Skocz do zawartości

Komputer nie startuje poprawnie


Recommended Posts

Mam problem z PC a mianowicie:

Po nocy próbuję go uruchomić a on startuje chodzi 2 sekundy i się restartuje i mam czarny obraz, ale wiatraki pracują. Miałem już tak kilka dni z rzędu. Dzisiaj przy uruchamianiu restartował się 5 razy w odstępie około 2 sekund. Jeśli podczas dłuższej pracy w dzień uruchamiam go ponownie wszystko jest OK.

Innym objawem było zawieszanie się instalacji Windowsa na 13 min. Przed końcem chyba z 7 razy. Jeszcze innym razem odpalił i zobaczyłem tylko model karty graficznej.

Zaktualizowałem BIOS i przetestowałem kompa wszystkimi znanymi mi programami (Orthos, Memtest86+, Pcmark05 itp.) no i żadnych błędów. Obstawiam płytę główną albo kartę graficzną, ale sam nie wiem dlatego pytam o wskazówki.

 

Procesor: Intel Core 2 Duo E6400 2x2,13GHz

Cooler: Scythe Ninja 2

Płyta główna:Gigabyte GA-P965-DQ6 rev. 1.0

Ram: Corsair Dominator XMS2 4GB PC2-85000 + Airflow

Zasilacz: Coolermaster - Real Power M620 620w (80+) Modularny

Obudow: Foxconn Diabolic

Grafika: Gigabyte X1950Pro 256MB

Dyski: ATA Maxtor 80GB; SATA WD 160GB

Link to post
Share on other sites

A czy np 1 nie zostawiłeś w kontakcie komputera jak była burza?

2 może jakieś wisury(mało prawdopodobne) Reinstalacja windowsa może pomóc.

3 może wina sterów(mało prawdopodobne)

4 najbardziej możliwe że jakaś część z kompa źle działa. Jeśli masz kolege co możesz u niego przetestować sprzęt to z nim pogadaj.

Link to post
Share on other sites

@danielosław1 "najbardziej możliwe że jakaś część z kompa źle działa"...zaje***ta rada. Od razu pomogłeś autorowi wątku.

Znajoma miała podobny problem, tzn. komp przy próbie uruchomienia startował i po kilku sekundach wyłączał się. Przyczyną okazał się padnięty wentylator na procesorze (zabezpieczenie wbudowane w mobo automatycznie wyłączało kompa przy wykryciu zerowej prędkości obrotowej wiatraka chłodzącego CPU). Zdejmij bok obudowy i wystartuj kompa, zobacz czy wszystkie ważne wentyle się kręcą.

Jakiś czas temu były w necie artykuły o wycofaniu ze sprzedaży modułów Dominator, pogoogluj, może z twoimi pamiątkami jest coś nie tak.

Inna możliwość to zasilacz, choć ten jest markowy i ma duży zapas mocy w twojej konfiguracji. Jeśli możesz zacznij kolejno podmieniać podzespoły (ram, zasilacz, grafikę...). Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Link to post
Share on other sites

Komputer już od tygodnia pracuje z otwartą obudową ponieważ dzień rozpoczynał się zawsze od wyjęcia połowy podzespołów komputera. O dziwo pomagało - komputer startował, tylko dalej nie wiem co było powodem tej anomalii. Wiatraki wszystkie 100% sprawne, sprawdzam i czyszczę regularnie. Teraz go po prostu nie wyłączam na noc. Chodzi 24/h  Jeżeli chodzi o te wycofane moduły Domiantora to były DDR3. Nie pozostaje mi nic innego jak podmianka podzespołów.

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc żeby wyczyścić BIOS??? Miernika niestety nie posiadam, dawno temu jeszcze jak chodziłem do szkoły to go "zajechałem" pomiarami :)

Zapomniałem wspomnieć o jeszcze jaedej bardzo ważnej sprawie. Podczas zawiechy PC nie odpowiadał na przycisk POWER OFF nawet podczas przytrzymania go przez 10 sekund. Wydaje mi się, że to jest dla znawców tematu duża podpowiedz.

Link to post
Share on other sites

Może jest to mało prawdopodobne, ale sprawdź czy jak zdejmiesz airflow z pamięci czy pomoże. To co jest niepotrzebne do włączenia komputera tak jak napędy fdd i np. karty dźwiękowe wyjmij. Spróbuj także zostawić jedną kość pamięci.

Link to post
Share on other sites

Mam listwę przeciwprzepięciową

Listwa przeciprzepięciowa nie ochroni cię przed burzą, jeśli miałbyś jeszcze UPS to miałbyś 99% szans że nic się nie stanie, z wyłącznikami różnicowo prądowymi 99,5%, a jeszcze z piorunochronem niemal 100% :)

 

A jakie masz ustawione napięcie dla pamieci? Bo domiantory chyba potrzebują większego niż standardowe 1.8v

 

Edit:

 

tak jak myślałem napięcie dla nich to 2.2v, przestaw je na właśnie takie.

 

Edit2:

 

Z tym PowerOFF ciekawa sprawa, wiesz co? Spróbuj podłączyć inny włącznik (przycisk), a jak takiego nie masz to właczaj kompa przez śrubokręt (trzeba zewrzeć 2 piny, pod kóre normalnie podłączasz Power Switch).

Link to post
Share on other sites

Chciałem napisać że to najprawdopodobniej płyta/zasilacz, ale po zastanowieniu się już nic nie wiem.

Może twoja płyta ma kłopoty z obsłużeniem tych kostek ram?

Pozatym proponowałbym pożyczenie miernika od znajomego, bo później mogą wyjść jajca z worka. :)

 

Tak więc odłącz wszystko co jest niepotrzebne. Jeśli masz starą kość ram'u wsadź ją uprzednio wyjmując te.

PS. Tak jak napisał _nick_ listwy takie chronią przed "normalnymi" przepięciami z sieci. Piorun przez te zabezpieczenia przeleci jak przez starą k_-_-.

Link to post
Share on other sites

Nie wkrecalbym sie w temat pamieci RAM, raczej chodzi tutaj o plyte glowna - jesli masz problem z przyciskiem power off to na bank jest to plyta - ostatnio mialem podobny problem, bo troszke przegrzalem procka. Okazalo sie po analizie ze procek zyje a plyta padla. Jak go wlaczam restartuje sie co 10 sekund albo czsami wogole nie startuje (tak jak by na cos czekal - napiecie oczywiscie jest bo wentylator sie kreci), system praktycznie sie u mnei nie wczytuje bo jak mi sie uda go wlaczyc to staje zaraz po pojawieniu sie loga windows albo sie poprostu restartuje lub wyskakuje blue screen.

 

Ty masz szczescie ze komp u ciebie zaskoczy :)

 

Co do wyczyszczenia biosu - mozesz sprobowac, wtedy nie bedziesz mial wlaczonych wszystkich zabezpieczen w biosie, ktore moga powodowac restart pc-a w przypadku jakichs bledow.

Link to post
Share on other sites

Airflow ściąłem w 1 dzień problemów - też myślałem, że to on niestety problem pozostał.

Bardzo dobra rada z tym podniesieniem napięcia na RAM. Tak zrobię tyle, że na 2.1V a efekty zobaczę dopiero jutro rano.

Byłem dzisiaj w sklepie gdzie kupowałem podzespoły. Kolega ze sklepu powiedział, że to prawie na pewno płyta główna no i jutro leci do serwisu. Wszystkie przypadki z objawami takimi jak u mnie były powodem awarii płyty głównej. Duży plus, że na wszystkie podzespoły mam jeszcze gwarancję.

Wydaje mi się, że zasilacz jest sprawny tym bardziej skoro ma kilka miesięcy... no, ale w sumie też mógł go szlag trafić.

Jeśli komuś przyjdzie do głowy jeszcze jakiś programik do testowania to może podzielić się ze mną informacją. Dzisiaj sprawdzałem dyski nawet poprzez HDD Regenarator 1.61 no i wszystko OK.

Też obstawiam, że to płyta, ale czas pokaże. Dobrze, że Gigabyte na tą płytę dawał 72 miesiące gwarancji :)

Link to post
Share on other sites

Komputer trafił do sklepu i w takim samym stanie wrócił ;) Niestety wszystkie komponenty w sklepie działały poprawnie razem i osobno. Nie wiedzą co jest przyczyną tego, że komp nie startuje. A dzisiaj rano to samo czyli czarny ekran. Wolałbym jednak gdyby jakiś podzespół padł całkowicie wtedy po podmiance widać byłoby efekt a teraz sam nie wiem od czego zacząć sprawdzanie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że po każdej zmianie muszę odczekać wiele godzin aby zobaczyć rezultat. Czekam na Wasze pomysły...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...