolnie na teraz to się zrobił taki budżet do ok 4tys wiec szału nie ma

przypomnę platformę co mam

Procek: 2500k plus scythe mugen

Płyta MSI p67A-gd65

Pamięci Kingston HyperX 2x4GB 1600Mhz CL9 XMP

Grafika MSI GTX 580 OC TWIN FROZR

Dysk SSD OCZ Solid 3 60GB + goodram IRDM pro 240GB

Dysk twardy WD Caviar Black 1TB 3,5"

Zasilacz OCZ MODXSTREAM 500W

Muzyczka : XONAR ST

Obudowa Revoltec Seventy 2 + wentyle be quiet, airpenetratory, gelid

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...