Skocz do zawartości

Problem(?) z taktowaniem, pytanie o opłacalność zakupu (Goodram DDR3)


Recommended Posts

Cześć,

 

Mam do Was 2 sprawy, proszę o poradę :)

 

Posiadam już wiekowy sprzęt, w którym mam 2x4GB ramu GOODRAM 1333MHz CL9 :cry: Chciałbym zapytać, czy dokupienie 2x4GB będzie mocno zauważalne czy raczej tego nie odczuje podczas codziennego użytkowania komputera? (raczej bez grania, głównie amatorska obróbka w Lightroomie, czasami PS. Oprócz tego internet, oglądanie wideo) niby nie jest to spory wydatek i teoretycznie będzie tego Ramu 2x więcej ale może to gra nie warta świeczki?

 

Druga sprawa, ostatnio zainstalowałem sobie program Speccy i przy moich kościach, zauważyłem taktowanie 633MHz, średnio się na tym znam ale chyba nie jest to normalne? Wszedłem do biosa, w ustawieniach Ramu miałem ustawione default, zmieniłem na 1333MHz ale w Speccy nic się nie zmieniło. Czy powinienem zrobić coś jeszcze w biosie, żeby wskoczyło prawidłowe taktowanie i tutaj też pytanie, czy w jakiś sposób odczuje, jeżeli rzeczywiście się zmieni?

 

Sprzęt:

Intel i5-2500k

Asrock P67 pro3

GOODRAM 1333MHz CL9

 

Z góry dzięki za porady!

 

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, tongpo7 napisał:

ostatnio zainstalowałem sobie program Speccy i przy moich kościach, zauważyłem taktowanie 633MHz

DDR - Double Data Rate. Nie wdając się w szczegóły faktyczne taktowanie pamięci wynosi 666mhz (633 to literówka prawda?), ale efektywnie jest to odpowiednik 1333mhz (prawidłowo powinno być zapisane MT/s). W GDDR6 w kartach graficznych transfer danych jest ośmiokrotnie szybszy od faktycznego taktowania np. 2000mhz = 16000 MT/s

28 minut temu, tongpo7 napisał:

czy dokupienie 2x4GB będzie mocno zauważalne czy raczej tego nie odczuje podczas codziennego użytkowania komputera? (raczej bez grania, głównie amatorska obróbka w Lightroomie, czasami PS. Oprócz tego internet, oglądanie wideo)

To zależy wyłącznie od tego czy wykorzystujesz te obecne 8gb w pełni. Sprawdź np. w menedżerze zadań, jeśli zużycie ram dobija do 90% wykorzystania przy codziennych czynnościach to dokupienie 2x4 jak najbardziej ma sens i różnicę odczujesz przy niewielkim koszcie.

Edytowane przez zbiku90
literówka :P
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, tongpo7 napisał:

Oprócz tego internet, oglądanie wideo) niby nie jest to spory wydatek i teoretycznie będzie tego Ramu 2x więcej ale może to gra nie warta świeczki?

A jaka masz średnia zajętość

ramu kiedy korzystasz z komputera ?

 

25 minut temu, tongpo7 napisał:

Druga sprawa, ostatnio zainstalowałem sobie program Speccy i przy moich kościach, zauważyłem taktowanie 633MHz, średnio się na tym znam ale chyba nie jest to normalne?

Tak, to jest normalne bo

 mnożysz x2

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, zbiku90 napisał:

DDR - Double Data Rate. Nie wdając się w szczegóły faktyczne taktowanie pamięci wynosi 666mhz (633 to literówka prawda?), ale efektywnie jest to odpowiednik 1333mhz (prawidłowo powinno być zapisane MT/s). W GDDR6 w kartach graficznych transfer danych jest ośmiokrotnie szybszy od faktycznego taktowania np. 2000mhz = 16000 MT/s

To zależy wyłącznie od tego czy wykorzystujesz te obecne 8gb w pełni. Sprawdź np. w menedżerze zadań, jeśli zużycie ram dobija do 90% wykorzystania przy codziennych czynnościach to dokupienie 2x4 jak najbardziej ma sens i różnicę odczujesz przy niewielkim koszcie.

 

6 minut temu, 8gwiazdek napisał:

A jaka masz średnia zajętość

ramu kiedy korzystasz z komputera ?

 

Tak, to jest normalne bo

 mnożysz x2

Dzięki za szybką interwencje :) W międzyczasie doszedłem do tego, że to się mnoży x2 :facepalm::facepalm:

Włączyłem programy, które mam na ogół włączone i dochodziło prawie do 6gb użycia więc chyba zainwestuje. Oczywiście muszę kupić identyczne, jakie posiadam. Po podłączeniu ich trzeba robić coś konkretnego czy one same powinny zacząć działać? Mowa tu o czynnościach w biosie.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, tongpo7 napisał:

Mowa tu o czynnościach w biosie.

Jak znajdziesz i kupisz identyczne to powinny działać od problemu, może być konieczne ponowne włączenie profilu XMP. W gorszym przypadku trzeba będzie ustawić taktowanie, opóźnienia i napięcie ręcznie jeśli parametry będą się różnić.

Godzinę temu, tongpo7 napisał:

Włączyłem programy, które mam na ogół włączone i dochodziło prawie do 6gb użycia

No to też zależy od tego co obrabiasz w LR i PS, ile kart masz otwartych w przeglądarce itd. Generalnie lepiej jak jest więcej ;)

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, zbiku90 napisał:

Jak znajdziesz i kupisz identyczne to powinny działać od problemu, może być konieczne ponowne włączenie profilu XMP. W gorszym przypadku trzeba będzie ustawić taktowanie, opóźnienia i napięcie ręcznie jeśli parametry będą się różnić.

No to też zależy od tego co obrabiasz w LR i PS, ile kart masz otwartych w przeglądarce itd. Generalnie lepiej jak jest więcej ;)

A czy to oznaczenie, które wskazałem strzałką na zdjęciu poniżej jest ważne? Chyba jeszcze nie znalazłem takich kości, które mają ten sam nr co mój. I jeszcze jedno pytanie, niektóre pamięci (w tym moje), posiadają z obu stron te czarne "prostokąty" :P,inne tylko z jednej, czy to też może mieć znaczenie odnośnie poprawnegodziałania? 1359336730_Beztytuu2.thumb.png.3356458cd10290b9fc35b25929584890.png921150027_Beztytuu.thumb.png.73ca242d8ee997c2d19819043b087026.png

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, tongpo7 napisał:

A czy to oznaczenie, które wskazałem strzałką na zdjęciu poniżej jest ważne? Chyba jeszcze nie znalazłem takich kości, które mają ten sam nr co mój.

No i nie znajdziesz bo to numer seryjny :P Oznaczenie modelu jest "piętro" wyżej.

2 godziny temu, tongpo7 napisał:

I jeszcze jedno pytanie, niektóre pamięci (w tym moje), posiadają z obu stron te czarne "prostokąty" :P,inne tylko z jednej, czy to też może mieć znaczenie odnośnie poprawnegodziałania?

Tak, ma znaczenie i to zasadnicze. Są moduły jedno- i dwu stronne, przeważnie równa się to z single i dual rank. Nie powinno się mieszać jednych z drugimi.

Wrzuć zdjęcie swoich to ci poszukam najtańszych.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

No i nie znajdziesz bo to numer seryjny :P Oznaczenie modelu jest "piętro" wyżej.

Tak, ma znaczenie i to zasadnicze. Są moduły jedno- i dwu stronne, przeważnie równa się to z single i dual rank. Nie powinno się mieszać jednych z drugimi.

Wrzuć zdjęcie swoich to ci poszukam najtańszych.

Proszę i dzięki za pomoc :)

273763432_2080076538817569_1397436195698352053_n.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...