Skocz do zawartości

Kombinacje z RTC na starych płytach głównych.


Recommended Posts

Witam ponownie po dłuższym czasie.

Mam małą zagwozdkę a chodzi konkretnie o chipy na starych płytach głównych zawierające RTC oraz baterię, która jak wiadomo po tak długim czasie zdechła i w większości przypadków uniemożliwia uruchomienie komputera. Szukałem sporo różnych metod na to i znalazłem od prostego wypiłowania dwóch otworów i dolutowania zewnętrznego gniazda z baterią po całkowite zamienniki tychże modułów. Zastanawia mnie jednak czym te oryginalne moduły są impregnowane, zalewane. Nigdzie nie mogę nic o tym znaleźć. Myślę bowiem czy nie dałoby się rozpuścić tego ustrojstwa tak aby pozyskać czyste elementy z tego modułu (scalak + rezonator) tak aby swobodnie wymienić baterię. Można niby bawić się mechanicznie ale to dużo siedzenia i przede wszystkim trzeba uważać, żeby nóżek nie upierdaczyć. Ktoś pewnie napisze: "...a po co się bawić, kup gotowy moduł zastępczy i po problemie". No niby tak, ale jestem typem człowieka, który lubi trochę więcej pogrzebać zamiast wydawać od razu kasę :D. Podsumowując, wie ktoś czym rozpuścić ten impregnat, którym zalane są moduły RTC typu Dallas DS12887 lub Odin OEC12C887?

Za wszelką pomoc z góry pięknie dziękuję ;).

Link to post
Share on other sites

Ja coś kojarze że takie większe prostopadłościenne elementy elektroniczne, jak się je oglądało od dołu, to to wypełnienie było bardzo twarde i się błyszczało. Ja bym obstawiał żywice.

Z drugiej strony, oglądam fotki gdzie ludzie po prostu rozpruwali te elementy i mieli dostęp do tego co było w środku. Więc w czym problem? Jak się boisz że rozwalisz wnętrzności to zawsze można to ściskać pomału imadłem.

 

A jak już koniecznie chcesz rozpuszczać, to spróbuj wziąć jakiś uszkodzony ale nierozpruty moduł i zalej go acetonem. Jak to nie da efektów to już nic nie da %-)

Edytowane przez dulu1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, cooger napisał:

ale necroware zrobil modul zastepczy do dallasa

 

19 godzin temu, stachoo86 napisał:

Ktoś pewnie napisze: "...a po co się bawić, kup gotowy moduł zastępczy i po problemie". No niby tak, ale jestem typem człowieka, który lubi trochę więcej pogrzebać zamiast wydawać od razu kasę :D

 

Swoją drogą kanał Necroware znam bardzo dobrze i chwalę sobie jego twórczość.

Rozmyślałem trochę co to jest dokładnie za materiał, swego czasu na studia na jednych laboratoriach zalewaliśmy dławiki w mieszance żywicy epoksydowej i proszkowego wypełniacza, stąd pierwsze co mi przyszło do głowy to poszukać coś o żywicach. Później jednak doszedłem do wniosku, że z żywicami jest jak z plastikami nazwa taka sama, ogólna ale w rzeczywistości jest wiele rodzajów. Teraz przyszło mi do głowy, że ten materiał jest bardzo podobny do obudów starych akumulatorów kwasowych. Jeżeli byłoby to coś w ten deseń to nawet kwas tego nie bierze :/. O uszkodzenie aż tak się nie boję bo raz, że lubię kombinować a dwa to wliczyłem ryzyko, że mogę pożegnać się z układem.

 

Nic, będę kombinował. Jak coś rozkminię to dam znać, może się komuś przyda taka wiedza :P.

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...