Skocz do zawartości

5900X i Fortis 3 - czy to dobry duet?


Recommended Posts

Witam!
Aktualnie posiadam 2700X w parze z Fortisem 3 i jestem zadowolony z ich współpracy, ale planuję przesiadkę na 5900X i zastanawiam się, czy Fortis 3 będzie tu się spisywał równie dobrze, bo zmieniałem go dopiero rok temu.
Teoretycznie oba procesory mają to samo TDP 105W i po przejrzeniu wielu recenzji większość jednak chwali temperatury 5900X.
Czy ktoś robił taką zmianę? Czy jednak bez zmiany chłodzenia się nie obejdzie, ewentualnie czy dołożenie drugiego wentylatora lub wybór 5800X coś by tutaj zmienił?
Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Fortis 3 do grania powinien wystarczyć, 5800x jest trudniejszym do schłodzenia prockiem ze względu na to że to 1 ccd, gdzie w 5900x masz 2 ccd. Ciepło jest bardziej skupione w jednym punkcie w 5800x. Inna sytuacja byłaby jeśli procek miałby być wykorzystywany wielowątkowo dłuższy czas to optymalne wtedy lepsze chłodzenie powietrzne lub AIO typu alf 280/360

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

TDP podawane przez producentów to ściema. Miałem Assassina i dawał sobie radę zarówno z 3900X jak i 5950X, ale potrafił się mocno rozkręcić. Przełożyłem go do drugiego komputera na piecyk wrzuciłem Arctic LF 360, w budzie zrobiło się chłodno, temperatury spadły, procesor w mocniejszych momentach po OC bierze +200W i działa w przyzwoitych temperaturach. Przy dłuższym obciążeniu potrafi się rozkręcić, ale w normalnym użyciu takie długie obciążenia na wszystkich rdzeniach zdarzają się bardzo rzadko.

 

Moja rada: załóż to co masz, jak ci będzie odpowiadać, to zostaw, jak nie będzie, to wymień na jakieś przyzwoite (nie koniecznie drogie, chociaż przy aktualnym kursie PLN...) AIO. Chłodzenia nie kupuje się na rok.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...