Skocz do zawartości

Dyski niewykrywalne w BIOS po wymianie pasty na procesorze.


Recommended Posts

Hej

 

Wymieniałem godzinę temu pastę termoprzewodzącą na procesorze, ponieważ poprzedni właściciel tego nie robił. Po wymianie chciałem uruchomić komputer i wyskakuje błąd jak na screenie poniżej. Przed wymianą było wszystko ok. Od tego momentu dyski w biosie nie są wykrywalne, każdy ze slotów SATA is empty... Oczywiście internet przejrzany, jakieś pomysły co się mogło zadziać?

Płyta główna Asus Z87 Plus

i7 4770

SSD 240gb patriot pbu240gs25ssdr

image.png.52a2595c35c10ab949bf8548088a4158.png

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, unun1 napisał:

Wymieniałem godzinę temu pastę termoprzewodzącą na procesorze, ponieważ poprzedni właściciel tego nie robił. Po wymianie chciałem uruchomić komputer i wyskakuje błąd jak na screenie poniżej. Przed wymianą było wszystko ok

Zobacz czy wszystkie piny w sockecie są proste, chłodzenie boxowe czy inne?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie zabieram się za sprawdzenie. Tylko dziwne, że procesor jest normalnie widoczny i wykrywalny, temperatura spadła po wymianie pasty. Dam zaraz znać.

 

EDIT:

Jedyne co zauważyłem, nie wiem czy tak było przed wymianą czy nie - nie zwróciłem uwagi :( Myślicie, że to może mieć wpływ? Procesor wygląda ok.

9BF444C3-C874-488B-8CE2-6AEE08F9B8D8.jpeg

Edytowane przez unun1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj je naprostować, tylko super uważaj przy tym.
To jest uszkodzenie mechaniczne wiec o gwarancje będzie ciężko, zwłaszcza jeśli wcześniej działało.


Na samym początku też założyłem zły docisk lub uszkodzone piny, ale skasowałem post, bo mogły być to jednak tylko ustawienia UEFI i na tym się skupiłem, niestety wyglada ze jednak piny.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

O gwarancji nawet nie myślę - wiem, że będzie ona nieuznana, poza tym nie mam nawet do niej kwitów :P 

 

Raz spróbowałem naprostować i niestety nie pomogło, robię drugą próbę - gorzej już nie będzie. Ewentualny kontroler na pci express-sata „rozwiąże” problem?

Link to post
Share on other sites

Nie wiemy ile chipsetu nie działa, tu jest problem. Trzeba najpierw sprawdzić czy porty PCIe działają, lub użyć takich co idą do CPU bezpośrednio ( u ciebie to drugie PCIe x16 idzie z cpu ).


Ale najpierw bym spróbował użyć tych SATA co są czarnego koloru ( one są z zewnetrznego kontrolera SATA ) może one działają.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Po drugim prostowaniu, przy odpalaniu pojawił się komunikat New CPU installed - nie wiem czy to lepiej czy gorzej. Ale problem dalej ten sam. Kartę graficzną pod PCIe wykrywa i obraz wyświetla. Dysk podpięty pod czarne SATA - bez zmian, w biosie pokazuje mi tylko informacje o żółtych SATA, które wg biosu są empty.

Link to post
Share on other sites

Jeśli fizycznie piny wyglądają na proste to bym je już zostawił jak są. Może docisk masz za mały ( jakie masz chłodzenie )?


Raczej nie zakładamy przypadku że coś się zepsuło w tym momencie i stawiamy że jednak było to wywołane przez zmianę pasty ( bo nic innego nie ruszałem w PC? ).

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie boxowe, z dociskiem raczej jest wszystko w porządku - gdyby nie był, to procesor by się grzał? Nic więcej nie ruszałem prócz zmiany pasty. Pierwszy raz po zmianie i włączeniu kompa też wyskoczył komunikat o zainstalowaniu nowego procesora, później po pierwszym prostowaniu pinów tego nie było, a teraz przy drugim prostowaniu się pojawił. Co do „prostości” pinów - oceńcie sami, wstawiam zdjęcie, wydaje mi się, że już lepiej nie będzie (albo mi się tylko to wydaje). Ale zdaję sobie sprawę, że idealnie nie jest.

5BDDEE54-EBD9-4750-84C1-B2517FF99D0A.jpeg

BCE78480-D027-4EB0-AD1B-6C0A91B10332.jpeg

EEFF36A4-6D5A-4B1A-AAF3-D53679BCE564.jpeg

Link to post
Share on other sites

Jeśli piny wyglądają na proste, spróbuj ponownie osadzić CPU w gnieździe. Nie wyginaj ich nadmiernie jak już wyżej powiedziałem, jeśli wyglądają wystarczająco prostu to je zostaw jak są. 
Przy okazji spróbuj zrestartować CMOS. 
Ciągle może być problem docisku.    

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, unun1 napisał:

Szybki edit:

 

Po kolejnym wyprostowaniu brak obrazu, buzer po podpięciu procesora piszczy 1 dlugo, 2 krotko. Po wypięciu zasilania z procesora nie piszczy. Juz brak pomyslow…

 

To akurat oznacza problem z GPU. Tak żeś prostował, żeś uprostował piny odpowiedzialne za złącza PCI-E.:mlotek: A było zanieść mobasa do złotnika, lub zegarmistrza, zapłacić parę złotych i mieć dobrze zrobioną robotę - ty prawdopodobnie ubiłeś całkowicie mobasa robiąc spięcie w gnieździe, a jak miałeś pecha to i uwaliłeś procka.:sciana:

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziś wieczorem będę walczyć dalej. Ale już na innym procesorze, za kilka zł. Tej i7, mimo swoich lat, trochę mi szkoda. No i na innej, sprawnej płycie sprawdzę czy ta i7 jeszcze żyje. Po 22 dam znać - dzięki wszystkim za rady! Jak jeszcze jakieś pomysły Wam przychodzą do głowy, to będę wdzięczny :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Wiem że trochę zbyt oczywiste ale nikt o tym nie wspominał, czyściłeś styki na procesorze alkoholem? Kiedyś przy wymianie pasty dotknąłem spodu brudnym paluchem i 1 z kanałów ram mi przestał działać, dość długo szukałem przyczyny. Prostowanie pinów jw. najlepiej zlecić zegarmistrzowi lub złotnikowi.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Procesor na innej płycie działa, tyle dobrego. Wydaje mi się, że już nic więcej nie wykombinujemy - ewentualnie podejdę do zegarmistrza zapytam ile skasuje za wyprostowanie i jak cena nie będzie wysoka to z własnej ciekawości dam do wyprostowania i zobaczymy czy coś to pomoże. Dam znać jeśli coś nowego będę wiedzieć. Ogromnie wszystkim dziękuję za próby pomocy! 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może uda mi się podejść do złotnika/zegarmistrza jeszcze w tym tygodniu i oczywiście dam znać co wyjdzie. Swoją drogą ile może skasować za coś takiego? Ale chyba jednak ta i7 dostała trochę po du**e - na innej płycie i innych ramach wykrywa 8 a nie 16GB i jest problem z wczytaniem testu RAMu przez CPU. Czyli w sumie całe moje szczęście zawarte w jednym komputerze - uwalona płyta i procesor :P Nauczka na przyszłość jest, lekcja wyciągnięta, następnym razem będzie lepiej. Albo i następnego razu nie będzie :D 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...