Skocz do zawartości

Komputer do +- 3000zł na lata, bez GPU, do gier.


Recommended Posts

Cześć!

 

Po paru latach czas na zmianę mojego wysłużonego staruszka na coś nowego. Jestem na wpół zielony w tych tematach wiec proszę o wyrozumiałość.
Komputer ma mi głównie służyć do gier i raczej w przeciągu 5 lat nie chciałbym go zmieniać. Po prostu chciałbym żeby komputer był "na lata" o ile to możliwe z ewentualną opcją rozbudowy (dołożenia RAMu zmiany grafiki etc.).


To co przechodzi z mojego starego komputera to:
Dysk: WD Blue SATA 3,5" 1TB
Głośniki: Głośniki Genius 5.1 SW-HF 5.1 6000 (chodzi mi tu głównie o to żeby na płycie głównej była opcja ich podłączenia, czyli musi być 6 wyjść (jeśli mówię kocopoły poprawcie mnie xD))
Monitor: Dell U2518D (czyli rozdzielczość 2560x1440)

 

Poczytałem trochę internet, polecane etc i złożyłem sobie taki zestaw: (budżet to raczej 3tyś chyba że naprawdę warto będzie dołączyć.)

 

CPU: Intel Core i5-12400 lub Intel Core i5-11400 (Od razu mówię że interesują mnie tylko procesory z integrowana grafiką bo przez jakiś czas będę działał bez grafiki, dodatkowo zastanawiam się czy w tym budżecie jest sens dokładać do najnowszej generacji? W sensie czy różnica w osiągach jest warta dołożenia kasy?)
Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4 lub MSI B560M PRO-VDH (Jak z głośnikami? Czy do ich podpięcia potrzebuje 6 kanałów na płycie głównej czy 3 kanały wystarczą tylko trzeba będzie zamontować przejściówkę lub coś w ten deseń?)
Dysk: Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 (Zastanawiam się czy 500GB dysk będzie wystarczający w przestrzeni 5 lat min, w sensie czy niedługo gry nie będą zajmować aż tyle miejsca że 500GB pozwoli mi na system i max 2-3 gry? W takim razie czy warto jednak kupić 1TB dysk?)
RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black lub Patriot Viper Steel, DDR4, (2x8GB) 16 GB, 3600MHz lub CL17 lub Patriot 16GB (2x8GB) 4133MHz CL19 Viper Steel (Warto dokładać do tych RAMów z większa częstotliwością? W sensie czy w grach odczuje tą większą częstotliwość? Czy cenowo się opłaca? oraz czy warto zainwestować w 32 GB RAMu? Czyli kupić x2 16 GB czy lepiej teraz 2x8GB i w przyszłości znowu 2x8GB)
Zasilacz: Seasonic Core GC 650W lub SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze (Widzę że w podobnych zestawach polecają nawet 500W zasilacze, ale czy to nie za mało? Ilu watowy zasilacz powinien być do mojego zestawu? Czy te będą odpowiednie?)
Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window Black (Od razu mówię że obudowę dobierałem tylko ze względu wizualnego:D z panelu przedniego potrzebuje wyjścia na słuchawki mikrofon i min 1 USB 3.0, wiec proszę o opinie czy to wszystko się w niej zmieści i czy poukładam w tym kable z głową, a nie że będzie armagedon)
Chłodzenie CPU: Będzie potrzebne?


GPU: Na razie nie zamierzam kupować (będę polował na ewentualne promocje, jakieś spadki cen) ale wstępnie wstępnie myślalem o czymś pokoju RTX 3060/3060 TI RTX 3070/3070 TI

 

Proszę wiec o ocenę, poradę i odpowiedź na moje pytania oraz o ewentualne korekty komponentów. :D

Link to post
Share on other sites

Dobór zasilacza - zależy jakie będzie GPU

 

11400 raczej bym sobie już darował, może nie tyle z racji wydajności co po prostu z tego, że na LGA1700 masz lepszą przyszłość. 

Co do dysku. To już dawno temu się stało, że gry ważą sporo i dysk 500GB to na system + 3 - 4 tytuły i koniec 

 

https://proline.pl/koszyk/0b3b3e7c

 

Możesz dać sobie na start SSD 512 GB żeby zbić koszty, a z czasem możesz coś dołożyć

Podobnie z chłodzeniem. Box spokojnie da radę ale będzie to trochę głośne. Też można zmienić z czasem. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...