Skocz do zawartości

Wymiana procka + płyta głowna


Recommended Posts

Cześć,

Kontynuuje upgrade PC i teraz przyszła kolej na procek i płytę co polecanie mam na oku dwie rzeczy:

 

Zestaw nr. 1

Gigabyte B660M DS3H DDR4 lub Gigabyte Z690 GAMING X DDR4

Intel Core i5-12400F

Zestaw nr. 2

Gigabyte Z690 GAMING X DDR4

Intel Core i5-12600KF

Tylko tutaj to na pewno zasilacz od razu do wymiany 

I teraz pytanko czy warto zainwestowac w lepszy drugi zestaw, ale jednak dużo droższy czy wystarczy mi 1 zestaw i czy ewentualnie pamięć ram i chłodzenie do wymiany?

 

 

 

Obecna specyfikacja

Płyta MSI B450 ToMAHAWK AM4

Zasilacz Seasonic_ FOCUS Plus Gold 550

MSI GeForce RTX 3070 TI Gigabyte

Procesor AMD Ryzen 5 3600

Pamięc G.Skill Riplawsv DDR4 16GB (2xBGB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

SilentiumPC Armis AR7

Monitor Acer Nitro 27 170hz

Link to post
Share on other sites

Ripjawsy nie puścisz prawdopodobnie wyżej niż 3400/cl17 (a i to wymagać będzie OC, z wszystkimi przygodami związanymi z tego typu przedsięwzięciem). 

 

12600k tj mocarz, 12400f też jest świetny - pytanie ile chcesz / możesz wydać. 

 

Płyta Z690 tylko jeśli serio zamierzasz robić OC, przy czym moim zdaniem to sztuka nie warta czasu. Consensus: weź 12600k + B660, bo nawet @stock będzie odlot względem 3600.

Link to post
Share on other sites

Ripjawsy mam na 3600 oc przy opóźnieniach cl17, tylko przy 12600k mysle ze nowy zasilacz do must have bo już się bałem że z 3070 TI nie da rady, ale pracuje fajnie i wlasnie musze sie zastanowić czy chce tyle zapłacić

Edytowane przez kiper0923
Link to post
Share on other sites

3070 Ti ma peak power draw 230W, 12600k na peak power draw 230W. Rezem z resztą złomu to nadal się mieści w przedziale 83-85% mocy Max Twojejo Focusa - szkoda kasy na nowy PSU. 

 

Jeśli się boisz o przyszłe Gpu, typu 4070 to jasne, że możesz wymienić PSU na zapas już teraz - przy czym ja bym poczekał na next gen Gpu z tym. 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Kupować procesor z "K" i nie podkręcać? Dla mnie nie do pomyślenia :) Ja zostałbym przy 12400F - takiego mojego 9900K leje, porównywalny z 5600X... Do 3070ti i nawet kolejnej karty (o ile uda się kupić) będzie wystarczający. 

 

Jak mieści się pełna ATX to mATX tym bardziej wejdzie. Tym sie nie przejmuj. 

Link to post
Share on other sites

Szczerze to już wolałbym zainwestować chyba w 12600k i mieć spokój na wiele lat, tylko jaką dobrać płytę do tego żeby ona nie kosztowała 1500zł xd 

 

Tak też licząc swojego procka i płytę razm możliwe że uda mi się za 1000zł sprzedać dokładam 1300zł i mam mega zestaw tylko czy na pewno zasilacz uciągnie, na początku procka bym raczej nie podkrecał obecnie 3600 mam OC na 4.05 bo dalej już nie szło jaki wzrost % bym miał na stocu 12600k?

I musze mieć płyte która wspiera chłodzenie LGA1200 bo np ta Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 wspiera tylko LGA 1700

Edytowane przez kiper0923
Link to post
Share on other sites

Klienci, którzy kupili dowolny układ chłodzenia SilentiumPC z serii Fera 3, Fortis 3 lub Grandis 2 mogą otrzymać odpowiedni zestaw montażowy za darmo, płacąc jedynie koszty przesyłki. Wystarczy, że wypełnią prosty formularz na stronie SilentiumPC.

https://www.silentiumpc.com/pl/product/lga1700-ac1-upgrade-kit/

 

OC może daje 1% więcej FPS w 1440p więc wg mnie b660 starczy, bo do OC to już warto znowu w lepsze chłodzenie pasuje.

4 godziny temu, Rebelmind napisał:

60 min stress test 

Test w 21 stopniach w ogromnej obudowie itp.

Jak kiedyś założy np 13700k to się zdziwi, że mu się vrm gotuje:) testy się robi w skrajnych warunkach żeby były różnice widoczne, zwłaszcza, że płyty w podobnej kasie:)

Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze że gram na 1440p hmmm bardziej się skłaniam ku 12600k z Gigabyte Z690 GAMING X i zostawie stock procka, ale z możliwościami na kiedyś bo ta płyta też mi posłuży jednak trochę czasu. Dzisiaj zaoszczędze na płycie 350zł ale szybciej będe potrzebował ją zmienić. 

Ewentualnie tańsza MSI PRO Z690-A DDR4 będzie git?

Edytowane przez kiper0923
Link to post
Share on other sites

12600k kręcić nie trzeba ale łatwo się kręcą to dlaczego tego nie zrobić z drugiej strony lepiej pamięci docisnąć konkretnie,  tylko trzeba trafić na dobre sztuki, ostatnio MSI wypuściło nowe biosy do swoich płyt sporo usprawniły w obsłudze pamięci.  Gigabyte sobie daruj szkoda nerwów.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Ramy na pamięciach samsung bdie,  jest tego trochę na rynku zależy ile tej pamięci byś chciał mieć. Jak 16GB wystarczy to np Vipery. Z tego co pamiętam na samsungach są Vipery 4400Mhz cl19, myślę ze coś sensownego byś z nich wycisnął, chyba @Rebelmind ma takie u siebie. Jak 32Gb to zaczynają się schody bo w cenie 2x16Gb to już można kupić ddr5.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Barszczu napisał:

Skoro jest tam cała platforma na am4 - to nie byłoby prościej wziąć Ryzena 5800X3D, co to podobno za rogiem...? Znaczy nikomu w portfel nie zaglądam dla jasności :-)

Szczerze mam Msi Tomahawk jeszcze bez max i mnie denerwuje ograniczony bios i wydaje mi sie ze generalnie moja plyta ograniczna sprzet

35 minut temu, r1023 napisał:

Ramy na pamięciach samsung bdie,  jest tego trochę na rynku zależy ile tej pamięci byś chciał mieć. Jak 16GB wystarczy to np Vipery. Z tego co pamiętam na samsungach są Vipery 4400Mhz cl19, myślę ze coś sensownego byś z nich wycisnął, chyba @Rebelmind ma takie u siebie. Jak 32Gb to zaczynają się schody bo w cenie 2x16Gb to już można kupić ddr5.

16gb spokojnie mi wystarczy

Edytowane przez kiper0923
Link to post
Share on other sites

@r1023znakomita pamięć! :D

 

T, ja mam vipery 4400 cl17. Z moich kilku kolegów, co przeszli na Aldery to ŻADYN nie ugrał 3800 MHz na memkach w Gear1 (wszystko Z690, Strix / A-Pro / Z690m DS3H) - i to mowa przy 12900k/12600k. Jedynie świeżynka, co wczoraj złożył złom (B660m Mortar, 12400f) puścił swoje GoodRamy na 3800/17, ale tu czekam na feedback po dłuższych testach :o

 

Fakt, mając już 12600k na Z690 to aż szkoda nie kręcić, chociaż z drugiej strony ten procek ma fantastyczną wydajność @stock i, jak już to było wspomniane, więcej się zyska kręcąc Ram. Na miejscu autora celowałbym w 3600 14-14-14-28-1T, przy czym trudno je dostać więc na biedę ujdą takie. 

 

https://www.x-kom.pl/p/704519-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3600mhz-cl14-viper-steel.html#Specyfikacja

9 godzin temu, kiper0923 napisał:

Szczerze mam Msi Tomahawk jeszcze bez max i mnie denerwuje ograniczony bios i wydaje mi sie ze generalnie moja plyta ograniczna sprzet

 

Mój 5600x półtora roku temu poszedł do kolegi z tą płyta co u Ciebie (Tomahawk v1) i człowiek kręcił tego Ryśka tak samo jak ja na X570 - 4800 MHz all core, 1.3775V - bez problemu. 

 

Moim zdaniem przyjrzyj się premierze R5 5600 nonX (za miesiąc w sklepach), bo coś czuję, że będą się one świetnie kręcić ;)

Link to post
Share on other sites

Nie musisz cytować calych postów, jeśli odpowiadasz bezpośrednio poniżej w kolejnej wiadomości ;)

 

Będzie zacny zestaw, czekamy na feedback z wrażeń po złożeniu i pierwszych testach. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

@r1023znakomita pamięć! :D

 

T, ja mam vipery 4400 cl17. Z moich kilku kolegów, co przeszli na Aldery to ŻADYN nie ugrał 3800 MHz na memkach w Gear1 (wszystko Z690, Strix / A-Pro / Z690m DS3H) - i to mowa przy 12900k/12600k.

 

Stary bios u mnie miałem to samo ciężko było wyjść ponad 3600Mhz dopiero po ustawieniu ODT poszło na 3800 CL15, po zmianie biosu pierwszy test i nawet na xmp poleciało bez problemu na 4000Mhz G1 ( G1 trzeba ustawić bo automat daje zawsze G2 powyżej chyba 3600Mhz ), na spokojnie dało się ustawić 1,2,3 timingi. Memki mam teraz F4-4000C16D-32GVKA. CPU SA teraz 1.23v memki na 1.41v VDDQ 1.2v

Edytowane przez r1023
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...