Skocz do zawartości

Polećcie proszę smartfon bez błędu czujnika "Nie zakrywaj obszaru słuchawek"


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Planuję zmienić w najbliższym czasie telefon, ponieważ mój obecny uniemożliwia mi normalne użytkowanie z powodu irytującego błędu czujnika zbliżeniowego/światła wywołującego komunikat "Nie zakrywaj obszaru słuchawek" - błąd czujnika również całkowicie blokuje ekran w trakcie rozmowy przez co nie mogę się sama rozłączyć - dokładniejszy opis błędu poniżej.

Poszukuję telefonu (lub marek telefonu), którym nie zdarza się tego typu problem z czujnikiem, będę wdzięczna za pomoc.

 

 

Opis błędu:

Posiadam obecnie Redmi 9, który ogólnie spełnia moje oczekiwania, ale przez błąd czujnika nie nadaje się do dalszego używania.

Trafił mi się model w którym po pewnym czasie używania pojawił się błąd czułości czujnika zbliżeniowego/światła, przez który przy każdym odblokowywaniu telefonu na ekranie pojawia się dodatkowy ekran blokady z komunikatem "Nie zakrywaj obszaru słuchawek", którego dodatkowe odblokowywanie jest bardzo irytujące - udało mi się znaleźć rozwiązanie jak ten komunikat wyłączyć, ale niestety jest to tylko część problemu.

 

Drugim problemem związanym z tym czujnikiem jest to, że przy rozmowie telefonicznej ekran staje się całkowicie czarny (jak przy przyłożeniu telefonu do ucha w czasie rozmowy). Dzieje się tak zawsze, nieważne gdzie telefon się znajduje, i nie da się go w żaden sposób "wybudzić" w trakcie dzwonienia/rozmowy.

 

Jest to bardzo irytujące, ponieważ nie jestem w stanie rozłączyć się po rozmowie (ekran cały czas jest czarny, to drugi rozmówca musi się rozłączyć, i dopiero wtedy można na ekranie cokolwiek zrobić). 

Nie mogę również  przerwać dzwonienia jeśli ktoś nie odbiera - często jedyną możliwością by przerwać dzwonienie jest restart telefonu. Problem uniemożliwia praktycznie używanie telefonu do dzwonienia.

Niestety z tego co udało mi się wyszukać, błąd ten jest trudny do naprawienia na stałe, a naprawy są często krótkotrwałe, gdyż nawet pyłek kurzu przy czujniku może błąd wywołać ponownie. Kalibracja czujnika nie zawsze pomaga, czujnik ogólnie raz działa dobrze, a raz nie (ostatnio nie działa wcale).

Koniec opisu błędu

 

 

Z tego powodu chcę właśnie wymienić telefon, i zależy mi aby wybrać model lub markę która nie ma tego typu problemów z czujnikiem. Z tego co udało mi się wyczytać, problem zdarza się w losowych modelach Xiaomi (zwłaszcza modelach Redmi, ale w innych też, np. w POCO),  OnePlus, Huawei oraz czasem Oppo  - ogólnie jest to ponoć częsty problem chińskich marek (nic na temat Realme nie udało mi się znaleźć).

Czy ktoś z was słyszał o podobnych problemach z czujnikiem w telefonach Realme, Samsung lub innych marek nie wymienionych wyżej?

 

Nie mam zbyt dużych wymagań do telefonu, używam telefonu głównie do dzwonienia, pisania smsów i na messengerze.

Telefon musi mieć miejsce na 2 karty sim (jedna może być wymiennie z kartą SD). Mam 2 numery (jeden służbowy), a nie chcę mieć obu numerów w osobnych telefonach, jeden do noszenia wystarczy :)

Czasem zrobię jakieś zdjęcie (aparat w Xiaomi 9 jest dla mnie wystarczający - aparat robiący zdjęcia podobnej jakości w zupełności mi wystarczy).

Telefon z użyciem apki zlicza mi też kroki podczas chodzenia.

Sporadycznie gram w jakąś prostą grę (pasjans, candy crush saga itp.), otworzę czasem jakiegoś pdfa, i to tyle.

 

Nie używam telefonu do płacenia zbliżeniowo, BLIKiem ani do załatwiania żadnych spraw aplikacją w banku itp.

Do bardziej wymagających gier, słuchania muzyki, oglądania YT czy Netflixa używam komputera a nie telefonu.

 

Poszukuję smartfonu do podstawowych funkcji (dzwonienie, smsy + czasem jakieś zdjęcie), jak najmniejszego (najlepiej jakby nie był większy niż Redmi 9), z miejscem na 2 karty sim, z w miarę wytrzymałą baterią.

Telefon chcę kupić tak w okolicach 1000zł (max 1200zł, ale im tańszy tym lepiej).

 

Raczej odpuszczam wszystkie inne modele Xiaomi z powodu wysokich szans podobnych problemów.

Zastanawiam się nad jakimś tańszym modelem Realme (może Realme 8) lub Samsunga, ale wolę się upewnić że nie kupię sobie kolejnego telefonu który może mieć podobny problem z czujnikiem. Będę wdzięczna za informacje czy są jakieś marki telefonów u których nie ma tego typu problemu, żeby łatwiej byłoby mi szukać czegoś konkretnego.

 

Link to post
Share on other sites

Realm to Oppo na podobnej zasadzie jak Poco to Xiaomi. W średniakach Oppo też się rozkalibrowuje. Zazwyczaj po restarcie ale kalibracja wystarcza do następnego restartu (trzeba uruchomić przygotowanie przedsprzedażne i przejść procedurę. Potem trzyma bez jakichś harców). W Xiaomi nawet w Mi 10 potrafił się rozkalibrować i szaleć po przyłożeniu do ucha (raz wygaszenie raz rozświetlenie) lub wygasić się na czarno. Po którejś aktualizacji przeszło. W Mi 11 jest na razie ok.

Kiedyś w średniaku Samsunga też wariował ale tam to była atrapa zestawu czujników.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Czyli rozumiem że w sumie może się to zdarzyć przy każdym możliwym telefonie, niezależnie od marki? Jeśli tak, to w sumie trochę mi to poszerza możliwości wyboru nowego telefonu, skoro niezależnie od producenta wszędzie pojawia się problem z kalibracją, dobrze to wiedzieć :)

 

Niestety w przypadku mojego telefonu kalibracja już za wiele nie daje, po jednej rozmowie telefon znowu się wygasza, a że telefon ma jeszcze kilka innych bolączek, w grę wchodzi już tylko zakup nowego. Widać przyszedł już czas na wymianę.

 

Czy w takim razie Realme 8 byłby dobrym wyborem jako zamiennik dla Redmi 9? Jak pisałam wcześniej, nie mam wielkich wymagań co do telefonu, ważne żeby nie był zbyt duży, miał wejście na 2 karty sim, w miarę wytrzymałą baterię i robił podobnej jakości zdjęcia do Redmi 9, wszystko inne jest w sumie drugorzędne (oprócz ceny oczywiście :D).

Czy to dobry wybór, czy lepiej  zastanowić się nad czymś innym w podobnej cenie (do 1000 zł, max 1200)?

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Żona akurat posiada Realme 8 pro od 4 miesięcy. Telefon do kupienia w kwocie 1200 zł. Jest z niego bardzo zadowolona. Smartfon robi fajne zdjęcia i wideo, posiada ekran amoledowy, niestety odświeżanie ekranu na poziomie standardowym, głośniki też mono czyli to samo co miałeś w redmi 9. Ogólnie telefon bardzo bardzo spoko. Sam się przymierzałem do niego, ale poczekam na tegoroczne premiery, między innymi na Realme 9 pro. Żona żadnych problemów z czujnikiem zbliżeniowym nie zauważyła. Na przyszłość, radzę się wystrzegać tego chłamu od Xiaomi/Poco/Redmi. Miałem wiele telefonów, w tym służbowych i tylko przy jednym telefonie miałem problem przy rozmowach, bo ekran wariował i się nie wygaszał - oczywiście mowa o Xiaomi. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Nie miałem styczności z Realm 8. Z Realm dobre opinie słyszałem od właścicieli Realm 7 Pro więc nie mogę polecić czy wybić z głowy bo po prostu nie wiem. Doświadczenia żony @bosman1705 więc tu bardziej miarodajne.

Ale jeszcze raz powtarzam - wariuje w wielu modelach. To nie tylko kwestia Xiaomi. Na Xiaomi ogólnie jakiś hejt panuje choć Miui ma swoje problemy i do softu się mniej ta firma przykłada niż np Oppo&sons. Osobiście spotkałem się w następujących (ostatnie jakieś ~4 lata, prywatne i służbowe):

Oppo Reno2Z

Samsung Galaxy A70

Samsung Galaxy S20FE

Xiaomi Mi10

Nie odnotowałem (choć przy niektórych pojawiały się głosy o pojawianiu się - S20+, Mi11, Reno 4 Pro):

Moto Z Play

Samsung S20+

Xiaomi Mi11

Oppo Reno 4 Pro

Żona nie odnotowała w:

iPhone X

iPhone 12 Pro

 

 

 

Edytowane przez anemus
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo wam dziękuję, pomogło mi to bardzo w wyborze.

 

Nie skreślam jeszcze całkowicie Xiaomi na telefon w przyszłości, ale raczej skłaniam się teraz na zakup Realme. Z tego co napisał bosman1705 w moim przedziale cenowym powinien mi idealnie pasować Realme. Może i mi się uda i nie będę mieć żadnych problemów z czujnikiem :)

 

Dziękuję za dokładną rozpiskę z przykładami anemus, dużo to daje do myślenia. Problem naprawdę pojawia się losowo i niezależnie od marki, będę o tym pamiętać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...